18 листопада 2018, неділя

Приголомшливий провал Кремля і пропаганди

8 коментувати

Судячи з усього, росіяни розуміють, що конфронтація Росії із Заходом – це спосіб відволікти їх від внутрішніх проблем і нездатності влади їх вирішити

Левада-Центр підтвердив, що просідає несуча опора російської системи – росіяни більше не хочуть жити в «обложеній фортеці» і воювати із Заходом. 68% респондентів сьогодні виступають за зближення із Заходом. Цей факт буде сильнішим і за падіння путінського рейтингу, і за зростання протестних настроїв. Рейтинг можна накачати і протести можна нейтралізувати, якщо народ готовий повернутися у військовий табір. А якщо більшість населення туди не хоче? Якщо люди втомилися від мілітаристського виття? Судячи з усього, росіяни розуміють, що конфронтація Росії із Заходом – це спосіб відволікти їх від внутрішніх проблем і нездатності влади їх вирішити.

Руйнується легітимація самодержавства і правління злодійкуватої еліти за рахунок перетворення ліберальної цивілізації на «загрозу» російській державності і необхідності їй протистояти. Розсипається обгрунтування репресій проти власних незадоволених, які зазвичай подаються у вигляді «п'ятої колони» й «іноземних агентів».

І ось же, що вражає: росіяни говорять про прагнення до нормальних відносин із Заходом, незважаючи на західні санкції! Значить, ці санкції зовсім не консолідують народ навколо Кремля, як цього багато хто очікував.
Те, що ми зараз бачимо, руйнує звичну логіку. Ось американський Конгрес розглядає новий пакет «пекельних» санкцій відносно Росії. А росіяни, як кажуть левадівці, все одно починають ставитися до Америки краще: якщо ще в травні 2018 року «погано» ставилися до США 69% («добре» – 20%), то в липні позитивні оцінки піднялися до 42%, а негативні знизилися до 40%. Значить, росіяни розуміють, що санкції – не проти них, а проти їх корумпованого політичного класу. Хіба не так?
Левадівські цифри говорять про провал Кремля відразу на декількох фронтах.

Що вражає: росіяни говорять про нормальні відносини із Заходом, незважаючи на санкції

По-перше, це визнання краху російської зовнішньої політики, яка перетворила Росію на світового прокаженого. Підтвердження тому – падіння рейтингу раніше найпопулярніших міністрів Лаврова і Шойгу, що оформлюють російський агресивно-мілітаристський курс ( «якщо нас не люблять і не поважають, нехай хоч бояться»). Російська зовнішня політика замість ресурсу щодо забезпечення благополуччя Росії перетворилася для країни у важкий тягар, витягаючи кошти з убогого бюджету на війни і зовнішньополітичні авантюри. Люди почали це розуміти.

По-друге, ми бачимо приголомшливий провал кремлівської пропаганди, яка десятиліттями нав'язувала суспільству образ Заходу, як ворога.
Коротше, в Кремлі є привід для серйозного занепокоєння. А що якщо раптом нормальне ставлення росіян до Заходу призведе до симпатій, не доведи Господи, до ліберальних цінностей?

Найстрашніше тут – це те, що російська система не може себе переформатувати. Не може відмовитися від єдиної ідеї виживання, тобто від пошуку зовнішнього ворога, який створює ворогів внутрішніх. Іншої ідеї у самодержавства не залишилося. А це означає, що ці хлопці будуть шукати шляхи повернути населення в стан агресивності й ворожості до ліберального світу, який сприймається владою, як згубна для неї альтернатива.

Це робити потрібно швидко, щоб не дати невдоволенню росіян, що зростає, знайти інший об'єкт – самі розумієте, який. Значить, влада створюватиме нові міфічні «загрози», шукатиме нові приводи для того, щоб наїжачитися і лякати світ страшним оскалом. Буде шукати новий спосіб змусити людей злякатися і знову мобілізуватися навколо Кремля. Пам'ятаєте путінське: «Умремте ж под Москвой, как наши братья умирали! И умереть мы обещали, и клятву верности сдержали мы в Бородинский бой». Адже вони реально будуть чекати, що ми за них помремо! І ймовірність або навіть неминучість представлення суспільству нової «загрози» лякає, якщо згадати попередні моменти мобілізації в недавній російської історії....

Спроба влади повернути Росію в антизахідне поле стане новим випробуванням для народу, тестом на його володіння здоровим глуздом і здатність розпізнати політичне шулерство. Не будемо народ недооцінювати.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

«Діалоги про майбутнє»

НВ представляє: «Діалоги про майбутнє» з Уільямом Тейлором, Павлом Шереметою і Дмитром Кулебою.

Київ-Вашингтон-Брюсель
Яке місце займає Україна у цьому трикутнику? Якою нашу країну бачать у Європі та США?

Відвідати лекцію
Ukraine-2020

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.