Що об'єднує людей, які досягли успіху

22 січня 2016, 22:03
2433
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Справжнім мірилом успіху є не досягнення та нагороди, а виклики, з якими ви впоралися

Коли американського промисловця і одного з перших в історії доларових мільярдерів Жана Пола Гетті запитали про його формулу успіху, він відповів просто: «Рано вставай, старанно працюй і видобувай нафту». У кожній історії великого успіху є частка везіння, проте не всі готові це визнати з тією ж легкістю, з якою це робив Гетті.

Нестачі в порадах щодо того, як бути успішним, сьогодні немає: опануйте програмування, розвивайте дітей за системою Монтессорі. Але всі вони нагадують безглузді рекомендації на кшталт «вчіться робити операції на серці», «придумайте хорошу ідею» або «ідіть у Гарвард».

При цьому у всіх історій є одна загальна риса: подолання поразок. Оскільки прямого шляху до успіху немає. Ви неодмінно будете наражатися на різними труднощі, а ще хтось завжди буде успішніший за вас. Втім, успішні люди тим і відрізняються, що використовують свої невдачі для вироблення плану подальших дій, завдяки чому, зрештою, і досягають успіху.

Не такий вже блудний син

На межі ХІХ-XX століть син одного багатого промисловця, щойно закінчивши університет, виявив, що життя його сповнене злигоднів. Шлюб виявився невдалим, на руках – маленька дитина, а роботи немає. Він впав у глибоку депресію, все частіше замислювався про самогубство і писав своїй сестрі: «Найбільше мене засмучують невдачі моїх бідних батьків, у яких протягом багатьох років не було підстав для радості. Як же прикро, що мені, дорослій людині, доводиться просто спостерігати. Я нічим не можу їм допомогти. Я - тягар для моєї сім'ї. Було б краще, якби мене не було».

У 1963 році Мері Кей була самотньою, пригніченою і безробітною жінкою середніх років

Через кілька років його батько помре. До того часу молодий Альберт Ейнштейн знайде роботу, ставши непримітним державним службовцем. Але незабаром після цього, в 1905 році, він випустить одну за одною чотири публікації, які змінять світ.

Доки Ейнштейн отримає роботу в університеті, мине ще сім років, і ще більше до того моменту, як він прокинеться всесвітньо відомим. Але і в той період у ньому збережеться молодий бунтарський дух, і він, як і раніше, буде стояти осторонь від інших фізиків, що і спровокує знамениті дебати з Нільсом Бором, які визначили фізику на десятиліття.

Депресія замолоду, ймовірно, виробила у Ейнштейна стійкість, що стане в нагоді йому після приходу до влади нацистів. Тоді вченому повісили ярлик «єврейського фізика». Але він був щедрим до молоді і навіть до маленької дівчинки, якій було складно робити домашнє завдання з математики. Ідеї Ейнштейна зробили його великим ученим, а людяність – легендою.

Від злочинця до ідола

За молодих літ американський підприємець і головний виконавчий директор IBM у 1914-1956 рр. Томас Уотсон не подавав великих надій. Він не закінчив університет і був звільнений з однією з перших своїх робіт – продавця швейних машинок. Поки Уотсон святкував у барі вдалий продаж, компанію пограбували, винесли все обладнання і прототипи. Потім він опинився втягнутим у фондове шахрайство, згодом відкрив м'ясний магазин, який, однак, незабаром закрився.

Справи пішли краще, коли він отримав роботу в комп'ютерній компанії National Cash Register і зумів звернути на себе увагу її засновника Джона Паттерсона. Згодом Уотсон став одним з топ-менеджерів компанії, але і там все пішло шкереберть – його звинуватили в неконкурентних практиках продажів.

Як пише колумніст Кевін Мані в біографії Уотсона, «судовий процес і остаточний вердикт змусили його усвідомити, що є важливіші речі, ніж робота і особистий успіх. Після цього Уотсон захотів довести, що він не просто самозакоханий шахрай». Саме це і допомогло йому зробити кар'єру президента IBM.

Саме там Уотсон стане іконою бізнесу і створить унікальну бізнес-культуру. Він прагнув створити імідж кришталево чистим і перетворив обслуговування клієнтів у пріоритет №1. За іронією долі, саме перші невдачі привчили його до оптимізму і стійкості. Після всіх колотнеч Уотсон точно знав, що будь-які виклики можна подолати.

Цей оптимізм окупився і за часів Великої Депресії. В період економічного спаду всі виводили свої капітали, а Уотсон - інвестував. Із запуском нового курсу Рузвельта, попит на машини IBM злетів. До кінця війни IBM стала великою міжнародною компанією.

Бідна дівчина Техасу

У 1963 році Мері Кей Еш була самотньою, пригніченою і безробітною жінкою середніх років. Рано овдовівши (її чоловік раптово помер від серцевого нападу), вона відчувала себе чужою на роботі в чоловічому колективі. Пізніше вона скаже про ті часи: «Тоді я жила через дорогу від моргу. В якийсь момент я почала запитувати себе, чи не варто покликати їх і сказати: «То де ж ви так довго?»».

Якимось чином їй вдалося зібрати сили в кулак і запустити косметичну компанію Mary Kay, яка сьогодні оцінюється в $4 млрд. Це був не тільки бізнес, це була можливість надихати жінок і надавати їм можливість працювати у сприятливому для них середовищі. Журнал Fortune назвав компанію Mary Kay одним з 100 кращих місць для роботи в США.

Важко уявити, що Мері Кей могла би прийти до такого успіху звичайним шляхом: закінчивши престижний університет, і виконуючи завдання начальства. У неї не було б такого стимулу. Саме ранні розчарування привели її до того, щоб створити компанію, орієнтовану на надання можливостей для таких жінок, як вона сама.

Удача, добра вона чи погана, не триває вічно

Ми звикли вірити, що можемо просто плисти по життю, збираючи на своєму шляху досягнення та нагороди. Але насправді ми маємо два вибори: або прийняти виклики, які можуть нас потопити, або жити нудним життям у тихому відчаї.

Ніхто, як мінімум, жодна людина у здоровому глузді, не захоче програти. Ейнштейн напружено шукав роботу, але не міг її знайти. Через незмінну вірність своєму босові в National Cash Register Уотсон спочатку нажив собі проблем, а потім і зовсім був звільнений із займаної посади. А Мері Кей вже точно не чекала смерті чоловіка.

Але ці розчарування допомогли їм досягнути успіху. Їх відрізняє не те, що вони зазнали невдачі, а те, що вони знайшли в собі сили йти далі. Вони вчилися на своїх помилках, падали, але піднімалися і поверталися до бою з більшою впевненістю в собі. Вони домоглися того, чого домоглися, лише тому, що не хотіли залишатися в програші.

Правда в тому, що удача – як погана, так і хороша – не триває вічно. І справжнім мірилом успіху є не досягнення та нагороди, а виклики, з якими ви впоралися. Звеличуючи ідолів науки, бізнесу і влади, не потрібно забувати, що колись вони теж були простими смертними, які страждали, зазнавали невдач, а потім продовжували свій шлях до великих перемог.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Грега Сателла. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше точок зору тут

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Фінанси

Сьогодні, 10:30

thumb img
Як приватний інвестор може купити ОВДП і скільки можна заробити на цих цінних паперах
Країни

Сьогодні, 13:25

thumb img
Так може піти Путін. Світові ЗМІ - про відставку Назарбаєва та про Казахстан без нього
Країни

Сьогодні, 11:57

thumb img
На узбережжя Австралії викинуло сонячну рибу вагою в кілька сотень кілограмів - фото