Шантаж: як гарантувати всевладдя

2 коментувати
Те, що робить сьогодні турецький лідер, стане підручником для інших диктаторів

Світ навколо нас розсипається. Хвиля нестабільності, породжена соціальними, релігійними, расовими конфліктами, змиває кордони, стрясаючи як демократії, так і авторитарні режими. Начебто світ охопила епідемія антивладного вірусу, яка підриває будь-які порядки.

Масові вбивства поліцейських і вибух расової ненависті в США (при першому афроамериканському президенті); терористичні акти в Америці, Бельгії і Франції; путч у Туреччині; збройні сутички у Вірменії й Казахстані – це лише частина політичного пейзажу. Так, деякі події, перш за все в Туреччині, виглядають, як спроба повторити модель підпалу Рейхстагу у 1933 р., коли підпал став для нацистів засобом приходу до влади. Але незалежно від причин і приводів обвалення стабільності веде до посилення поліцейсько-репресивної функції держави як у демократіях, так і в країнах з персоналістськими режимами.

В одних країнах (Франція) – посилення розбовтаної правоохоронної системи виправдано. В інших - воно може стати засобом переходу лідерів, які не можуть впоратися з проблемами, до диктатури. Навіть більше, Захід буде змушений іти на угоди з авторитарними лідерами в ім'я відновлення стабільності.

Сьогодні турецький президент Ердоган виконує роль «спецназу» авторитарного Інтернаціоналу, з'ясовуючи готовність Заходу закрити очі на порушення свобод у його країні і дружити, незважаючи ні на що. Нещодавно наявність «червоної лінії» у відносинах із Заходом випробував Володимир Путін, який повинен був побачити, що ця «червона лінія» розпливчаста. Нині її шукає Ердоган, відверто і грубо. Він розуміє, що Захід від нього залежить і не може відплатити. Америці потрібні бази НАТО в Туреччині та її членство в Альянсі. Європа ще більш залежна - бо саме Ердоган створив стіну, яка рятує європейців від мільйонів біженців. Захоче - і відкриє кордон, і що буде робити Європа? Так, він – Ердоган - здатний обвалити не один європейський уряд!

Ердоган може собі дозволити збиткуватися і принижувати наймогутніших

Ердоган може собі дозволити збиткуватися і принижувати наймогутніших. Він може сказати самій Меркель: «Я не пущу ваших парламентаріїв відвідати ваші війська на бази НАТО». І Меркель буде змушена проковтнути. Ердоган (яка зухвалість) хоче встановлювати правила для європейців. І американців теж. Він їх шантажує, а ті поки не знають, як відповісти.

Тим часом за шантажистом спостерігають інші члени авторитарного Інтернаціоналу. Навіщо сьогодні Путіну йти на угоду, запропоновану Обамою щодо Сирії, якщо Ердоган може отримати від Заходу набагато більше?

Те, що робить турецький лідер, стане підручником для інших лідерів, які мріють про всевладність. Не обов'язково вони повинні будуть повторити турецький сценарій - можливі варіації. Якщо, звісно, Захід змириться з ердоганівським шантажем. Захід поки думає, чим він може відповісти. Повільно думає.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.