Росія роздражнила НАТО. Це самогубство

23 коментувати
Що нам очікувати від саміту НАТО у Варшаві 8-9 липня? Перелому? Нової історії? Ні - це не логіка заходів, в яких бере участь 28 країн

Саміт НАТО повинен продемонструвати спільне розуміння загроз, на якому зійшлися його члени в момент кризи, у якій опинилось західне співтовариство. Сьогодні альянс повинен підставити плече ослабленому ЄС і не може дозволити собі розхитати розбіжностями. Саміт повинен показати, по-перше, що для членів альянсу важливіше – загрози з Півдня чи Сходу, і по-друге, який у новій стратегії НАТО буде баланс між стримуванням Росії і діалогом з нею. Між тим, Росія зробила все, щоб друга тема в натовських дебатах стала домінувати.

Можливо, багато натовців сьогодні згадують недавнє минуле з ностальгією. Після того, як НАТО покинув СРСР, відпала загроза, яка тримала альянс в бойовій готовності. Для НАТО почалася безтурботне життя. Правда, деколи потрібно було демонструвати силовий ресурс (в Югославії та Афганістані) і займатися дрібнотем'ям (наркотрафіком, міграцією та тероризмом). Але основне проведення часу для НАТО було приємним – привчати армії нових членів до громадянського контролю, словом, впроваджувати антимілітаристську свідомість. Натовські заходи були схожі на тусовки бюрократів, чомусь одягнутих у мундири; а натівські маневри виглядали, як навчання дружби, а не відсічі ворогові.

Одним із завдань НАТО було прагнення заключити Росії в свої обійми. Коли стало ясно, що обійняти Росію не виходить і Росія постійно брикає, альянсова тусовка вирішила робити все, щоб не дратувати Росію і не спровокувати.

Ви думаєте, що НАТО прагнуло до експансії? Та ні в жодному разі, навіщо їм цей головний біль?

Ви думаєте, що НАТО прагнуло до експансії? Та ні в жодному разі, навіщо їм цей головний біль? Незрозуміло, як Гавел, Валенса та Мері зуміли змусити Захід відкрити двері НАТО для Східної Європи. А коли в ці двері постукали Україна і Грузія, Німеччина (до полегшення інших) сказала тверде «ні». Тому говорити про Севастопіль, як майбутню базу НАТО – це вже ознака хворобливої уяви.

Росія, скинувши шахову дошку, порушила солодку безтурботність. Зрозуміло, що тепер НАТО змушений встати з шезлонга (хоча так не хочеться!) і струсити пил із зброї. Але так, щоб не спровокувати Москву. Тому, звичайно, НАТО відправить чотири міжнародних батальйоиу в Польщу і Балтію, які нервують більше всіх, як попередження Москві: будь ласка, не бийте скла. Всі розуміють, що це жартівлива військова сила.

Ніяких постійних військових баз поблизу російських кордонів, ні відмови від Основоположного Акту Росія-НАТО, ні військового шенгену, який би дозволив перекидати війська НАТО без бюрократичних узгоджень, не відбудеться. НАТО залишиться на позиції попередження і вмовляння, сподіваючись на здоровий глузд Кремля. Це той знаменник, на якому зараз зійшлися члени НАТО - ті, хто відчуває загрозу з боку Росії, і ті, хто хоче умиротворення Росії (Німеччина, перш за все).

Але логіка стримування Росії запущена. У 2017 році США збільшить свій внесок в бюджет НАТО до $3,4 млрд. Посилюється присутність альянсу в Балтійському, Чорному і Середземному морях. Натовські сили переходять до іншого типу навчання: підготовки до військових дій і танкових атак. Натовська Response Force збільшується в три рази до 40 000 чоловік – поки що. Дійшло до неймовірного – Швеція і Фінляндія (фіни, які завжди хотіли дружити з Росією) задумалися про те, щоб приєднатися до НАТО. «Нас розбудили», - кажуть натовські генерали, мабуть, з жалем. НАТО дійсно розбудили, і увігнати альянс назад в сплячку навряд чи вийде, занадто багато навколо нас почали нервувати.

Питається: навіщо було будити це створіння і смикати його за хвіст? Щоб зрозуміти, чи може воно ще рухатися? Або отримати відповідь на наше національне питання: «Ти мене поважаєш?» Або захотілося пограти в «Хто моргне першим?» Або спробувати заповнити вакуум на світовій сцені, поки Захід увійшов у кризу? А ще можна їх полоскотати «Іскандерами» в Калінінграді – от весело буде!

У будь-якому випадку, Москва зробила стратегічну помилку, що штовхає Росію до повторення радянського обвалу. Намагатися дражнити махину, у якої в кишені $940 млрд на військові іграшки, самовбивчо.

Проте, Путін на зустрічі з президентом Фінляндії Нііністе сказав: «Спробуємо почати діалог з НАТО на саміті в Брюсселі». За ініціативою російської сторони відбулася розмова Путіна з Обамою. До речі, перед самітом НАТО у Варшаві. Значить, в Кремлі все ж розуміють, що прийшов час розмовляти.

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.