Державна програма з привчання до горілки

7 коментувати
Чи стане пити народ більше, якщо знизити ціну на горілку? Менше точно не стане. Одного разу вже пробував

У Росії знижено акциз на горілку. Ініціатори зниження цін на традиційний напій хочуть таким чином зробити його доступним, щоб убити контрафактне виробництво. Але лідери думок з опозиційними поглядами побачили в цьому прагнення влади одурманити населення в прямому сенсі. Не тільки новинами про уявні перемоги над вигаданими ворогами. До того ж, дешева горілка стане ще гучніше символізувати жителів однієї шостої частини земної кулі.

По-справжньому росіян до горілки привчила власна держава півтора століття тому. П'яним народом легше керувати. Цей управлінський принцип приписують Катерині II. Однак імперія пішла в запій після провалу в Кримській війні.

До того часу оформилася відкупна система торгівлі спиртним. При ній держава за чітку суму давала право відкупникам торгувати на певній території. Правила ринку, обсяг товару та ціни встановлювалися вже на місцях. З'явилася своєрідна алкогольна мафія. За кожним шинком закріплювалася певна ділянка з оптимальним числом дорослого чоловічого населення.

Власники питних закладів, хто за натхненням, хто з чітким розрахунком, планували зібрати потрібну суму від проданого спиртного. З населенням укладалася своєрідна джентльменська угода: кожен чоловік за певний період мав випити в закладі якусь "норму". Під це "замовлення" в села завозилася горілка. Коли "норма" не виконувалася, шинкарі наймали здорованів, і вони вибивали у боржників гроші. Вибір був нескладним: залишитися з поламаними ребрами і без грошей або просто пропити їх.

П'яним народом легше керувати

У регіонах, де питна мафія зовсім вже розперізувалася, спалахнули антиалкогольні бунти. Селяни просто палили шинки. Шинкарі перестали отримувати і зиск, і необхідні гроші для скарбниці, яку геть виснажила Кримська війна. Адже горілка давала понад 40% державних надходжень.

У 1859 році антиалкогольні бунти в Поволжі, на Уралі в Саратовській губернії настільки роздратували уряд, що довелося вводити війська. Тодішні силові структури отримали інструкцію, яка стала упродовж тривалого часу мемом, - належним чином карати бунтівників, які закликали «до тверезості без офіційного на те дозволу».

Майже в ті роки на каторгу було заслано 11 тисяч антиалкогольних активістів. А солдатів, що брали участь у бунтах, позбавляли медалей і проводили крізь стрій.

Хто знає, чи буде пити народ більше, якщо знизити ціну на горілку? Менше точно не стане. Одного разу вже пробував.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.