Коли телефонують Путіну

7 коментувати
Лілія Шевцова: До президента звернулися близько 2 мільйонів осіб, радіють кремлівські пропагандисти

Лілія Шевцова: До президента звернулися близько 2 мільйонів осіб, радіють кремлівські пропагандисти

Навколишній світ отримав можливість поспостерігати, як працює найважливіший механізм управління Росією – за допомогою психологічного сеансу, під час якого лідер повинен заспокоїти народ

І ось воно знову, причому в п'ятнадцятий раз. 15 червня, нарешті, відбулась "Пряма лінія з Володимиром Путіним" – розмова президента з обраним для розмови народом, який отримав можливість викласти лідеру свої ретельно відрепетирувані скарги і прохання. Навколишній світ отримав можливість поспостерігати, як працює найважливіший механізм управління Росією - за допомогою психологічного сеансу, під час якого лідер повинен заспокоїти народ, зняти з себе відповідальність за все невирішене і створити надію, що воно якось вирішиться. Хоча б для тих, хто був обраний на роль доказів путінського уваги до потреб народу, – пише Лілія Шевцова для Радіо. Свобода.

Важко втриматися від враження, що лідеру цей формат давно остогид: нудно йому і нецікаво. І він же знає, що бере участь в підготовленій виставі. Доводиться викликати в собі драйв, зображати впевненість в своїх діях. Одночасно потрібно дивуватися неподобствам, про які доповідає йому "лінія" – це повинно стати приводом для демонстрації турботи президента про своїх громадян. Вкотре одне й те саме. Так, безсумнівно, повинно набриднути.

До президента звернулися близько 2 мільйонів осіб, радіють кремлівські пропагандисти. Але чому радіти? Адже це національна трагедія! Сотні тисяч дзвінків і листів в Кремль з проханнями і благаннями росіян підтверджують: вибудувана в країні структура управління безпорадна. Якщо дзвонять Путіну, значить під Путіним – порожнеча. Дума, уряд, губернатори, місцева влада – все це разом і складає порожнечу. Перетворення "лінії" на єдиний спосіб для щасливчиків вирішити своє наболіле питання – це вирок і системі, і її лідеру. Втім, мабуть, і народ відчуває безсилля всесилля: адже в 2015 році було 3,25 мільйона дзвінків. Тепер дзвонити стали менше ...

Коли президент почав грати всеросійського "Кашпіровського", він вже фактично отримав свого опонента

Є, втім, одна обставина, яка надає спілкуванню президента з населенням особливого звучання. Путінський вихід до Росії відбувся після 12 червня, коли протестна аудиторія Олексія Навального запропонувала владі свою "розмову". Коли президент почав грати всеросійського "Кашпіровського", він вже фактично отримав свого опонента, нехай і без електоральних (поки що!) шансів. Здається, Путін повинен відчувати, що тепер він стане об'єктом порівняння, і порівняння це буде не на його користь. Своїм віком, стилем спілкування, невиразними відповідями, важко прихованим байдужістю в очах Путін почав працювати на створення альтернативи самому собі. Адже ось яка іронія: що б не робив відтепер Кремль, саме існування Навального навіть в очах тих, хто не є його прихильником, буде девальвувати образ чинного президента – через простий факт порівняння!

Втім, все, що робив Кремль досі, прасуючи політичну сцену і ліквідуючи політику як боротьбу за владу легітимними мирними засобами, бетонуючи легальні канали подачі громадських інтересів, повинно було призвести до того, що пристрасті вирвуться через "вулицю". Було очевидно, що при руйнуванні партійно-політичної структури виразником суспільних емоцій стане не партія, не парламент, навіть не група однодумців, а особистість з драйвом і харизмою, що не побоюється йти на ризики, плює на компроміси. Саме влада породила Навального і продовжує працювати на його популярність – своєю недалекоглядністю, своїми страхами і панікою, своєю відсутністю відповідей і тим, що вона – влада – просто набридла всім, зокрема й своїм прихильникам. Нарешті, своєї "лінією з В. Путіним".

Можливо, президент Путін в своєму діалозі з Росією і хотів дати відповідь своєму молодому і енергійному вискочці-опоненту і тим, хто 12 червня вийшов зі своїми антикремлівськими "кричалками". Але не зміг і тільки підтвердив, наскільки він сьогодні стає натурою, що відходить. І знову-таки через порівняння! Так, можна зрозуміти побоювання багатьох щодо Навального і навіть його відторгнення, зокрема в ліберальному таборі. Адже боротьба з корупцією – не програма і не стратегія. Це популістський лозунг об'єднання найширших мас незадоволених. Причому в ім'я боротьби за владу. Але для чого конкретно потрібна ця влада тому, хто підняв антикорупційне прапор?

Так, революціонаристська модель лідерства Навального не допускає наявності коаліції і союзників. Вона передбачає підпорядкування політичного поля єдиного Лідеру. І це страшно, бо, ох, як знайомо! Так, те, як організовувалися протести 26 березня і 12 червня, говорить про те, що Навальний не боїться провокувати конфронтацію з владою і лізти на рожен. При цьому, мабуть, не замислюючись про долю тих, хто потрапить під кийки поліції: я ризикую сам, значить, будуть ризикувати й інші. Але ця властивість революційного лідерства і є єдино можливий засіб боротьби за владу при відсутності партій, інститутів і легальних засобів протидії режиму. А також при відсутності моральних критеріїв в політиці – інша Росії не знайома.

Судячи з усього, російське самодержавство в його путінською персоналізацією навряд чи знайде відповідь на виклик Навального. Якщо Навальний "втратить хвилю", виникне інший кандидат на роль тарана, який буде довбати одряхлілу конструкцію. Така логіка єдиновладдя, яка ліквідує цивілізовані шляхи виживання і сама породжує своїх трунарів. Причому, чим безжалісніше єдиновладдя, чим відчайдушніше воно бореться за життя, тим безжалісніше і відчайдушніше опонує йому сила. Особливо, якщо ліквідувати легітимні цивілізовані канали для її самовираження. Про це попереджає історія, яка, мабуть, російську владу нічому не навчила. Не було, видно, часу історичні книги почитати ...

Проблема, однак, ще й в іншому. Лідерство Навального є антирежимним, тобто орієнтованим на те, щоб скинути нинішню владу і її персоніфікатора. Але це лідерство (поки, в усякому разі) не є антисистемним, спрямованим на трансформацію самодержавства. Йдеться про зміну влади, але не її основ і принципів. Отже, проблема в тому, чи зможе в разі успіху подібна формула лідерства перевести свою антирежимність в антисистемність? Якщо ні, то Навальний або його наступник, який працює в тому ж ключі, повторить шлях Єльцина, але в більш несприятливій для Росії ситуації і вже не маючи можливості допустити єльцинського плюралізму. Чи повторить з усіма наслідками, що випливають для країни, включно із загрозою нового замкнутого кола, коли боротьба з режимом виявляється засобом порятунку системи самодержавства.

Більше поглядів тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.