Клани Узбекистану. Хто замінить Карімова

2 коментувати
Карімов виступав арбітром між різними групами інтересів. Чи зможе таким арбітром стати нова людина, тим чи іншим чином пов'язана з одним із кланів – невідомо

Ситуація, яку ми сьогодні спостерігаємо в Узбекистані – адже всі ми розуміємо, що Карімов помер не сьогодні – показує, наскільки обережно реагує місцевий політичний клас.

Тут грають роль два моменти. Перший – вони бояться, що виникне паніка. Наскільки я знаю, вже після того, як пішли чутки про смерть Карімова, дехто почав у паніці їхати з Ташкента. Це дуже небезпечна ситуація, бо еліти готують людей до того, що Карімова вже немає.

Другий момент – еліти ведуть переговори, намагаючись досягти консенсусу з приводу того, хто може стати наступником Карімова і того, якими будуть правила гри надалі.

На сьогоднішній, коли колишній лідер-диктатор ще тільки залишив цей світ, зрозуміло, що всі будуть клястися у вірності ідеалам Іслама Карімова і підтверджувати свою готовність працювати за тими правилами, які він створив.

Але є певна проблема. Вона полягає в тому, що в Узбекистані, по суті, існує тільки президентський інститут. Карімов створив цю систему під себе. Повторити цей інститут і скористатися величезними диктаторськими повноваженнями не вдасться: ніхто цього не дозволить. Різноманітні гравці не захочуть, щоб хтось отримав повноваження, при яких вони самі будуть просто ніким. А це означає як мінімум ревізію. Кожна ревізія – це конфлікт. Цей конфлікт неминучий. Він може бути менш або більш масштабним – все залежить від агресивності кланів.

Кожна ревізія – це конфлікт. Цей конфлікт неминучий

Ще один працюючий інститут – це клани. Вони не турбуються про суспільне благо. Вони егоїстичні і спрямовані на максимальний прибуток для своїх. Чи зможуть керівники кланів домовитися – велике питання. Сам Карімов так чи інакше виступав арбітром. Чи зможе таким арбітром стати нова людина, тим чи іншим чином пов'язана з одним із кланів – невідомо.

Парламент у країні не працює: всі державні органи є імітаційними. Вони не зможуть запрацювати. Зрозуміло, може виявитися, що в майбутньому вони зможуть стати майданчиком для узгодження інтересів. Для Узбекистану це був би найкращий варіант. Поки що тут дуже мало демократичних інституцій, не кажучи вже про працюючі демократичні інституції – працюють радше середньовічні, імітаційні інститути. І є посада, яка може стати приводом для дуже серйозного конфлікту.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.