Що відбувається у Нагірному Карабасі

17 коментувати
Азербайджан показав: у нього є сили, за допомогою яких можна як мінімум проводити наступальні операції тактичного характеру

Другого квітня на карабахсько-азербайджанській лінії зіткнення відновилися активні збройні зіткнення. У Вірменії та невизнаному Нагірному Карабасі звинуватили збройні сили Азербайджану в наступі на південному, південно-східному і північно-східному напрямках.

Навряд чи можна очікувати, що зараз відбудеться якийсь прорив чи наступ азербайджанських військ. Нічого такого не буде. Гадаю, цей епізод вже здебільшого можна розглядати, як справу минулих часів; сьогодні, можливо, останній день, коли це ще може у що-небудь перерости. І все ж серйозна зміна ситуації малоймовірна.

Сказати, що це було - спалах насильства, розвідка боєм, спонтанний наступ або, навпаки, добре спланована операція, дуже складно. Створюється враження, що навіть в самому Азербайджані не до кінця розуміють, що саме сталося. Можна лише зробити висновок, що Азербайджан показав: у нього є сили, за допомогою яких можна як мінімум проводити наступальні операції тактичного характеру.

Що стосується позиції Росії в цьому конфлікті, то вона багато вклала у зближення з Азербайджаном і його президентом Алієвим за останні п'ять років. Алієв досить холодно відреагував на події в Україні, хоча, зрозуміло, Азербайджан підтримує територіальну цілісність нашої країни і в цьому сенсі залишається союзником. Але відносини були не найтеплішими.

Росія багато робила для того, щоб тримати Азербайджан ближче до себе: і гроші давала, і зброю активно продавала. А тепер трапилася ось така оказія, і росіяни просто не знають, як їм діяти.

Відвоювали ділянку, підняли імідж азербайджанської армії – і можна далі вести переговори

Вірмени вже починають розповідати, що їх зрадили: «Дивіться, Росія не втрутилася, ми нікому не потрібні, нас усі продали». Ці настрої у Вірменії досить сильні. Звичайно ж, опозиція починає говорити про те, що саме РФ у всьому винна – хоча з боку це зовсім не схоже на російську заготовку. Москва в цій ситуації опинилася в ролі здивованого спостерігача.

Коли починають обговорювати варіанти того, що РФ повинна втрутитися, ввести туди війська, стати на лінію розмежування, виступити миротворцем – може, звичайно, але який у цьому сенс? В ситуації ж нічого не зміниться. До цього і Азербайджан, і Вірменія були у Кремля на короткому повідку, а тепер все далеко не так однозначно.

Зараз всі раптово стали експертами по Нагірному Карабаху і розповідають, що туди перевезуть чи не всю зброю світу і почнеться жах, але це просто смішно. Потрібно уявляти собі місцевість, про яку йде мова: там може бути проведена хіба що тактична операція на конкретній ділянці фронту. Відвоювали ділянку, підняли імідж азербайджанської армії – і можна далі вести переговори.

Але ще потрібно розуміти: це протистояння ведеться на окупованих територіях. Це навіть не територія самого Нагірного Карабаху, а землі, які захопила Вірменія. Тому всі крики вірмен про те, що на них напали, просто смішні: це не вірменські території, це території Азербайджану.

Прогнозувати, що станеться найближчим часом, дуже складно. Конфлікту в Нагірному Карабасі багато років – це перший насильницький конфлікт на пострадянському просторі, який ознаменував собою розвал СРСР. В рамках цього конфлікту виросло три покоління – і ясно, що він затягнеться ще надовго.

Існують дві опції: або вірменські війська залишають окуповані території, а статус Нагірного Карабаху вирішується в рамках концепції «загальної держави», або конфлікт буде тривати невизначено довго, поки азербайджанці не куплять у Росії чергові танки і не підуть в наступ, а вірмени будуть відбиватися за допомогою танків, куплених у тих же росіян. Принаймні, від цього отримає гешефт російський оборонсервіс.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.