Нова Туреччина Ердогана

2 коментувати
Невдалий переворот прискорить процеси. Зокрема ті процеси, які поставлять крапку на республіці Кемаля Ататюрка

З огляду на те, як розгорталися події у Туреччині в п'ятницю ввечері, яким чином діяли військові і наскільки виглядав розгубленим президент країни Реджеп Ердоган, вважаю, що це дійсно була спроба військового перевороту.

Разом з тим, захоплення влади підготували погано. Найпевніше, воно проводилося похапцем. Військові намагалися реалізувати сценарій перевороту, однак постійно наштовхувалися на безліч нестиковок і незлагодженість. В результаті путчисти втратили ініціативу, яка досить швидко перейшла в руки Ердогана. Він почав діяти. На вулиці найбільших міст вийшли прихильники президента, армія втратила оперативний простір. Військові вже не могли діяти так, як діяли б в умовах воєнного стану та комендантської години.

Люди, які довгий час діяли анонімно, досить бездарно провалили спробу захопити владу, підставивши при цьому безліч інших, у тому числі військових, які виконували накази.

Арешти, які сьогодні охопили країну, створюють сумне видовище. Проте, потрібно пам'ятати, що в разі успішного перевороту заарештованих було б у рази більше. Досвід турецьких переворотів свідчить про те, що при подібних подіях затримують і заарештовують по 200-300 тис. осіб.

У разі успішного перевороту заарештованих було б у рази більше

Невдалий переворот, на мій погляд, прискорить процеси. Зокрема ті процеси, які поставлять крапку на республіці Кемаля Ататюрка. Найпевніше, будуть внесені правки до конституції шляхом проведення відповідного референдуму, який Ердоган на тлі невдалого перевороту має всі шанси виграти. Це буде нова республіка.

У всіх країн є поворотні моменти, коли закінчується один період історії та починається новий. Наприклад, пострадянська Україна закінчилася з Революцією гідності. Після Майдану це вже нова країна, яку ми будуємо. Важко передбачити, що буде далі, як розвиватимуться події.

Приблизно те саме сталося і в Туреччині. Можливо, навіть більш драматично. Ердоган планомірно проводив політику щодо запровадження цивільного контролю над армією, позбавлення її повноважень з нагляду за світським характером держави. Ці нововведення турецький президент називав європейськими реформами, що служило досить зручним прикриттям.

П'ятничний переворот був спробою переглянути політику Ердогана, і вона провалилася. На цьому можна ставити крапку і говорити, що республіка, яку заснував Ататюрк, закінчилася. Вона померла разом з невдалим переворотом. З'явиться нова Туреччина. Яка саме, поки невідомо. Можна тільки накидати якісь риси нової країни, зважаючи на ті процеси, що відбуваються сьогодні.

Світ боїться ісламізації Туреччини. Боїться ледве не відродження Османської імперії. Думаю, ці страхи не мають під собою реальних підстав. Проте стан невизначеності зберігатиметься ще довго. На мій погляд, сам Ердоган поки не розуміє меж своїх можливостей. Він буде промацувати ґрунт, щоб зрозуміти, наскільки далеко люди готові зайти і наскільки вони готові прийняти його бачення світу і нової Туреччини.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.