Що відбувається з українською економікою

29 вересня 2017, 20:07
2930
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Наближається період виборів – важче просувати різкі, дуже потрібні, непопулярні реформи

Зараз з економікою України все, в принципі, в порядку. Навіть незважаючи на те, що процес реформ сильно сповільнилося. Але це сталося з об'єктивних причин: наближається період виборів – важче просувати різкі, дуже потрібні, непопулярні реформи, оскільки популісти відразу за це схопляться, і ти будеш працювати, будучи людиною з влади, на рейтинг популістів.

Але є і макроекономічні процеси: після падіння настає зростання, після великого зростання – знову падіння. Ми, звичайно, стабілізували макроекономічну ситуацію, в тому числі досить жорсткими методами – контроль над валютою, тимчасове імпортне мито – тому зараз ми перебуваємо на ранній стадії зростання. Є відкладений попит: люди не купували три роки комп'ютери, а комп'ютери змінюються – значить, будуть купувати; не їздили в Туреччину відпочивати – хтось з'їздить. У деяких сегментах економіки зростання дуже бурхливе, в тому числі будівництві, роздробі, тому я вважаю, що воно буде набагато більшим, ніж багато хто чекає. Ми можемо побачити зростання більше 2% навіть у даній ситуації. А якщо влада зробить ще й щось позитивне, в тому числі якісь іміджеві речі – стосовно судової системи, правоохоронних органів для припинення різноманітних маски-шоу, тоді взагалі без особливих зусиль можемо досягти зростання в 4-5%. Можливо, не цього року, але пізніше.

Так, у нас був шанс для серйозного революційного прориву. Однак ми пішли, як зазвичай, середненьким шляхом еволюційного розвитку, і будемо рости по 2-3%. Але може бути, що за рахунок внутрішніх бізнес-інвестицій, це зростання збільшиться на тлі приємної зовнішньої кон'юнктури – ціни на сталь ростуть, раптом ще ціни на зерно трохи підростуть, процентні ставки в світі низькі, а ринки відкриті навіть для таких країн, як Таджикистан.

Зараз ми перебуваємо на ранній стадії зростання

Але в даний момент я не бачу можливостей у найближчому майбутньому прийняття, наприклад, закону про відкриття ринку землі. Хоча я дуже задоволений дискусією, що проходила протягом цього року – такою відкритої, активної дискусії, по суті, в принципі, ніколи з цієї теми не було. І з жалем констатую факт, що влада все-таки не зважилися піти на такі непопулярні заходи. Що залишає нас серед країн третього світу, де немає відкритого ринку землі.

Для мене відкриття ринку – дуже позитивне рішення і для сектора, і для країни в цілому. Сектору це допоможе врешті-решт відсіяти компанії, що займаються фальсифікацією звітності і обманюють пайовиків, банки, які, можливо, навіть створюють ризики для національної безпеки: ми бачили, як одна з компаній обдурила інвесторів майже на $1.5 млрд, тому для решти процентні ставки по запозиченню дуже виросли.

А для країни відкриття ринку землі дуже добре, тому що 42 млн га за первісною ціною навіть в півтори тисячі – це 66 млрд високоякісної застави для банківського сектора, що стабілізує банківську систему раз і назавжди, і буде сприяти видачі довгострокових кредитів за дуже доступними ставками не тільки для с/г бізнесу, а й для всіх інших. Тому це потрібно робити. Якщо оцінювати реалістично, то це відкладається, можливо, на перший рік після виборів президента.

Але, як з кожною реформою, тут потрібне лідерство, з кожної ініціативи потрібен господар цієї ідеї, який супроводжував би її, і потрібна комунікація. Ось чого я в цьому випадку не бачив: щоб хтось із влади взяв прапор цієї реформи. Я сподівався, що цією людиною буде прем'єр, але комунікації з його боку не було. Тому що ми повинні переламати неправильну думка суспільства, що це погано для країни. Ми повинні інвестувати в цю комунікацію, постійно говорити, пояснювати позитивні аспекти цієї реформи.

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Лекція НВ

ВЕЛИКІ ГРОШІ З ЄВГЕНОМ ЧЕРНЯКОМ

Три години практичних порад та відповідей на будь-які питання від голови наглядової ради Global Spirit та автора популярного YouTube-каналу про бізнес та фінанси — Big Money

Докладніше

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Вчора, 13:11

img
У Раду проходять п’ять партій — загальнонаціональне опитування
Політика

Вчора, 14:31

img
Реванш агресора. Як Україна реагує на повернення РФ до складу ПАРЄ
Геополітика

Вчора, 13:34

img
Що таке ПАРЄ та які права вона повернула Росії. Максимально стисло.