Боже, бережи Америку!

6 коментувати
Росія віддячила Америці за допомогу і сприяння, призначивши її на почесну роль незмінюваного і постійного свого ворога

Уявіть, що Сполучені Штати Америки раптом випарувалися. Ну, полетіли на Місяць! І що в Росії б робили? Про що б говорили; кого б таврували або ким таємно захоплювалися? Про що б тріщало телебачення? А з ким би розмовляв Путін, якби не було в наявності американського президента? Російська зовнішня політика взагалі б зникла, бо її основою є впевненість в тому, що світ тримається на ворожнечі-співробітництві з Америкою.

Як би не хотілося гнати від себе цю неприємну думку, але Америка стала системним «скрепом» для Росії. При вичерпанні об'єднуючих ідей, Америка в якості «загрози» допомагає мобілізувати народ навколо влади, змушуючи його забувати про свої потреби. Американців в ролі «ворога» не може замінити жодна інша нація. Бачити в цій ролі українців, поляків та інших сусідів принизливо для великої держави. Китайці теж не підійдуть, бо можуть сприйняти цю роль серйозно з усіма витікаючими наслідками. Німці? Також небезпечно; а потім кому продавати газ? А ось Америка - відмінний ворог, який навряд чи допустить необачність. Історія з Обамою, який робив все можливе, щоб не розсердити Путіна, підтверджує, що американці - люди розважливі.

Є і ще одна причина, яка робить Америку «скрепом» Росії - американці допомогли в становленні радянської економіки і військово-промислового комплексу. Без допомоги Америки Радянський Союз навряд чи перетворився б на глобальну державу.

Американці в ролі «ворога» не може замінити жодна інша нація

«Майже 90-95% радянських технологій прямо або побічно були запозичені у США і їх союзників. США і країни НАТО побудували СРСР і створили його індустріальні та військові ресурси завдяки торгівлі, будівництву заводів, поставок обладнання і технічної допомоги», - писав британсько-американський дослідник Ентоні Саттон в своїй фундаментальній праці «Національне самогубство: Військова допомога Радянському Союзу».

Втім, це визнавав і Сталін. Посол Аверелл Гарріман доповідав Держдепу, переказуючи свою розмову зі Сталіним у червні 1944 р: «Сталін високо оцінив допомогу Америки радянській індустрії до війни і в період війни. Сталін сказав, що дві третини всіх великих індустріальних підприємств в СРСР були побудовані за допомогою Америки або за американського технічного сприяння».

Ось тільки кілька фактів зі «списку Саттона». З кінця 20-х рр американці проектували і будували радянські тракторні і авіаційні заводи, нафтопереробку, хімічні концерни, підприємства зв'язку, автомобільні заводи. Уралмаш, Магнітка, Сталінградський і Челябінський тракторні заводи, Ленінградський Кіровський, Россільмаш, Краматорський, Харківський електромеханічний і десятки інших підприємств, нарешті, Дніпрогес, були або побудовані, або реконструйовані за допомогою американців. В СРСР працювали всі основні американські кампанії - Ford, General Motors, Packard, Kahn Group, Unversal Oil, Radio Corp., Badger Corporation, Lummus Company, Petroleum Engineering Corporation, Alco Products, McKee Corporation, Kellogg Company McClintock&Marshall, Austin Company і інші. Американці продавали СРСР ліцензії на новітні технології і зразки продукції, в першу чергу озброєння.

Що змушувало американців створювати військово-промисловий потенціал СРСР, коли вже було очевидно, що Радянський Союз їх противник? З мотивів, які пропонує Саттон, переконливими здаються два: американці вірили, що через торгівлю і співпрацю вони приручать возвеличеного радянського гіганта; працювала логіка бізнесу - «якщо не ми, то прийдуть інші».

Не тільки гонитва за прибутком змушувала Америку допомагати Совєтам. Після революції в СРСР приїхали сотні американців, яких захопила ідея будівництва комунізму. Американські добровольці піднімали Кузбас і Донбас, створювали сільськогосподарські артілі, будували швейні фабрики.

Але, мабуть, найприголомшливішою історією стала участь Америки в порятунку Радянської Росії від голоду в 1921-1923 рр. Це була безпрецедентна за масштабами гуманітарна акція. Американцям вдалося врятувати в Радянській Росії до 10 мільйонів чоловік. Ленін спочатку був категорично проти американської «гуманітарки». Але загибель від голоду мільйонів людей змусила Леніна прийняти допомогу Америки, хоч і зі скрипом. Організацією допомоги керував майбутній американський президент Герберт Гувер, який терпіти не міг більшовиків і вважав їх бандитами, але вважав, що в Росії потрібно рятувати людські життя незалежно від того, хто Росією управляє. Максим Горький, приголомшений тим, як американці організували порятунок голодуючих, звернувся до Америки зі словами подяки, на яку була скупа радянська влада: «Ваша допомога увійде в історію як унікальне гігантське досягнення, гідне найбільшої слави, яке довго буде залишатися в пам'яті мільйонів росіян,... яких ви врятували від смерті».

Так, що Америка демонструвала не тільки капіталістичний прагматизм, але й великодушність і співчуття.

У роки війни Америка знову прийшла на допомогу СРСР. Президент Рузвельт в зверненні до американського народу в листопаді 1942 р говорив: «Спасибі російському народу, народу-герою.... Якщо б я тільки міг, я першим б став на коліна перед цими людьми... Це великі люди!»

В рамках ленд-лізу в період з 1941 по 1945 роки Америка направила в СРСР військове спорядження на $11,3 мільярда (в сучасному вираженні це дорівнює $146 мільярдам). СРСР на ці гроші отримав 3 770 бомбардувальників, 11 594 винищувача, 5 980 зенітних знарядь, 2 000 залізничних локомотивів, 51 000 армійських джипів, 361 000 вантажівок, 56 445 польових телефонів, 600 000 км телефонного дроту, 22 мільйони артилерійських снарядів, майже мільярд гвинтівочних патронів і 15 мільйонів пар армійських черевиків.

Допомога радянському народу йшла не тільки по урядовим каналам. Американці створили Комітет «Допомога Росії у війні». Американці жертвували Комітету мільйони доларів на закупівлю продовольства, медикаментів, одягу і товарів першої необхідності для відправки в СРСР.

У 90-ті рр Америка прийшла на допомогу тепер уже пострадянській Росії. Основним завданням було допомогти російському населенню пережити важкі роки після розвалу СРСР. У 1992-2007 рр загальний обсяг допомоги РФ з боку уряду США склав $16 мільярдів. Допомога йшла насамперед на гуманітарні цілі, сприяння економічному розвитку, освіту та охорону здоров'я. Сама структура американської допомоги говорила про те, що Америка намагалася підтримати в Росії стабільність і допомогти вирішити проблеми безпеки (утилізація ядерних відходів і ін.).

Росія віддячила Америці за допомогу і сприяння, призначивши її на почесну роль незмінюваного і постійного свого ворога!

Отже, радянська влада зуміла відбудувати механізм використання ресурсів ворожої цивілізації, при цьому не відмовляючись від знищення свого супротивника. Більш того: Кремль зумів використати власну технологічну залежність для зміцнення російського державного статусу. Хіба не приголомшливий політичний парадокс! Правда, в 1991 р. мистецтво абсурду так і не змогло запобігти розвалу СРСР...

І сьогодні Росія потребує американських технологій та інвестицій. І сьогодні Америка потрібна Росії, як обгрунтування її державного статусу. Так, ось так-то: ключ до виживання російського самодержавства лежить в американській кишені. Регульований антиамериканізм російської еліти і її одержимість Америкою - лише підтвердження того, що вона про це знає. Залишається лише поставити запитання: чи знає Америка про те, що вона системна «скрепа» Росії? Або вдає, що не знає? Або знає і не розуміє, що з цією роллю робити?

Ну, а що, якщо раптом Америка не захоче більше забезпечувати російську державність «на стероїдах» і не прийде на допомогу в момент потреби? Що тоді?

Текст опублікований з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.