Ще одна революція. Чому мене лякає 2020 рік

7 грудня, 06:07
1277
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

У 2020 році США фактично знову з’являться на світ

У мене є відчуття, що президентські вибори в США у 2020 році будуть несхожі на будь-які інші в моєму житті (не тільки через те, що скоріше за все вони залишать Дональда Трампа при посаді – він сам по собі небачений раніше цирк), але і тому, що величезної проблеми виборів 2016 року не уникнути до 2020-го. І звучить вона так: як ми будемо керувати «наступною Америкою»?

«Знаєте слова Вільяма Гібсона «Майбутнє вже тут, просто воно ще не рівномірно поширене»? Що ж, майбутнє вже тут, і зараз воно починає по-справжньому поширюватись. Це наступна Америка. Та наші інституції і політичні партії ще до неї не адаптовані, – говорить у своєму інтерв’ю Гаутам Мукунда, науковий співробітник Harvard Kennedy School та автор книжки «Невід’ємне: Коли лідери дійсно важливі». – Базові передумови роботи економіки зміщуються під нашими ногами, і уряди дадуть на це відповідь».

Ця наступна Америка підніме цілу павутину нових, переплетених між собою політичних, юридичних, моральних, етичних питань та проблем конфіденційності завдяки змінам у технологіях, демографії, довкіллі та глобалізації, які сягнуть критичної маси.

З чого мені почати? Добре почати з 5G – п’ятої генерації безпровідних систем. Завдяки двом гігантам телекомунікацій, Verizon і AT&T, які нині починають впроваджувати технології 5G по всій території США, обмін речовин між бізнесом, розвагами, освітою та турботою про здоров’я драматично підвищиться у наступній Америці, початок чого припаде приблизно…на 2020 рік.

Наступна Америка – це щось більше, ніж про технології

Отримання якомога більшого від штучного інтелекту та машинного навчання – на кшталт впровадження самокерованих машин – вимагає швидкої передачі великої кількості даних та дуже низької ймовірності затримки. І ми будемо мати цю спроможність в наступній Америці. З 5G голлівудські фільми, завантаження яких на ваш iPad нині займає шість-сім хвилин, будуть завантажуватись за шість-сім секунд, а мікросенсори на вашій сорочці збиратимуть інформацію та передаватимуть показники вашому лікарю.

Як відмічає AT&T в одній зі своїй реклам 5G: «Думайте про це, як про наступну межу невимушеного, що даватиме вам можливість отримувати надшвидкі послуги, які є у вашому домі чи офісі практично скрізь».

Це може стати такою ж революцією, як інтернет.

Але це вимагатиме усіх видів нових правил, аби керувати цими додатками – від самохідних машин до систем дрон-доставок та роботів, які працюватимуть як охоронці та домашні медичні помічники. У понеділок Associated Press доповіли, що за підрахунками уряду вже зараз «понад 110 тисяч комерційних дронів працюють у повітряному просторі США, і їх число до 2022 року злетить до 450 тисяч».

Всі ці нові технології матимуть важливі наслідки для ланцюга «освіта-робота». Мій друг Хізер Е. МакГован, стратег з питань майбутнього роботи, бачить це так: «Стара модель роботи складалась з трьох життєвих блоків: отримати освіту, використовувати цю освіту 40 років, а потім піти на пенсію. І ми хибно припустили, що наступна нова модель виглядатиме так: отримати освіту, використовувати її 20 років, потім пройти перепідготовку, потім використовувати її 20 років і потім піти на пенсію».

Та насправді для наступної Америки, стверджує МакГован, правильна модель полягатиме у «постійному навчанні протягом життя» – бо коли швидкість зміни підвищується, «компанії, які найшвидше ростуть, та найбільш гнучкі працівники стануть тими, хто вчитиметься швидше, ніж їхні конкуренти».

Це означає, що на додачу до нинішніх традиційних мереж безпеки, соціального забезпечення та медичної допомоги, нам потрібні будуть нові батути.

Нам треба буде зробити певний рівень післяшкільної освіти безкоштовним для кожного американця, який пройде бар’єр мінімальної оцінки та кількості обов’язкових відвідувань, аби кожен дорослий і навіть випускник старшої школи міг здобути диплом молодшого спеціаліста чи технічного працівника без навчання в місцевому коледжі в будь-який час.

Штат Теннессі вже зробив це.

Ці ж самі технологічні трансформації означають, що наступна Америка вимагатиме змін і в антимонопольному законодавстві. Починаючи з 1980-х, антимонопольна політика вирішувала, чи стає компанія надто великою фактично шляхом одного запитання: втрата конкуренції шкодить клієнтам через вищі ціни чи меншу кількість послуг?

«Але таке визначення є все більш нерелевантним в епоху, коли найбільш сильні компанії світу пропонують товари чи послуги «безкоштовно» в обмін на персональну інформацію, – відмічає колумніст the Financial Timesз питань технологій Рана Фоохор в своєму есе за 24 червня. – Це спровокувало заклики до повернення того визначення монополії, яке було в антимонопольному законі Шермана за 1890 рік, який робив наголос на потребі забезпечити, щоб економічна сила великих компаній не перетворювалась на корупцію політичного процесу».

Через те, що ми більше, ніж просто клієнти, «ми – громадяни», вказує Мукунда. «Наші інтереси простягаються далеко за межі цінової політики, і це робота уряду – захищати свободу громадян, а не просто їх інтереси. Це прямо вказано в Конституції, і ми забули про це».

Лише одна людина – Марк Цукерберг – контролює Facebook, WhatsApp та Instagram. Той факт, що він показав себе більш зацікавленим у тому, щоб нарощувати свої платформи, ніж боротись з тими, хто зловживає ними в політичних та економічних цілях – і що його лейтенанти були готові переслідувати їх головних висококласних критиків на кшталт Джорджа Сороса – мають зробити питання розбиття чи регуляції Facebook першою і головною справою в 2020 році. Лише не до кінця зрозуміла політична вага таких бегемотів як Facebook, Amazon, Google, Microsoft і Apple потребує більш прискіпливого нагляду.

Наступна Америка – це щось більше, ніж про технології. У 2020 році вона в буквальному сенсі з’явиться на світ. Бюро перепису населення США передбачає, що до 2020 року, вперше за весь час «більш ніж половина американських дітей будуть представниками расової меншості чи етнічної групи». І це запустить процес, завдяки якому до 2044 року «жодна раса чи етнічна група не домінуватиме у США за розмірами», як зазначає National Public Radio.

Та, на жаль, фінансові інструменти, необхідні для розбудови наступної Америки, стали більш слабкими завдяки рішенню президента Трампа знизити податки. Припускалось, що федеральний дефіцит сягне $1 трлн до 2020 року, але тепер Білий дім каже, що це станеться вже в 2019-му. Ми мали дефіцит такого розміру в зв’язку з фінансовою кризою 2008 року, але ми ніколи не мали таких величезних показників під час буму.

Це означає, що наступній Америці, можливо, доведеться будуватись в умовах підвищеної процентної ставки за рахунок більшої заборгованості та з меншим обсягом податкових запасів, щоб стимулювати економіку в разі, якщо вона сповільниться чи зіштовхнеться з кризою. Тож дуже ймовірно, що наступна Америка муситиме піднімати податки чи урізати витрати на оборону, соціальне забезпечення чи охорону здоров’я – якраз тоді, коли покоління бебі-бумерів буде виходити на пенсію.

Тож наступна Америка вимагає вирішення кожного з цих питань, і багатьох інших – від зміни клімату до правил розподілу ресурсів – і як вони взаємодіятимуть. А отже наступні вибори також мають бути про це. Через божевілля навколо Трампа більшість питань цієї дискусії відкладається. Але 2020 рік не дозволить нам робити так знову. Наступна Америка не буде чекати.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Томаса Фрідмана. Републікація повної версії тексту заборонена

Оригінал опубліковано на The New York Times

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua