Як зберегти Європу, яку ми знаємо

4 коментувати
Мігранти продовжать штурмувати європейські кордони, і Європа разом з Польщею можуть зануритися в націоналістичну істерію

(першу частину колонки читайте тут)

Не варто прикидатися, ніби з інтеграцією біженців в Європі не передбачається проблем. Особливо з їхнім ісламським культурним бекграундом. Я не збираюся переконувати (як це роблять деякі публіцисти), ніби релігія не має ніякого значення. Має.

У мене є маса застережень щодо ісламу, як в принципі і щодо будь-якої іншої релігії, в першу чергу, до самого католицизму. При всій повазі до тієї ролі, яку релігія відігравала в минулому, я вважаю, що вона більше не дає осмислених відповідей на фундаментальні питання, що стоять нині перед людством. А в багатьох випадках занадто спрощує реальність. І що найсумніше – є носієм консерватизму, як правило, багато в чому сліпого.

Отже, так, з іммігрантами-мусульманами будуть проблеми, причому багато. Особливо з тими, хто вимагає толерантного ставлення до ісламу, але при цьому не толерантний до європейської відкритості в питаннях моральних цінностей. Але якщо комусь здається, що християни з Близького Сходу чомусь менш консервативні, ніж мусульмани, то нехай не мають помилкових ілюзій.

Клопоти з затятими релігійними іммігрантами-мусульманами будуть приблизно такі ж, як і ті клопоти, які відкрите ліберальне суспільство має з ксьондзом Тадеушем Ридзиком (польським католицьким священиком, монахом ордену редемптористів, засновником і керівником соціально-релігійної радіостанції Радіо Марія – ред.). Звичайно, ксьондз Ридзик і Радіо Марія не бігають з калашами по вулицях і не зносять голови невірних. Але на різних форумах їхні прихильники часто цим хваляться, що свідчить про те, що логіка у них приблизно така ж: «Ми не толерантні, але радіємо з того, що є хтось ще більш нетолерантний». Це все одно, що діарея буде радити її власникові, радіти, що це не дизентерія.

Європі варто прагнути до дерадикалізаціі всіх релігій - як ісламу, так і християнства

І головне - не треба заштовхувати всіх мусульман в категорію, зарезервовану для ненормальних з Ісламської держави або Аль-Каїди.

Можна за звичкою міркувати про те, що іслам не пройшов реформацію, що він навряд чи прийде до відокремлення релігійних інститутів від держави, але також можна поглянути і на той факт, що більшість мусульманських боснійців досить добре почувають себе в структурах демократичної (хоч і недосконалої) держави. При цьому вони набагато менш радикальні, ніж, приміром, польські редемптористи або смоленська когорта, якою власне і є партія Право і Справедливість (ПіС), що радіє й торжествує.

Тому що Європа, заснована на цінностях Просвітництва, повинна набувати характеру пострелігійного - не християнського, і, звичайно ж, не ісламського. Європі варто прагнути до дерадикалізаціі всіх релігій - як ісламу, так і християнства. Напевно, варто поставити європейські перспективи мігрантів у залежність від їх готовності прийняти європейські правила гри. Іммігранти, які погодяться на такі умови, повинні розраховувати на те, що через деякий час у них буде можливість домагатися надання постійного місця проживання в Європі.

Але Європа, яку ми знаємо, слабшає. Прихід ПіС до влади в Польщі, на жаль, є частиною цього ослаблення. У Південної Європи до ЄС все більше претензій. Велика Британія прагне до єдності з ЄС все менше і менше, кожен раз все голосніше і лютіше виконуючи роль королеви драми, яка примовляє, мовляв, ось ще хвилина, секунда, і вона покине Євросоюз, грюкнувши дверима. У Франції зростає популярність Національного фронту. Незабаром Європейський Союз практично повністю буде триматися на плечах німців, які поки залишаються найменш сприйнятливими до популістської націоналістичної посткризової істерії, що все більше і більше розгорається в Європі. Складно розраховувати на те, що сварлива та схильна до нерозумного перегравання в міжнародних відносинах ПіС збереже попередню політику якого-ніякого союзу з Німеччиною.

ПіС не зможе стати центральноєвропейським стовпом безпеки на континенті або створити союз, який з історичної точки зору можна було б назвати «Межмор'ям». «Міжмор'я» повинно було б об'єднати країни від Балтики до Балкан, і створити платформу, що залишає альтернативу традиційному впливу регіональних гравців.

Польща, завдяки розміру країни та потенціалу, могла б грати першу скрипку в такій ініціативі. Але одна з головних причин, чому цій ідеї не судилося втілитися в життя, полягає в тому, що Польща для Центральної Європи не набагато привабливіший лідер, ніж Росія. Вона розглядається як відстала в економічному і соціальному плані, радикально католицька, релігійно примітивна і націоналістична. Навіть якщо подібний погляд на Польщу є багато в чому стереотипним, ці спрощення зазвичай спираються, на жаль, на міждержавні відносини, а ПіС втілює якраз усе те, що сусіди не люблять в Польщі і бояться.

Словом, з ПіС у владі ми втратимо ту крихку позицію в ЄС, яка у нас вже є зараз, і ще більш крихку позицію в регіоні.

На жаль, все йде до того, що мігранти продовжать штурмувати європейські кордони, а Європа – разом з Польщею – буде занурюватися в націоналістичну істерію. Росія, у свою чергу, візьметься розпалювати цю істерію, щедро фінансуючи різні європейські політичні партії та націоналістичні організації.

Якщо Європа не об'єднається і не займе відповідальну позицію по відношенню до іммігрантів; не займеться тими, хто вже приїхав, демонструючи громадянам, що ситуація під контролем; якщо вона не спробує вирішити проблеми в зародку і не буде використовувати всі можливі засоби, щоб налагодити ситуацію в тих країнах, з яких прибули іммігранти; не вмовить країни Перської затоки підключитися до вирішення кризи, то тим самим віддасть перевагу популістам і буде мати справу з безвідповідальним підходом.

Закінчиться це так, як в Угорщині: прикордонними стінами, якими європейські країни будуть захищатися від проблеми, чим знову поділять континент. Якщо Європа не згуртується, то почне з тріском закривати кордони. Хто знає, наскільки довго витримає Шенгенська угода. Розглядаючи проблему іммігрантів, як питання, яке можна притримувати за парканом - мовляв, нехай вмирають у вантажівці, - Європа зрадить свої цінності, в яких права людини є пріоритетом.

Звичайно, Європа не врятує світ. Немає для цього можливості, це не країна чудес. Вона не зможе подбати про всіх. Тим не менш, Європа повинна розвивати відповідальну й солідарну політику по відношенню до даної кризи, в якій повинна брати участь і Польща, яка бажає розраховувати на солідарність Європи. Європейські країни повинні відповідально прийняти на себе частину загального тягара, адже якщо ми будемо захищати національну егоїстичну точку зору, то це може стати початком кінця тієї Європи, яку ми знаємо.

Переклад НВ

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.