Трампу потрібно побоюватися угод із Москвою

1 коментувати
Трампу потрібно побоюватися угод із Москвою
Новообраний президент може зробити Америку знову великою, гарантувавши, що США захищатимуть ліберальний світопорядок

Новообраний президент США Дональд Трамп не повинен укладати з російським президентом Володимиром Путіним жодних угод, які перетворили б Україну в розмінну монету, і зобов'язаний послати чіткий сигнал про те, що буде забезпечувати безпеку союзників США по НАТО, як заявили два колишніх генеральних секретарі альянсу 15 листопада.

Трамп і Путін поговорили по телефону 14 листопада; представники обох назвали розмову «теплою».

«Новообраний президент Трамп дуже любить диктаторів», – сказав Яап де Хуп Шеффер, який був генеральним секретарем НАТО з 2004 по 2009 рік.

Описавши Путіна як «гравця з нульовою сумою», а Трампа назвавши майбутнім «перехідним президентом», де Хуп Шеффер зазначив, що угода між цими двома може бути укладена за рахунок безпеки України та країн Балтії: «Саме тому НАТО і, до речі, Європейський Союз теж повинні зайняти чітку і сильну позицію в цьому відношенні: щоб перехідний президент не уклав таку угоду з гравцем із нульовою сумою».

Андерс Фог Расмуссен, колишній генеральний секретар НАТО з 2009 по 2014 рік, сказав, що Путіна може підбадьорити той факт, що Трамп поговорив з ним раніше, ніж з ким-небудь із союзників США. Трамп поговорив по телефону з українським президентом Петром Порошенком 15 листопада.

Расмуссен погодився з де Хуп Шеффером щодо ризику перетворення України в будь-якій угоді Трампа з Путіним, оскільки Україна залишиться явним переможеним у домовленості між цими лідерами.

«Жоден американський президент не здатний скасувати глобалізацію. Не вдасться це і Трампу»

Путін «дуже хотів би укласти таку угоду» з Трампом, додав Расмуссен, зазначивши, що під час кампанії Трамп заявив, що анексований в України в березні 2014 року, може бути визнаний частиною Росії. Трамп також зазначив, що як президент розгляне питання зняття з РФ санкцій, введених за анексію Криму.

За час кампанії позиція Трампа змінилася від сумнівів у ролі США в альянсі до його підтримки. Він назвав НАТО «застарілим» і засумнівався в готовності альянсу виконати пункт про колективну оборону, закріплений у 5 статті Вашингтонського договору.

На прес-брифінгу в Білому Домі президент США Барак Обама сказав, що Трамп пообіцяв йому виконувати зобов'язання перед НАТО на посаді президента. За словами де Хуп Шеффера, він цінує заяву Обами, але ці слова повинен вимовити Трамп – публічно.

І Расмуссен, і де Хуп Шеффер підкреслили важливість проведення саміту НАТО незабаром після інавгурації Трампа в січні 2017 року. Пояснюючи необхідність такого саміту, Расмуссен підкреслив, що саміт НАТО допоможе продемонструвати вірність США зобов'язанням, взятим на себе відповідно до статті 5.

«Брак ясності може призвести до неправильної оцінки з боку потенційних агресорів», – зазначив він. Про колишні слова Трампа щодо зобов'язань США перед союзниками по НАТО Расмуссен прокоментував: «Одна справа – говорити таке під час кампанії; важливо, щоб він не повторював подібного як президент».

Застерігаючи від укладення небезпечних угод із Росією, Рассмуссен зазначив: «Якщо ми приймемо той факт, що РФ може просто вторгнутися в Україну і дестабілізувати Східну Україну без будь-яких наслідків, тоді, по суті, ми відмовимося від заснованого на правилах порядку, а це матиме довгострокові наслідки і в інших регіонах світу; і вже точно не послужить інтересам Америки».

Цього літа НАТО вперше погодилося надіслати своїх солдатів у країни Балтії (Литви, Латвії та Естонії) і Польщу, а також активізувати повітряні і морські патрулі, щоб заспокоїти союзників, яким загрожує Росія.

Сказавши, що він підтримує поліпшення відносин із РФ, Расмуссен зазначив, що останні американські президенти – і Джордж Буш-молодший, і Барак Обама – намагалися поліпшити відносини з Росією, але швидко відмовилися від цієї ідеї через поведінку Путіна. «Думаю, Трамп теж зрозуміє, що кращий варіант поведінки щодо Путіна – це жорстка позиція, єдність по обидві сторони Атлантики і переговори з позиції сили», – додав він.

Расмуссен зазначив, що Трамп може допомогти зробити Америку знову великою – відсилання до виборчої кампанії нового президента – гарантувавши, що США будуть захищати ліберальний устрій; розвинувши міцні союзи з партнерами та іншими аналогічно мислячими демократіями; і зміцнивши армію.

Де Хуп Шеффер погодився з критикою як з боку Трампа, так і з боку Обами щодо того, що союзники Америки щодо НАТО повинні вносити свій внесок у загальний захист. Всього п'ять із 28 членів НАТО віддають запропоновані 2% ВВП на оборону. «Для нас, європейців, це час знову стати відповідальними», – сказав де Хуп Шеффер.

Обрання Трампа частково – реакція на неприйняття глобалізації. Республіканець пообіцяв скасувати Північноамериканську угоду про вільну торгівлю (NAFTA) і виступив проти вільної торгівлі в цілому.

Де Хуп Шеффер наголосив: «Жоден американський президент не здатний скасувати глобалізацію. Не вдасться це і Трампу».

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Atlantic Council. Републікування повної версії тексту заборонено

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.