Зі сфери фантастики

2 коментувати
Роботи все більше інтегруються в мирне життя

Роботи все більше інтегруються в мирне життя

Три технології, які змінять наше майбутнє

Багато людей вірять у те, що технології змінюють світ, але економіст Роберт Гордон у своїй книзі Початок і кінець американського зростання стверджує зворотне. Він справедливо наголошує, що продуктивність після періоду зростання в 1920-1970 роках переживає застій, і малоймовірно, що в найближчому майбутньому щось зміниться.

Причина, на його думку, полягає ось у чому: якщо ранні винаходи — на кшталт електрики, двигуна внутрішнього згоряння або антибіотиків — мали далекосяжний ефект, то вплив цифрових технологій порівняно з ними здається вкрай вузьким. Це серйозний аргумент, але Гордон випускає з уваги щось важливе.

За словами винахідника Рея Курцвейла, кінцева мета цифрових технологій — не більш просунуті пристрої та додатки, а нові технології: геноміка, нанотехнології і роботехніка. Сьогодні вони тільки починають приносити перші плоди, і в найближчі кілька років їх розвиток покаже, чи мав рацію Гордон.

Створення потужного коду

Вчені підійшли впритул до розгадки найважливішої таємниці: генетичного коду. Ця наука отримала назву геноміка, і перша сфера, на яку вона вплине,— лікування раку. Виділення генома раку дозволить розробити нові, більш точні методики лікування, грунтуючись на "карті" раку, а не тільки на місці розташування пухлини. У поєднанні з новою імунотерапією з'явиться шанс на винахід ліків від раку.

Навіть більше, технологія під назвою CRISPR дозволяє вченим змінювати ланцюжки ДНК — таким чином, вони зможуть відключати ключові гени вірусу ВІЛ або лікувати, наприклад, розсіяний склероз.

Геноміка змінить уявлення про можливе і неможливе

Геноміка — все ще дуже молода наука, але вже очевидно: вона змінить наше уявлення про можливе і неможливе. Антибіотики були справжнім проривом, але вони ефективні лише проти інфекційних хвороб. Потенціал геноміки набагато ширший.

Властивості на замовлення

У 1959 році Річард Фейнман, виступаючи з лекцією на щорічному з'їзді Американського фізичного товариства, буквально за годину своєї промови винайшов нову науку, яку зараз ми називаємо нанотехнологією.

Сьогодні вона дозволила створити нові фізичні матеріали — наприклад, квантові точки, які є революційними електронними пристроями. З'являються більш ефективні комп'ютери і телевізори з високою роздільною здатністю екрана. А матеріал "графен" можна використовувати для створення різноманітних речей — від найлегших протезів до надпровідного дроту.

Раніше доводилося обходитися тим, що пропонувала природа. Тепер же можна винаходити матеріали з будь-якими потрібними властивостями.

Машина, друг людини

Перші індустріальні роботи з'явилися на лінії складання заводу General Motors у 1961 році. Їхнім завданням було зварювання окремих частин. Пізніше вони справлялися з іншими функціями, але завжди поодинці, залишаючись надто небезпечними для людей. У 1969 році з'явилися перші банкомати, і роботи витіснили клерків з робочих місць.

Сьогодні роботів ще більше — від Baxter, дешевого і безпечного робота для роботи з людьми, до Roomba, робота, що акуратно втягує пил з підлоги в квартирі.

Щоб зрозуміти перспективи, потрібно звернути увагу на військову сферу — США інвестують в неї мільярди доларів. На цей момент 11 тис. безпілотників і 12 тис. наземних роботів займаються розмінуванням і переносом обладнання. Солдати навіть прив'язуються до них, даючи імена і ризикуючи життям заради їхнього порятунку.

Також роботи все більше інтегруються в мирне життя. Amazon планує запустити службу доставки, де роль кур'єрів зможуть виконувати такі ж безпілотники.

Інновації — це не поодинока подія

Так, Гордон приводить досить вагомі аргументи. За винятком короткого періоду в 1990‑х, ми практично не отримували серйозної вигоди від цифрових технологій. Їхній вплив був незрівнянний з впливом таких винаходів, як електрика або антибіотики. Але, можливо, економіст поквапився з судженнями. Фарадей винайшов динамо-машину в 1830‑х, а двигун внутрішнього згоряння розроблений у 1870‑х, але впливати на наше життя вони почали лише у 1920-1970‑х роках. У проміжку знадобилася розробка інших технологій — керма, гальм і доріг.

Інновації — не поодинока подія. Технологія не створює прогрес сама по собі — нам потрібно знайти проблеми, які можна розв'язати з її допомогою, а потім змінити принципи своєї роботи, щоб нею скористатися.

Тому, хоч додатки для смартфонів і роблять наше життя простішим, нам ще належить побачити реальний вплив цифрових технологій — коли вони почнуть застосовуватися для розв'язання принципово нових проблем.

Матеріал опубліковано в журналі "Новое Время" від 22 квітня. Републікування повної версії тексту заборонене.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.