Коктейль Молотова, з днем народження!

1 коментувати
Зимова війна для фінів була воістину вітчизняною. На захист країни встали всі – без обмундирування і зброї

Цього дня 30 листопада 1939 року радянські літаки скинули 600 авіабомб на Гельсінкі. Чотирма днями раніше артилерія Червоної армії обстріляла свої позиції на кордоні з Фінляндією. Москва звинуватила сусідів в агресії. Фіни попросили розслідувати подію. Але Сталін не став церемонитися і розірвав із ними дипломатичні відносини. Почалася перша для Росії гібридна війна – Зимова, як її називали фіни, або «незнаменита», за словами Костянтина Симонова. Чому Росії? Та хоча б тому, що дуже дорогу перемогу в тій війні книга Бої у Фінляндії 1941 року називає «найбільш яскравою подією в історії російської зброї».

До цього більше року Кремль домагався згоди Фінляндії віддати в оренду на 30 років півостровів Ханко поблизу Гельсінкі і Рибальського в Баренцевому морі, а головне — відсунути на 60 км від Ленінграда кордон на Карельському перешийку. Останній пункт став ще й потужною зброєю внутрішньої пропаганди — влада лякала радянських громадян тим, що передовий рубіж капіталізму знаходиться всього за 20 км від міста Леніна, колиски революції. "На відстані гарматного пострілу",— писали тоді радянські газети.

Після бомбардування Гельсінкі того самого дня радянські війська зайняли східні вулиці фінського містечка Теріоки. Воно на час стане «столицею» Фінської народної республіки. Знайшовся навіть її голова – Отто Куусінен, фінський комуніст, який жив у Москві з 1918 року.

Фінляндія одразу звернулася до міжнародного арбітра – Ліги націй. Адже за її покликом країна скорочувала озброєння, і захищатися було практично нічим.

Фінські хіміки створили суміш з елементами фосфору, і радянські танки від неї могли горіти довго

З Кремля тодішній куратор зовнішньої політики В'ячеслав Молотов відповів, мовляв, Фінляндії нічого не загрожує, оскільки в СРСР прекрасні відносини з ФНР. А бомби – це не бомби, а хлібні кошики, гуманітарна допомога голодним робітникам.

Фіни відповіли на таке знущання гумором: раз уже Молотов забезпечує нас продуктами, то ми запрошуємо його на вечірку. Тільки з випивки фіни пропонували коктейль, та такий, щоб від нього горіли радянські танки. Так і розійшовся по всьому світу коктейль Молотова як бренд.

Однак фінський коктейль Молотова був далеко не тим, який кидали захисники Майдану в беркутівців. Той був не простими пляшками з бензином. Фінські хіміки наспіх створили суміш з елементами фосфору, і радянські танки від неї довго могли горіти.

Та війна для фінів була воістину вітчизняною. На захист країни встали всі – без обмундирування і зброї.

Національним символом фінів тоді став Карл Маннергейм. Його німецькі предки прийняли шведське підданство ще в ХVII столітті й отримали маєток у Фінляндії, коли вона була ще в складі Шведської імперії. У ході наполеонівських війн ці землі відійшли до Росії майже на сто років. У молодості Маннергейм служив російському царю. За нинішніми мірками – цілком українець, оскільки в російсько-японську війну був підполковником Ніжинського полку.

Коли Маннергейм почув російську авіацію над Гельсінкі, перервавши обід у ресторані Савойя, він кинувся в президентський палац. Його, 72-річного вояку, призначили головнокомандувачем. Він не говорив по-фінськи. Взагалі. Але захищав землю, де йому судилося жити.

А зараз не про те. За міжнародними угодами, фіни програли. Після 1944-го вони остаточно залишили Карельський перешийок. У підсумку загарбана Росією земля дала їй щось? Чому переможені фіни виявилися переможцями?

Мені часто говорили сучасники моторошних комуністичних експериментів: «Такий був тоді час». Воно і зрозуміло. Принцип Гоббса – війна всіх проти всіх Сталін довів до максими Страх всіх проти всіх. Боялися колег, сусідів, навіть друзів і коханих.

Такий був час тоді. Незрозуміло, чому в них на устах він знову?

Уроки минулого з Олегом Шамою – щопонеділка

Тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною – щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – щопонеділка

Кінопошук з Фоззі – щочетверга

Особисті фінанси з Іваном Компаном – щовівторка

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсов – щоп'ятниці

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – щонеділі

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.