План Б. Чи є шанс на перемир'я в Сирії

0 коментувати
Чи зможуть США впоратися з протидією РФ і Ірану, забезпечивши реальну стабілізацію ситуації в країні

У Сполучених Штатів і Росії практично немає шансів на відродження крихкої угоди про припинення вогню у Сирії, як сказав Фредерік С. Хоф, директор Центру Близького Сходу імені Рафіка Харірі Atlantic Council.

«На жаль, все вказує на те, що перемир'я не вдасться зберегти», - сказав Хоф, який в адміністрації Обами був особливим радником з переходу в Сирії.

«Здається, режим Асада і Росія сприймають явний крах ініціативи Джона Керрі з відчутним полегшенням», - додав він.

Сирійські військові повідомили, що перемир'я закінчилося; американські і російські офіційні особи в приватному порядку дають песимістичні оцінки можливості його відновлення; а один з лідерів сирійської опозиції сказав, що зусилля з досягнення перемир'я зазнають невдачі, якщо за його порушення не передбачено жодних наслідків. Тим не менш, держсекретар США Джон Керрі заявив, що «угода про припинення вогню діє».

На засіданні Міжнародної групи підтримки Сирії, яке відбулося 20 вересня в Нью-Йорку, було прийнято рішення, що «як і раніше вкрай важливо здійснити повне припинення бойових дій» в Сирії, як повідомив офіційний представник Держдепартаменту Джон Кірбі.

Раніше в той же день Організація Об'єднаних Націй призупинила відправку всіх гуманітарних конвоїв в Сирію після того, як її вантажівки, які везли продовольство, одяг, і предмети медичного призначення, зазнали нападу поблизу Алеппо. За словами чиновників ООН, на даний момент 275 000 осіб відрізані від їжі, води і електрики в східній частині Алеппо.

Режим Асада, Росія та Іран старанно втілюють стратегію атаки на цивільне населення

Представник міністерства оборони РФ сказав, що ні російські, ні сирійські літаки не атакували гуманітарний конвой ООН. Тим не менш, американські офіційні особи кажуть, що саме російські військові літаки винні у нападі, під час якого були вбиті щонайменше двадцять осіб.

Угода про припинення вогню, укладена за посередництва Керрі і його російського колеги Сергія Лаврова, зіткнулася з серйозними проблемами незабаром після свого вступу в силу 12 вересня. 17 вересня американські військові літаки (мабуть, випадково) обстріляли сирійські війська в східній частині провінції Дейр аль-Зур, убивши більше шістдесяти солдатів.

Угода передбачала можливу координацію між Сполученими Штатами і Росією по боротьбі з Ісламською державою і колишніми союзниками Аль-Каїди в Сирії після того, як бойові дії будуть припинені на сім днів. Цей аспект угоди супроводжувався деяким опором з боку Пентагону.

У 2012 році адміністрація Обами оголосила Фронт ан-Нусра, філію Аль-Каїди, іноземною терористичною організацією. У липні Фронт ан-Нусра провів ребрендинг, змінивши назву на Джабхат Фатх аль-Шам і оголосивши, що розірвав зв'язки з Аль-Каїдою.

І тут ситуація стає складніше. Бійці Джабхат Фатх аль-Шам тісно координують свої дії з підтримуваними США повстанськими угрупованнями в провінції Ідліб і, меншою мірою, в західній частині Алеппо. Розмивання ліній між Джабхат Фатх аль-Шам і підтримуваними США повстанцями призвело до звинувачень з боку Росії, що Сполучені Штати недостатньо працюють над тим, щоб відокремити терористів від помірних повстанців.

На зустрічі групи підтримки в Нью-Йорку учасники визнали труднощі відділення бійців Джабхат Фатх аль-Шам від помірної опозиції в деяких частинах Сирії.

«Підтримувані США повстанці виразно хочуть, щоб їх відрізняли від колишнього Фронту ан-Нусра», - сказав Хоф.

«Але їм буде дуже складно, якщо не неможливо зробити це без підтримки Вашингтона і на тлі продовження наземних атак з боку військ Асада, яким допомагає російська авіація і очолювані Іраном іноземні бійці», - додав він.

Він не сподівається на відновлення перемир'я: «Режим Асада, Росія та Іран старанно втілюють стратегію атаки на цивільне населення: будинки, лікарні, ринки і мечеті. Це старий спосіб позбавити повстанців підтримки суспільства, тероризуючи і вбиваючи некомбатантів в промисловому масштабі».

Хоф вважає, що найкращим планом Б для Сполучених Штатів буде забезпечення захисту сирійських мирних жителів від режиму Асада в західній частині Сирії, оперативна перемога над ІД у східній частині Сирії, а також підготовка партнерів в сирійській опозиції до управління в районах, звільнених від ІД. Нездатність Вашингтона використовувати обмежені військові засоби (крилаті ракети тощо), щоб покласти кінець вбивствам мирного населення режимом Асада, тільки заохочувала масові вбивства.

«Щоб перемогти ІД, потрібні більш професійні сили наземних операцій, ніж нинішнє курдське ополчення: можливо, регіональна і європейська коаліція доброї волі, очолювана США. Для цього знадобиться, щоб сирійці могли керувати районами, звільненими від ІД: опозиціонери, яких у 2012 році ми визнали легітимними представниками сирійського народу, повинні нарешті отримати реальну підтримку. Впровадження нашого плану Б допоможе стабілізувати ситуацію в країні і створити умови для реальних мирних переговорів. І для цього не потрібно ні вторгнення, ні окупація, ні насильницька зміна режиму», - підсумовує Хоф.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Ашиша Кумар Сіна. Републікування повної версії тексту заборонено.

Оригінал опублікований на Atlantic Council

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.