Особливі стосунки з Гітлером. Хто допоміг становленню РФ

11 коментувати
Німеччина століттями чинила неймовірний вплив на Росію, хоча це не люблять визнавати ні росіяни, ні німці

Німеччина історично була тісно пов'язана з Росією, і в останні роки німці були безпосередньо втягнуті в тому, щоб допомогти російській персоналізованій системі влади вижити. Але тепер все може змінитися.

Вважаєте, росіян турбує тільки Америка? Так, США – ідеальний ворог для розпалювання полум'я колективної ненависті, а також ідеальний противник в геополітичних іграх. Але, якщо забути про уявні приниження, чи грали США видатну роль у минулому або сьогоденні Росії? Та ні, взагалі-то. Але є країна, яка грала.

Протягом століть Німеччина чинила неймовірний вплив на Росію, хоча це не люблять визнавати ні росіяни, ні німці. Німці керували Росією за часів імператриці Анни Іоанівни (1730-40); вони створили найістотнішу частину її військової й торговельної могутності; вони виховували царських дітей та колонізували російські пустки. У XIX столітті половина губернаторів і вищих армійських чинів в Росії мали німецькі корені. Коли Микола Перший запитав завойовника Кавказу, генерала Єрмолова, про те, якої нагороди він хоче, той, за чутками, відповів: «Ваша величність, зробіть мене німцем!». «Німецький фактор» справив значний вплив на Росію – без нього вона могла розвиватися зовсім інакше.

Російська автократична система змогла змусити європейців служити тиранії

Влада вважала, що Росія відчайдушно потребує іноземних фахівців, які б навчили росіян керувати, виробляти товари, будувати шахти, торгувати і воювати. В Росію приїжджали голландці, шведи, британці і французи, але німців було найбільше, що зробило їх привілейованою нацією.

Правляча династія Романових, що мала чимало німецької крові, стала гілкою Ольденбурзької династії під іменем Гольштейн-Готторп-Романових. Більшість її представників були народжені в Німеччині і російською говорили з акцентом. Німці, особливо балтійські, швидко просувалися в суспільній ієрархії завдяки своїм талантам, наполегливості, дисципліні і вірності престолу (В 1913 в Росії жило близько 2,400,000 німців).

Після революції 1917 року Німеччина стала першою країною, що встановила дипломатичні відносини з СРСР, витягнувши Росію з міжнародної ізоляції. За наступні десять років СРСР отримав з Німеччини промислового устаткування і техніки на суму більше чотирьох мільйонів рейхсмарок. Радянський Союз платив за постачання сировиною, сільськогосподарською продукцією та золотом.

У вересні 1939 СРСР та Німеччина розпочали Другу світову війну, увірвавшись в Польщу: Німеччина – 1 вересня, а Радянський Союз – 17 вересня. Це було частиною підписаного 23 серпня пакту Молотова-Ріббентропа. Переконливо доведено, що на той момент Сталін перебував на боці Гітлера в його протистоянні з іншим західним світом.

«Ми не можемо допустити, щоб Німеччина програла», - сказав Сталін Ріббентропу 23 серпня. Москва допомагала Гітлеру в його військових кампаніях, зокрема, у протистоянні з Великобританією. Гітлер використовував Росію в якості сировинної бази (тільки за 1940 рік Москва поставила Німеччини 600,000 тонн бавовни, мільйон тонн зерна і мільйон тонн нафти). Через радянську економічну допомогу не вдалася британська блокада Німеччини. В світлі цих фактів варто задуматися: чи зважився б Гітлер почати війну, якби його не підтримував Сталін? І навіть якщо зважився б, зміг би він досягти таких успіхів?

Сталін прорахувався. Він думав, що Гітлер і антигітлерівська коаліція виснажать один одного, що дозволить йому і його армії промарширувати крізь ослаблену Європу. Він не очікував, що Гітлер вторгнеться в СРСР.

Що ж сталося з проживаючими в Росії німцями після початку війни? У 1939 році в Радянському Союзі проживало 1,427,300 німців. Незважаючи на співпрацю з Берліном, Сталін наказав заарештувати всіх громадян Німеччини, що працювали в оборонній сфері, в 1937-38 роках. Сталін домовлявся з Гітлером, але вважав, що проживаючих в Росії німців необхідно ізолювати. Після нападу Німеччини у 1941 радянські громадяни німецького походження були оголошені «п'ятою колоною» та депортовані у віддалені регіони країни. Ці німці були зраджені країною, яку вважали своїм будинком.

По суті, жоден модернізаційний прорив у Російській імперії не був би можливий без допомоги європейців, і німців в особливості. Але що ж приваблювало німців в Росії?

Їх багато хто не любив. Російське дворянство заздрило їх успіхам. Можливо, саме німецьке домінування в російській еліті стало тим, що зародило перші зерна російського шовінізму.

Тим не менш, німці та інші іноземці так і не змогли зробити Росію європейською країною. Якісь аспекти російського життя були європеїзовані, але її деспотичне ядро залишилося незмінним; німці тільки зробили його більш ефективним. І навіть нащадки нації, що дала життя Максу Веберу, успішно навчилися російському абсолютизму.

Російська імператриця Катерина Велика, уроджена Софія Августа Фредеріка Ангальт-Цербстська, перейняла російську ментальність і відносилась до простолюду, як до рабів, незважаючи на те, що листувалася з Вольтером. Таким чином російська автократична система змогла змусити європейців служити тиранії.

Продовження колонки Лілії Шевцової про складні відносини Росії та Німеччини буде опубліковано в розділі «Думки». Слідкуйте за оновленнями.

Переклад НВ

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.