Занурення в хаос. Як Росія стала такою, як зараз

24 коментувати
Чому, попри схожі програми реформ, Польща стала успішною, а РФ вкотре переживає занепад

Напередодні падіння Берлінської стіни і Росія, і Польща пройшли на диво схожі процеси. За допомогою тих самих західних радників вони приватизували державні компанії, здійснили реформи зі створення вільного ринку та трансформували своє законодавство, щоб стати більш конкурентоспроможними на світовій економічній арені.

Але, попри практично ідентичні програми, результати відрізнялися кардинально. Сьогоднішня Польща – заможна, успішна держава, а Росія вкотре занурюється в хаос. Це майже суперечить законам логіки. Як міг той самий план, який втілювали ті самі люди, призвести до настільки різних результатів?

Є мільйони способів для вимірювання сили держави. Військова міць, ВВП, природні ресурси та людський капітал – все це має значення. Але на що я звернув увагу за 15 років життя в Східній Європі, так це на те, як важливо побудувати культуру змін, здатну адаптуватися до непередбачених перетворень. Сьогодні, як ніколи, здатність змінюватися означає здатність конкурувати.

Міф про занепад США

Здається, щодесять років експерти починають говорити про неминучий занепад Америки. У 1960-х запуск СРСР «Супутника» і нібито лідерство за кількістю ракет були знаменням перемоги Східного блоку. У 1970-х сталося ембарго на арабську нафту. У 1980-х Японія, як і Китай сьогодні, здавалося, готова була позмагатися за звання першої економіки світу.

Недостатньо бігти щосили обраним курсом – потрібно вміти вчасно помітити перспективніший

Як не дивно, жоден із прогнозів не виправдався. Радянський Союз розвалився, високі ціни на нафту сприяли збільшенню видобутку, японський бум вичерпався сам собою, а сьогодні навіть у Китаю не все йде як слід.

Але було б помилкою говорити, що США пройшли всі ці кризи завдяки одній лише працьовитості. Кожен з вищезазначених випадків вимагав непростих змін. «Супутник» надихнув нас на розвиток науки, високі ціни на нафту мотивували підвищувати ефективність, у 1990-х США почали активно розвивати високотехнологічне виробництво.

У результаті ми здолали конкурентів не завдяки збільшенню темпів, а завдяки вмінню вчасно змінити напрямок. Іншими словами, секрет американського успіху – маневреність, а не ефективність. Питання в тому, чому саме Америка, величезна країна з достатньою кількістю бюрократів, є набагато гнучкішою, ніж інші.

Уміння змагатися в перехідній економіці

У ХХ столітті існував чіткий шлях до успіху. Людина починала кар'єру, поступово просувалася в ієрархії та зрештою з комфортом ішла на пенсію. Але сьогодні бізнес-модель компанії може не протриматися і десятиліття, не те що ціле життя. Тому нинішні фірми, як і країни, мають опанувати мистецтво змін і знайти способи адаптуватися до мінливих умов.

Перша необхідна особливість для такої адаптивності – це різноманітність. Дослідження показують, що група різних людей може досягти кращого результату, ніж уніфікована, навіть якщо до другої входять фахівці вищого рівня. Також, як стверджує Річард Флоріда у своїй книзі «Поява креативного класу», компанії, які підтримують різноманіття, привертають більше талановитих людей. Зрештою, саме відкритість Америки до нових людей та ідей зробила її великою державою.

Мало того, ми маємо вчитися змін, а не стабільності. Як стверджує Рита МакГрат у своїй книзі «Кінець конкурентної переваги», саме стабільність, а не зміни, є найнебезпечнішим станом у висококонкурентному середовищі, оскільки призводить до накопичення інерції.

І саме це є ключем до вміння конкурувати в економіці переходу. Показники, отримані в результаті тестів, – добрий індикатор того, як можна розв'язувати проблеми, що мають чітке рішення, і, зрозуміло, добрий стратег вміє перетворити розрізнені дані на продуману стратегію. Але світ, на жаль, досить непередбачуване місце, і найчастіше не бажає прогинатися навіть під найретельніше розроблені плани.

Факти змінюються, і сьогодні – швидше, ніж колись. Шлях до продуктивності вже не є прямою лінією. Недостатньо бігти щосили обраним курсом – потрібно вміти помічати, коли з'являється перспективніший шлях.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.