Діагноз «русскому миру» 1892 року

23 коментувати
Більше 120 років тому російський філософ Володимир Соловйов (не плутати з сучасним телеведучим) чітко описав ідеологічну хворобу свого народу

«Представим себе человека, от природы здорового сильного, умного, способного и незлого, - а именно таким и считают все, и весьма справедливо, наш русский народ. И вот мы узнаем, что он, в лице значительной части своей интеллигенции, хотя и не может считаться формально умалишенным, однако одержим ложными идеями, граничащими с манией величия и манией вражды к нему всех и каждого», - писав Володимир Соловйов на сторінках альманаху Вісник Європи у вересні 1892 року.

Причому, привід для філософа, щоб так висловитися, був зовсім не клінічний. Нарис Соловйова називався Уявні і справжні заходи для покращення народного добробуту. Це невелике дослідження, метою якого було пояснити, чому сільське господарство Росії в страшному занепаді переживає сильну посуху того року. Дослідження з цифрами і прогнозами, як звичайний економічний аналіз.

І раптом Соловйов завершує нарис твердженням, що посуху не можна побороти, не вирішивши загальної для країни проблеми. І якраз психологічної, або навіть психіатричної.

«Равнодушный к своей действительной пользе и действительному вреду, он [народ] воображает несуществующие опасности и основывает на них самые нелепые предположения. Ему кажется, что все соседи его обижают, недостаточно преклоняются перед его величием и всячески против него злоумышляют», - пише Соловйов. І далі:

Автор цих рядків не міг знати, що незабаром росіяни стануть одержимі ультра-патріотизмом

«Всякого из своих домашних он обвиняет в стремлении ему повредить, отделиться от него и перейти к врагам - а врагами своими он считает всех соседей. И вот, вместо того, чтобы жить своим честным трудом на пользу себе и ближним, он готов тратить все свое состояние и время на борьбу против мнимых козней. Воображая, что соседи хотят подкопать его дом и даже напасть на него вооруженною рукой, он предлагает тратить огромные деньги на покупку пистолетов и ружей, на железные заборы и затворы. Остающееся от этих забот время он считает своим долгом снова употреблять на борьбу – с своими же домашними».

Автор цих рядків не міг знати (він помер в 1900-му), що незабаром росіяни стануть одержимі ультра-патріотизмом. Тільки в одній з організацій такого спрямування - Союз русского народа - офіційно перебувало близько півмільйона людей. Потім будуть дві революції, державний переворот жовтня 1917-го і весь після нього кошмар.

Цей нарис Соловйова мені згадався зовсім не тому, що, мовляв, росіянин таврує росіян. Лаяв співвітчизників не тільки він. Чого вартий рядок Шевченка про свої «О, роде, суєтний, проклятий, коли ти видохнеш?»

Але от соловйовські спостереження 120-річної давності разюче і в деталях описують сучасний стан сусідів. З відчуття невідворотності всіх подій, що що сталися після діагнозу від російського мислителя.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.