Чому світові захотілося сильної руки

0 коментувати
Якщо люди не вірять у стабільність і безпеку навколишнього світу, популярність диктаторів зростає

В атмосфері нативізму і ксенофобії, що поширилася цілим світом, зростає популярність диктаторів. Цей тренд збережеться до тих пір, поки люди вірять, що у світі й надалі пануватиме хаос.

Переконати громадян у перевагах інтернаціоналізму, вільної торгівлі та відкритих кордонів на цьому тлі все складніше, повідомляє Томас Меліа, співробітник американського Агентства з міжнародного розвитку, відповідальний за програми в Європі та Євразії.

«Сили нативізму, ксенофобії та істеричного антилібералізму найближчим часом нікуди не зникнуть, незалежно від того, як закінчаться вибори у Сполучених Штатах і Європі, – продовжує він. – Ми спостерігаємо зростання популярності войовничих лідерів у всьому світі».

Меліа виголосив вступну промову на конференції під назвою «Неліберальний поворот: Знову на захисті демократичних цінностей у Центральній і Східній Європі», організованій Atlantic Council, Міжнародним республіканським інститутом, Радіо Свобода та Центром підтримки міжнародного приватного підприємництва.

На Заході процвітають праворадикальні партії та ідеології (наприклад, французький Національний Фронт Марін Ле Пен), серед населення користуються популярністю такі політики, як Дональд Трамп, які виступають проти традиційного політичного істеблішменту країни.

«Сили нативізму, ксенофобії та істеричного антилібералізму найближчим часом нікуди не зникнуть»

Кризи – у державному управлінні, економіці та безпеці – посилили ці тенденції. Наприклад, привітний прийом, який німецький канцлер Ангела Меркель зробила біженцям із Сирії, Іраку та Афганістану, обернувся історичним провалом її партії на місцевих виборах.

Ці тенденції впливають не тільки на внутрішню політику країни, але й на міжнародні відносини. «Диктатори-персоналісти підтримують агресивну зовнішню політику. З ними складно співпрацювати, вони непередбачувані. У себе вдома вони абсолютно необмежені в діях, орієнтуються при цьому на власні примхи, емоції та популістські настрої», – зазначає Мелія.

«Якщо люди переконані, що у світі продовжить панувати хаос і насильство, популярність лідерів, які намагаються все спростити, наполягаючи на тому, що внутрішні та зовнішні вороги повинні бути знищені, на мій погляд, не знизиться, – вважає він. – Спокуса обмежити громадянські свободи, правові гарантії та демократичну дискусію буде тільки зростати».

Деймон Вілсон, виконавчий директор з програм Atlantic Council, зазначив, що Москва переслідує цілеспрямовану стратегію відкату тих досягнень, які країни Центральної та Східної Європи досягли за останні чверть століття. Захід переживає кризу невпевненості у своїх переконаннях. «Коли ядро спільноти коливається, у ній починаються процеси фрагментації, що впливають і на периферію», – підкреслив Вілсон.

Ті, хто вірить в інклюзивний світовий порядок, який керується принципом верховенства права й ліберальними цінностями, не дуже досягли успіху в тому, щоб надихнути цією ідеєю «достатню кількість наших співвітчизників», зазначає Меліа.

«На мою думку, ми просто лінувалися це робити, як всередині країни, так і за її межами, –упевнений експерт. – Тепер ми пожинаємо плоди своєї ліні тут, у Сполучених Штатах, і в родинних демократіях Центральної та Східної Європи».

«Якщо ми вважаємо, що Америка повинна активніше брати участь у житті України та сусідніх країн, потрібно виробити більш широкий і глибокий консенсус щодо вкладання ресурсів туди, куди нас ведуть наші політичні наміри», – говорить він.

За словами Меліа, наступна президентська адміністрація США повинна й надалі підтримувати демократичні процеси та оптимізацію державного управління, добре усвідомлюючи при цьому, яким має бути зміст цих процесів.

«Нам варто подумати про те, якими будуть наслідки терпимості до антиліберальних цінностей, антиліберальних настроїв, політичних рухів, сил і лідерів. І чи той приклад ми подаємо своїм партнерам, чи таких цінностей і принципів ми очікуємо від них?» – підсумував експерт.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джона Хербста. Републікування повної версії тексту заборонено.

Оригінал опубліковано на Atlantic Council

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.