Проблеми з сусідами. Коли помиряться Москва та Анкара

0 коментувати
Інтереси Росії та Туреччини в Сирії діаметрально протилежні

Довгий час вважалося, що між Росією і Туреччиною склалися досить вигідні і стабільні взаємини, особливо в економічній сфері. Активно розвивалося співробітництво і лідери двох країн – Реджеп Ердоган і Володимир Путін – здавалися чимось схожими у своїй політиці.

Але в середині 2000-х років Туреччина визначила одним з основних векторів зовнішньої політики Близький Схід. Вони виходили з того, що Туреччина, яка впливає на близькосхідний регіон, буде більш цікава Європейському Союзу, ніж просто Туреччина. У турків навіть була концепція "zero problems with neighbours" ("жодних проблем з сусідами"), завдяки якій країні вдалося посилити свої позиції на Близькому Сході. Точка зору Туреччини стала важливою в країнах цього регіону.

Однак після початку так званої Арабської весни концепція «zero problems» практично припинила своє існування. З початком повстань в арабських країнах Туреччина активно впливала на події та брала посередницьку участь у політиці регіону протягом цього достатньо динамічного часу.

Туреччина зайняла сторону повстанців з розрахунку на те, що режим Асада скоро буде повалений

У 2011 році починається сирійська революція, і Туреччина стає перед вибором, кого їй варто підтримати в цьому конфлікті, і яку позицію по відношенню до нього виробити. Слід зазначити, що відносини Туреччини з Башаром Асадом і Сирією в цілому ніколи не були простими, проте турки намагалися їх поліпшити і вони домоглися свого. Між двома країнами активно розвивалося двостороннє співробітництво, економічні зв'язки. Тим не менш, з початком сирійського повстання Туреччина однозначно займає сторону повстанців з розрахунку на те, що режим Асада скоро буде повалений – як це раніше сталося в багатьох інших арабських країнах з авторитарним правлінням.

Але цього не сталося, і Туреччина, по суті, очолила міжнародний фронт підтримки повстанців у Сирії.

Росія, тим часом, зайняла сторону Асада і всіляко її підтримувала, поставляючи техніку і озброєння для сирійського режиму. Саме завдяки російській підтримці режим Асада вистояв у війні проти повстанців. А коли Москва безпосередньо втягнулася в сирійський конфлікт (кінець вересня 2015 року), її дії почали безпосередньо загрожувати інтересам Туреччини.

Інтереси Росії і Туреччини в цьому регіоні діаметрально протилежні. Відповідно, вся ця ситуація не могла не закінчитися загостренням відносин між двома країнами. Особливо враховуючи той факт, що Росія експлуатує «примари» історичних конфліктів з Туреччиною для підняття духу своїх солдатів на Близькому Сході.

Інтереси росіян і турків на Близькому Сході узгодяться не скоро. Якщо Москва дійсно планує створити в районі сирійської провінції Латакія нову державу, як заявив нещодавно Ердоган, то Туреччина буде першою, хто візьметься активно протистояти задумам росіян, а з нею і всі суніти. Чому? Тому що це означає руйнування старих кордонів і актуалізацію питання створення Курдистану.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.