Сирія: війна або мир?

10 коментувати
Кінець лютого є переломним моментом у сирійському конфлікті: або широкомасштабна війна, або мирний процес

Перемир'я в Сирії має набути чинності 27 лютого, тобто, через чотири дні. До цього є достатньо часу, щоб все переграти. Проте, очевидно, що всі сторони конфлікту вичерпали серйозний потенціал для проведення наступальних операцій і сильно виснажилися. Це, своєю чергою, відкриває можливість для початку обережного мирного процесу.

Сирійський президент Башар Асад і його армія, за великим рахунком, недієздатні. Урядові сили не проявляють більше активності, якщо їхні дії не підкріплені масовими бомбардуваннями російської авіації. Повстанці також не можуть змінити ситуацію, у найкращому разі їм вдається не здавати позиції.

Важливо, що росіяни так і не розв'язали головного для них питання – Алеппо. Місто залишилося в руках повстанців, зберігається коридор, що зв'язує місто з іншими контрольованими повстанцями територіями. Відповідно, сирійській армії на сьогоднішній день не вдалося вийти на кордон з Туреччиною, а курдам не вдалося пробити коридор до іншого курдського анклаву. Це ті питання сирійського порядку денного, що змусили раніше активізуватися Туреччину і Саудівську Аравію. Турки вимагали від Сполучених Штатів визначитися з тим, кого вони підтримують, і що будуть робити далі.

Інерція війни збережеться ще на якийсь час

На той момент у США дійсно не залишалося особливого простору для дій. Однак ані Асаду (на пару з Росією), ані курдам не вдалося домогтися згаданих цілей до укладення угоди про припинення вогню. У межах досягнутих домовленостей підтримуваним Туреччиною туркменам буде забезпечена безпека та гуманітарний коридор – турки, напевно, задоволені таким результатом. Тим часом, для курдів важливо, що у домовленостях немає чітко зафіксованої заборони на розширення контрольованої ними території. З цієї точки зору, американці, на мою думку, домоглися того, щоб їх союзники на Близькому Сході залишилися задоволені, наскільки це можливо.

Кінець лютого є переломним моментом у сирійському конфлікті: або широкомасштабна війна, або мирний процес. Поки вимальовується все-таки мирний процес. Проте, успіх мирного врегулювання буде залежати від того, наскільки всеохопним воно буде. Наприклад, занепокоєння викликають оголошені Асадом вибори до сирійського парламенту. Як можна проводити вибори в зруйнованій війною країні, розділеній на різні анклави? Чи не буде це черговою профанацією для збереження влади сирійського президента?

Інерція війни, безумовно, збережеться на якийсь час. Можливо, до 27-го числа відбудеться ескалація бойових дій. Можливо, росіяни і сирійська армія спробують посилити свої позиції.

Однак не варто забувати, що Сирія – це не Донбас. Тут грають не тільки росіяни і українці (поки інші тримаються подалі і виявляють глибоку стурбованість).

На сирійському театрі є ще Туреччина і Саудівська Аравія, які втрутяться, якщо РФ і Асад будуть активно наступати. У Сирії росіянам складніше розіграти гамбіт, схожий на той, який вони намагалися розіграти в Україні. Більше того, ніхто не потерпить російських бомбардувань, навіть якщо РФ заявить, що перемир'я порушує якась з повстанських груп. Питання припинення авіаобстрілів у Сирії набагато важливіше, ніж не входження в переговорний процес якоїсь з опозиційних груп.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.