Реальному світу плювати на логіку

0 коментувати
Чому великі корпорації зазнають краху? Тому людська тривалість життя - 80 років, а більшість корпорацій не доживають до 20?

Кілька тижнів тому моя донька захворіла гострим фарингітом. Далі ситуація розвивалася традиційно: незабаром з тієї ж хворобою звалилася моя дружина, а за нею і я. Ми по черзі валялися в ліжку з високою температурою та болем у горлі.

Якщо подумати, дурний епізод. Не тільки для нас з дружиною, які не додумалися вжити необхідних заходів обережності, але і, як Льюїс Томас зазначив у своїй книзі «Життя клітин», для самих бактерій. Те, що для нас з дружиною було кількома тижнями незручностей, означало повне знищення цілої колонії шкідливих стрептококів.

Це була незначна пригода. Людський організм витратив мільйони років, щоб навчитися справлятися з подібними проблемами – може, не дуже вміло, зате ефективно. На жаль, більшість організацій працюють за принципом з точністю навпаки. Вони вміло справляються з конкретними завданнями, але виявляються абсолютно неефективними, зіткнувшись з проблемою, на яку не розраховані. Як правило, проблему не вдається виявити, поки не стає занадто пізно.

Створення сучасної корпорації General Motors

На початку ХХ століття Фредерік Уінслоу Тейлор розробив концепцію наукового управління. Він показав, що, розбивши кожну професію на складові, можна оптимізувати будь-який процес. Згодом Альфред Слоан застосує схожий підхід в General Motors, створивши організацію, що функціонує як добре налагоджений механізм.

При Слоані GM стала найбільшою в світі корпорацією. У неї була загальна стратегія, ресурси були централізовані, але при цьому окремі керівники відповідали кожен за свою сферу. У них були інструменти, що дозволяють виконувати конкретні завдання, але також вони відповідали за роботу відділу в цілому.

Якщо б моєю розробкою займалася нормальна компанія, за це точно когось би звільнили

На жаль, цей підхід не враховує, наскільки взаємопов'язані всі процеси в реальному світі. Коли, здавалося, дрібна проблема в системі запалювання привела до проблеми з активацією подушок безпеки, загинуло близько 100 осіб, а компанія була зганьблена.

Сама по собі проблема може не здаватися серйозною. Дефект у системі запалювання був дрібним, а подушки безпеки були повністю функціональні. Але ось вплив між цими двома системами, на яку ніхто не звернув уваги, призвів до катастрофи.

Боротьба за клієнтів в Comcast

Кабельним операторам зараз доводиться непросто. Нові компанії, такі як Netflix і Hulu, а також Sling TV, HBO Now і Showtime, складають конкуренцію традиційним пакетам телеканалів, що призводить до падіння кабельного бізнесу. Зіткнувшись з такою руйнівною силою, компетентний керівник зробив би кроки, щоб впоратися з проблемою.

Більшість кабельних компаній саме цим і займаються. Charter Communications створює власний хмарний сервіс, Verizon пропонує пакети телеканалів з правом вибору, а Comcast інвестує в програмування та систему безпеки. Але все це рішення, розраховані на довгострокову перспективу. Щоб отримати час, необхідний для запуску цих послуг, компаніям потрібно утримати клієнтів.

Якщо дотримуватися раціонального підходу, розумною стратегією було б підвищити кваліфікацію і збільшити кількість співробітників, що займаються роботою з клієнтами, щоб утримати передплатників. Таким чином можна було б зупинити або хоча б сповільнити відтік клієнтів. Але, як і в General Motors, зайве фокусування на одному підході призвело до проблем.

Коли Райан Блок, блогер, що спеціалізується на технологіях, подзвонив в Comcast, йому відповів зневірений торговий представник, якого неможливо було умовити відключити Райану послугу. Райан записав дзвінок і опублікував його, що призвело до серйозного скандалу. Компанія принесла свої вибачення. Але очевидно, вона хотіла добитися зовсім іншого.

Як забувають про сім'ї жертв

Влада США дуже серйозно відноситься до безпеки своїх громадян. Якщо американські громадяни опиняються в заручниках у іншій країні, Держдепартамент і спецслужби, такі як Дельта або «морські котики», роблять все, щоб домогтися їх звільнення. В деяких випадках команди спецназу роблять це силою.

Все це обходиться недешево. Високопоставлені дипломати змушені відволікатися від інших важливих справ. Спецназівці ризикують своїми життями. Але ніхто не сумнівається, що безпека громадян важлива. Американський уряд не робить тільки одного – не платить викуп, оскільки побоюється, що це може створити спокусу захоплення ще більшої кількості громадян.

Це розумна стратегія, але і вона призвела до проблем. Кидаючи всі сили на звільнення заручників, державні служби часто неправильно ведуть себе по відношенню до родин жертв. У деяких випадках тим, хто намагався заплатити викуп або зв'язатися з терористами безпосередньо, Міністерство юстиції загрожувало кримінальним переслідуванням.

Я прожив за кордоном п'ятнадцять років і багато спілкувався з працівниками дипломатичної служби. Всі вони були професійними, відданими і турботливими. Наша армія – одна з кращих в світі. Прокурори Міністерства юстиції щиро борються за дотримання закону. На жаль, сім'ї жертв не потрапляли ні під чию зону відповідальності безпосередньо.

Адміністрація Обами намагається зайнятися цим питанням. Подивимося, що з цього вийде.

Зростаюча витривалість

Всі ці випадки до болю схожі. У кожному з них система зіткнулася з непередбаченою проблемою. Кожну систему звинуватили – багато хто скаже, що справедливо – не тільки у помилці, але й у черствості, якщо не в злому намірі. І, в кожному разі, наслідки проблеми виявилися набагато серйозніше, ніж зусилля, які потрібні були б для того, щоб придушити її в зародку.

Давайте повернемося до міні-епідемії, що уразила мою сім'ю. В нормальному стані ми з бактеріями чудово існуємо. Деякі, наприклад, як мітохондрії, що живлять наші тіла, розвивалися спільно з нашими клітинами, тоді як інші приносять користь іншими способами. Але, коли бактерії потрапляють під дію вірусу, їх генетичний код змінюється, і наша система починає сприймати їх, як зовнішній шкідливий організм.

Все, що відбувається потім, вкрай нераціонально. Температура тіла підвищується, роблячи нас слабкими і нездатними працювати. Організм виробляє мільйони антитіл – як правило, більше, ніж потрібно – щоб визначити ворога, і направляє в атаку Т-клітини. Відповідь вкрай асиметрична, оскільки нормальні функції організму придушуються заради боротьби з проблемою.

В цілому, наші тіла спроектовані з рук геть погано. У мене є апендицит, який мені, загалом-то, не потрібен, і структури головного мозку, успадковані від рептилій, які періодично виходять з ладу. Моя передміхурова залоза (ось дурість) оточує уретру, і я чую, що в недалекому майбутньому це загрожує мені вельми болючими проблемами. Якщо б моєю розробкою займалися в поважаючій себе корпорації, за цей провал точно когось би звільнили.

Але, хоча ми погано розраховані на виконання конкретних функцій, в процесі еволюції ми чудово навчилися справлятися з непередбаченими проблемами і викликами. Хоча фізично мало чим відрізняємося від своїх предків, які жили тисячі років тому, ми виконуємо принципово інші завдання і непогано з цим справляємося. Потішно, що допомогли нам у цьому ті самі змінюючі генний код віруси.

Істина полягає в тому, що реальному світу плювати на планування і логіку. Можливо, саме тому людська тривалість життя досягла вісімдесяти років і зростає, тоді як термін життя корпорацій зменшився до двадцяти і продовжує падати.

Переклад НВ

НВ володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Грега Сателла. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.