Що заважає людям досягати успіху

0 коментувати
Ми повинні еволюціонувати заради того, щоб впоратися з усіма труднощами, які на нас чекають

Коли в 2001 році вчені розшифрували людський геном, вони виявили щось неймовірне. Незважаючи на те, що в нашій ДНК міститься вся інформація про нас – від того, як ми розвиваємося в материнській утробі, до нашого кольору очей і рис характеру – все це уміщається всього в 20 000 генів, менше однієї п'ятої від того, що припускали вчені раніше.

Ще більш вражаючим виявилося інше. Хоча наш геном здається прикладом ефективності – адже така кількість інформації втиснута в мікроскопічне ядро – 98% нашої ДНК – сміття, яке не містить ніяких важливих даних. Як наша природа могла бути такою витратною?

У книзі «Егоїстичний ген» знаменитий біолог Річард Докінз пояснює, що причиною збентеженості є наше переконання в тому, що ДНК існує заради нас, а не навпаки. Ми, стверджує він, є простим транспортом для поширення генів. Те ж можна сказати і про бізнес. Ми часто не усвідомлюємо, що каже нам ДНК нашої компанії.

Мета компанії

Американський фізик Честер Карлсон був класичним прикладом винахідника. Геніальний самоук, він роками працював над своїм винаходом, при цьому не полишаючи денної роботи, а вночі навчався в юридичному коледжі. Десятиліття потому він нарешті об'єднав свої зусилля з корпорацією Haloid, президент якої, Джо Вілсон, придумав план зі здавання винаходу Карсона в оренду.

Ідея принесла їм мільярди, і компанія, що змінила назву на Xerox, перетворилася на справжню машину з виробництва грошей. Компанія, яка перетворилася зі стартапу в ікону американської промисловості, привернула відмінних управлінців, які продовжували розвивати її бізнес-модель, підвищуючи ефективність і збільшуючи прибуток.

Речі, що здаються марними, з часом стають життєво важливими

На жаль, всі ми знаємо, як закінчується ця історія. Поки керівництво Xerox доїло свою грошову машину, світ продовжував розвиватися. Хоча в 1970-х фірма ще отримувала рекордну виручку, в 1980-х виявилося, що вона виробляє техніку, яка вже нікому не потрібна (хоча виготовляє вкрай ефективно, цього не відняти).

Xerox стала жертвою явища, що отримало назву парадокс прибутку. Мета підприємства – це не прибуток, хоча саме прибуток допомагає підприємству досягти своєї мети. Хитрість у тому, щоб зрозуміти, що ДНК компанії, як і ДНК біологічного організму, хоче адаптуватися.

Вірусність

У 1970 році голова правління Xerox Пітер МакКалоу спробував впровадити в компанію нову ДНК. Його ідея полягала в тому, щоб змусити фірму перерости статус виробника копіювальних пристроїв, і навчитися контролювати структуру інформації». Для цього він створив дослідницький центр у Пало-Альто (РARC) та укомплектував його кращими умами галузі комп'ютерної науки, яка розвивалася.

На жаль, хоча МакКалоу вважав, що перебудована ДНК допоможе підприємству адаптуватися, інша організація визнала її антигеном – чужорідним видом, загрозливим організму – і відкинула її. Як інфекція, що потрапила під удар потужної імунної системи, всі ідеї, що виходили з РARC, зазнавали атаки, як тільки потрапляли в «кров» компанії.

Але, як і у випадку з егоїстичними генами Докінза, ідеї всередині організації існують заради самих себе. Хоча Xerox вдалося здебільшого ізолювати себе від ідей, що виникли в PARC, інфекція все одно поширилася і створила абсолютно нові організми: Apple Macintosh, Microsoft's Office Suite, 3Com, Pixar і багато інших.

Створення екосистем

Ми звикли сприймати себе, як однорідний організм з ДНК всередині, але насправді це не так. По суті, наші тіла містять у десять разів більше бактеріальних клітин, аніж людських. Вчені слабо собі уявляють, чим займаються ці малюки, але вони явно роблять щось вкрай важливе для того, щоб наші тіла продовжували нормально функціонувати.

По-справжньому інноваційні компанії працюють приблизно так само. Замість того, щоб створювати надто активну імунну систему, яка вичищає все, що хоч трохи відходить від генеральної лінії компанії, вони сприяють створенню внутрішніх екосистем на кшталт IBM Research або Google X, де ДНК може перебудовуватися і готуватися до невідомого майбутнього.

Інші беруть активну участь у спільнотах відкритих вихідних кодів, де ідеями вільно діляться, модифікують їх і випускають у світ. Деякі, як Cisco, постійно купують стартапи, щоб постійно вводити нову ДНК у свій корпоративний організм. Ідеї всюди, й існує безліч способів впустити їх і дозволити їм змішатися з внутрішніми екосистемами.

Користь непотрібних речей

Ми називаємо ДНК, яка не належить до коду, «сміттям», оскільки вона не робить внесок у функціонування нашого організму. Деяка її частина виконує регуляторну функцію, а решта просто перебуває в нашому тілі, виживаючи за рахунок роботи сусідів. Коли клітини процвітають і ростуть, вони діляться, поширюючи необхідні гени поряд з випадковим кодом.

Але вчені починають підозрювати, що наша «сміттєва» ДНК виконує еволюційну функцію. Весь цей сирий матеріал у наших хромосомах є, по суті, геномом в режимі очікування, який готовий допомогти нам адаптуватися до змін навколишнього середовища. Так, поки він нам нічим не допомагає, але лише кілька випадкових мутацій – і сміттєва ДНК може перетворитися в щось украй важливе.

Правда в тому, що речі, які здаються марними, з часом стають життєво важливими. Контекст має значення. Інновації в PARC були справді не потрібні копіювальній компанії, але абсолютно необхідні комп'ютерній індустрії, яка тільки почала розвиватися .

Думаю, саме це мав на увазі Марк Цукерберг, коли написав: «Ми не створюємо продукти, щоб заробляти гроші. Ми заробляємо гроші, щоб створювати якісніші продукти». З перспективи типового інвестора це виглядає маячнею, але з точки зору корпоративного організму Facebook це стратегія, що дозволяє компанії розвиватися, адаптуватися і процвітати.

Керівництво часто відкидає нові ідеї з формулюванням «Це не в нашій ДНК», але це омана щодо справжнього сенсу ДНК – розвитку та еволюції. Вона хоче адаптуватися, оскільки прагне вижити. Якщо ми хочемо вижити, нам потрібно прислухатися до того, що вона говорить.

«Наступний великий винахід виглядатиме, як іграшка», - пише блогер Кріс Діксон. Іншими словами, його можуть сприйняти за сміття.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Грега Сателла. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.