Маніяки Волинської бійні. Справжні та вигадані

17 коментувати
Про те, про що складно говорити, краще мовчати. Бо інакше як? Говорити тільки про перевірені факти, а не емоції. Хоча куди без них?

До свого сорому, тільки от днями дізнався про історію штибу «распятого мальчика». Але цього разу - про повішених бандерівцями польських діток під час Волинської різанини 1943-44 років.

На цьому фото - циганка Маріанна Долинська, яка у грудні 1923-го у нападі божевілля повісила своїх чотирьох дітей на ялині біля польського села Антонювка під Радомом, що в сотні кілометрів на південь від Варшави. Сама прийшла до поліції, все розповіла, після чого її доправили до психлікарні. Доктор Вітольд Лунєвський діагностував у неї біполярний розлад психіки, за якого подібні вчинки було вже описано. Згодом лікар видав книжку, в якій з-поміж інших подав і випадок Долинської з поліцейськими знімками жертв. Вони є тут.  

Але перш ніж потрапити туди, фотографії стали ілюстраціями до книг польських дослідників про злодіяння українців на Волині у 1943-му, коли на початку 2000-х років суспільство Польщі, мабуть, найбільше вирувало емоціями про ті події. Кульмінацією став альбом Геноцид УПА Польского населения, що його підготував історик-аматор Олександр Корман. На обкладинці видання – фотографія жертв зі справи Долинської, яких автор повісив на упівців.

А 2007-го занапащені дітки циганки потрапили ще й на пам'ятник жертвам волинської трагедії у Перемишлі. До того ж на барельєфі, частиною якого він був, діти обмотані ще й колючим дротом - знімок 1923 року кілька разів згинався, і на тих місця залишилися лінії, які так і розтлумачили: бандерівці не тільки повісили польських діток, а ще й обмотали дротом. Згодом через обурення польської інтелігенції, яка викрила цей фей, барельєф зняли. Але, як бачиться, емоції хоррору не зникли. Ложечки знайшлися, але осад лишився. Корман пішов з життя, мабуть, з глибоким переконанням, що зробив важливу справу.

Цей випадок аж ніяк не спростовує Волинської трагедії. Він просто про те, як легко можна помилитися, зробити поспішні висновки, а потім і заяви.

Ці свідчення дали в’язні НКВС, і ми знаємо, як чекісти отримували зізнання 

Цей випадок викликає купу запитань. Чи всі знімки з того альбому перевірені? Що це були за упівці, що поводилися, як маніяки, як здичавілі у Грі престолів? Адже це ж не одне село вирізано, а щонайменше 50 тис. люду? Це війна з ними таке зробила? Хто віддавав накази? Дмитро Клячківський, провідник УПА-Північ? Є свідчення про те, що він отримував таємний наказ про ліквідацію центрального керівництва. Але ці свідчення дали в’язні НКВС, і ми знаємо, як чекісти отримували зізнання у будь-чому. І знову, навіщо були потрібні такі середньовічні звірства? І про який проспект Бандери тоді можна говорити?

Кілька років тому випало мені розмовляти з Анджеєм Вайдою. (Він теж підписував листа щодо фейку з фотографіями дітей Долинської). Спитав, чому б йому не зняти фільм про Волинь, адже повз його кінематографічне око не проходили найбільш драматичні події новочасної Польщі. "Не наважився б. Я там не жив і майже нічого не знаю про тамтешніх людей", - відповів тоді режисер.

Воно й зрозуміло - про те, про що складно говорити, краще мовчати. Бо інакше як? Говорити тільки про перевірені факти, а не емоції. Хоча куди без них?

От і тепер, коли у Польщі знову здійнялася хвиля обурення щодо проспекту Бандери. «Знаєш, найгірше, що найбільше кричать про це публіцисти і популісти. А професійних істориків не чути», - пише мені мій польський друг, теж журналіст. Вислав мені лінк на свіжий фільм про те, як українські селяни ховали сусідів-поляків від убивць. Зворушило. Лишилося тільки чіткіше зрозуміти, що то були за маніяки? 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.