Гарна міна Ердогана

1 коментувати
Стався витік інформації про переговори між росіянами і турками про розподіл сфер впливу в Сирії. Її ніхто не підтвердив, але і не спростував

Колись відносини між Ізраїлем і Туреччиною були дуже тісні, але з часом почали псуватися. Після зупинки ізраїльтянами турецького корабля, що рухався в сектор Гази, контакти з Єрусалимом практично зійшли нанівець. Проте останнім часом ситуація знову змінилася і відносини відрегулювалися. Втім, це не заважає Ердогану і сьогодні виступати на стороні палестинців, говорити про їхні права тощо. Іншими словами, його антиізраїльська риторика нікуди не зникла.

Відносини з Ізраїлем – хороший приклад еволюції зовнішньополітичного курсу Туреччини, і це допоможе нам розібратися в тому, що відбувається із зовнішньою політикою Анкари сьогодні.

Нещодавно президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, який останнім часом активно намагався нормалізувати відносини з Москвою, заявив, що турецька військова операція Щит Євфрату в Сирії спрямована на повалення режиму Башара Асада, головного союзника Росії в Сирії. У Міністерстві закордонних справ РФ вже відреагували: заява турецького лідера, вважають росіяни, «суперечить основним домовленостям». Однак, незадовго до цього, за повідомленнями ЗМІ, в анексований Крим прибула турецька делегація, до якої увійшли депутати, представники політичних кіл, неурядових організацій і бізнес-спільноти.

Все це говорить про те, що у Ердогана досить складний світ уявлень про те, як має поводитися президент, яку політику має проводити Туреччина тощо. Мабуть, турецький президент вважає, що в Туреччини немає союзників – є тільки інтереси. Відповідно, він намагається поліпшити позиції своєї країни, користуючись наявними інструментами.

У Анкари немає ані ресурсів, ані бажання вести активні бойові дії в Сирії

Але не завжди стається так, як він замислив. Грає не тільки він – є й інші гравці. У якийсь момент Ердоган почав перегравати, його шантаж перестав діяти, у європейських політиків виробився імунітет. Багато заяв, що прозвучали з вуст Ердогана, ні у що не вилилися. Він політик емоційний, і всі до цього вже звикли.

Якщо уважно перечитати заяву турецького президента щодо цілей його військової операції в Сирії, стає зрозуміло, що там немає нічого екстраординарного. Ердоган і раніше говорив, що режим Асада має бути зміщений. Іншими словами, він не сказав нічого нового. Якийсь ажіотаж викликало лише припущення, що на цьому тлі можуть знову загостритися російсько-турецькі відносини, адже останнім часом Ердоган уникав таких різких заяв у бік головного сирійського союзника Москви.

Проте жодних конкретних дій Туреччина поки що не робить. Турки заявили, що захопили сирійське місто Аль-Баб, і тупцюються навколо нього вже другий тиждень. Так, місто це укріплене, взяти його важко, турки шкодують своїх людей і не хочуть кидати їх у лобову атаку. Все це зрозуміло. Однак сирійська армія активно діє на цьому напрямку. Цілком можливо, що найближчим часом вона може взяти контроль над Аль-Бабом.

Незважаючи на гучні заяви, курдські підрозділи так само активно захоплюють нові території, створюючи «пояс безпеки» між турецькою армією, що діє під виглядом Сирійської вільної армії, і територіями, які контролюють різні повстанські угруповання. За останні три місяці сили операції Щит Євфрату жодного разу не спробували вийти на пряме зіткнення з армією Асада, щоб пробити прямий коридор до територій повстанців, не кажучи вже про Алеппо. Здається, Туреччину влаштовує ситуація, коли між асадитами і турками є коридор у вигляді курдських територій. Як мінімум, це робить неможливим пряме зіткнення з армією Асада.

Про яке повалення Асада можна говорити в такій ситуації? Все це виглядає несерйозно, особливо зважаючи на ті сили і засоби, які сьогодні має Туреччина на території Сирії.

Сказати, що турецька операція в Сирії широкомасштабна і добре спланована, я не можу. Цілком можливо, заяви Ердогана про повалення Асада – це лише частина торгів. На Близькому Сході торги відбуваються постійно. Крім того, стався витік інформації (непідтверджена і не спростована) про переговори між росіянами і турками про розподіл сфер впливу в Сирії. Чи не означає це, що Туреччина запрошує зацікавлені сторони до прямих переговорів щодо долі Сирії або приховує попередню угоду з росіянами? Адже у Анкари немає ані ресурсів, ані бажання вести активні бойові дії в Сирії.

Ще одне можливе пояснення різких заяв Ердогана в бік Асада – це ще один елемент емоційної політики турецького президента, спрямований на те, щоб якимось чином підсолодити гірку пілюлю повстанських груп, що програють під Алеппо, і уникнути претензій з їхнього боку.

Третій варіант: Туреччина готується переправляти в Сирію все нові й нові підрозділи для наступу на Алеппо. Це найменш імовірний варіант розвитку подій. Значною мірою тому, що турецька армія після влаштованих у ній чисток не виглядає настільки сильною, як раніше.

Найімовірніше, заяви Ердогана щодо повалення Асада нічим не закінчаться, ніякого широкомасштабного наступу не буде. Просто Туреччина Ердогана робитиме гарну міну при поганій грі. Іноді заява – це просто заява.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.