Сепаратисти бувають різні

6 коментувати
Донбаські сепаратисти вже повторюють долю судетських

Людство знає сепаратистів двох типів. Швидше, одних знає, а про других іноді згадує, питаючи, що з ними сталося?

Джордж Вашингтон і Симон Болівар, сепаратисти чистої води, відірвали з кров'ю величезні колонії від світових метрополій. Перший - від Британської імперії, заклавши основи США. Другий - від Іспанської корони, створивши низку незалежних держав в Латинській Америці.

А були ще Конрад Генляйн і Карл Герман Франк, судетські німці. Перший ідеологічно підготував анексію Третім рейхом спочатку Судетської області, а незабаром і всієї Чехії. Другий контролював виконавчу владу і каральні органи на цій території під час Другої світової війни.

Між цими типами сепаратистів - прірва.

Вашингтон і Болівар, з аристократичними профілями і манерами, хотіли змінити світопорядок і правила життя в ньому. І їм це вдалося. Буде неправдою, якщо сказати, що у них не було особистих амбіцій. Але вони підкріплювалися освітою, принципами честі, а не «понятіями» і прагненням до вищої мети. Тому і виправданими здаються їхні авторитарні, на перший погляд, принципи. «Люди без примусу не приймуть і не будуть виконувати правила, найкращим чином розраховані для їхнього особистого блага», - писав Вашингтон. Про Болівара взагалі довгий час говорили, як про диктатора.

Людство знає сепаратистів двох типів. Швидше, одних знає, а про других іноді згадує

І коротко подивимося на судетських діячів. Хто пам'ятав мітинги Генляйна, вчителя фізкультури в містечку Аш, цитували його промови напередодні Мюнхенської угоди: «Скоро чеські дзьоби дізнаються, що таке німецький кулак! Будемо бити, поки не почорнієте!»

Десь під час виголошення цих «принципів», уряд Чехословаччини виконав практично всі забаганки фізкультурника. Змушують німецьких дітей вчити чеську мову? Будь ласка, нехай не вчать. Мало німців в місцевих адміністраціях? Нате їх вам повністю. Мало німців в парламенті і уряді? Ось, тримаєте.

Але цього все одно було мало. Відомо, чим закінчилося потурання такому сепаратистові. Якому інтелігентності додавали хіба що окуляри. Вони ж допомогли Генляйну вирішити і головний екзистенціальний питання в травні 1945 року. Коли його заарештували союзники, він їх розбив і скельцями порізав собі вени.

Карл Франк, соратник Генляйна, який керував знищенням сіл Лежаки і Лідіце - і це тільки найпомітніше його діяння - спробував втекти, коли запахло смаженим. Його спіймали, засудили, повісили і зарили в загальній могилі з такими ж.

Чи варто згадувати, що заокеанські сепаратисти досягали цілей на свої кошти, ну, і однодумців. Вони ж були і головними їх консультантами. Болівару, колись великому землевласникові, довелося шукати чисту сорочку, одягаючи його в останню путь.

Генляйн за інструкціями і грошима регулярно ганяв до Берліна.

Тому українські мрійники про незалежність у ХІХ столітті, теж по-своєму сепаратисти, дивилися в сторону заокеанських ідеалів. Тарас Шевченко: «Коли ми діждемося Вашингтона з новим и праведним законом? А діждемось таки колись ». А Іван Франко навіть написав біографію Симона Болівара.

І от наївне запитання: до якого виду ближче нинішні донбаські і кримські сепаратисти? І чи знають вони про долю своїх аналогів?

Уроки минулого з Олегом Шамою читайте по понеділках

Тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною – щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – по понеділках

Кінопошук з Фоззі – по четвергах

Особисті фінанси з Іваном Компаном – по вівторках

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – по п'ятницях

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – по неділях

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.