П'ять кроків для революції

0 коментувати
Щоб приєднатися до акції або кинути камінь, багато не потрібно. Історію творять ті, хто може прокласти шлях вперед і переконати інших – навіть скептиків

Протягом всієї історії соціальних рухів невеликі, майже не пов'язані між собою групи, об'єднані спільною метою, провокували якісні зміни. Суфражизм і боротьба за громадянські права у США, за незалежність Індії, кольорові революції у Східній Європі та Арабська весна – все це засноване на об'єднанні слабких проти сильних.

Важливу роль тут грають протести. Погляньте на нещодавні марші в Польщі проти непопулярного закону, який обмежував право на аборт. Вони надихнули мільйони на подальші дії – у тому числі і страйки, що в результаті змусило законодавців відступити.

Тим не менше, навіть такі масштабні марші, як нещодавні проти Трампа – тільки перший крок. Є кілька причин, чому одні досягають успіху, а інші – ні, і активісти повинні вчитися на помилках. Щоб дійсно вплинути на ситуацію, об'єднання має зробити п'ять кроків.

Крок перший: визначити, що саме ви хочете змінити

Чітке визначення змін, які повинні відбутися – лейтмотив успішного руху. Учасники руху за громадянські права хотіли конкретних змін у законах. Ганді хотів незалежності від британців. Під час кольорових революцій вимагали зміни влади. Це були відчутні цілі, навколо яких можливо побудувати стратегію.

Гнів – ефективний засіб мобілізації, але без надії він руйнівний

Під час сербської Бульдозерної революції, яку допоміг провести Срджа Попович, метою було звільнення країни від диктатора Слободана Мілошевича. Крапка. Повна зупинка. Без різночитань. Це здавалося неможливим, тому що Мілошевич керував країною залізною рукою. Тим не менш, ціль була досягнута.

Що було метою жіночих маршів? Вони проводилися для того, щоб прибрати Дональда Трампа з поста президента? Виступали учасники маршу проти конкретної політичної лінії або на її підтримку? Ті, хто вийшов з таким ентузіазмом, повинні були задатися питанням: "Якщо б ви могли помахом чарівної палички щось змінити, що б це було?". Якщо навіть на таке просте запитання немає відповіді, то в чому сенс цих маршів?

Необхідність чітко формулювати мету стає очевидною, якщо поглянути на невдалі протести. Наприклад, як зазначив Джо Носер, у руху "Захопи Уолл-Стріт" "було безліч скарг, спрямованих переважно проти "гніту корпорацій", але вони так і не пішли далі гасел". Недостатньо просто показати, що працює неправильно – необхідно чітко уявляти, чого ви хочете замість цього.

Революція починається не з гасла, а з бачення змін, яких ви хочете досягти. Це не означає, що потрібно бути непохитними. Ви не повинні намагатися нав'язати своє бачення - ви ділитеся ним, слухаєте, ви поважаєте тих, хто не поділяє ваші погляди. Але перш за все - ви розумієте, що відстоюєте.

Крок 2: Розширення кола союзників

Після того, як ви чітко визначили, яких змін хочете, заради їх здійснення необхідно вивчити союзників. Визначте, від кого можна очікувати активної чи пасивної підтримки, хто буде в кращому випадку зберігати нейтралітет, а в гіршому - опиниться в активній чи пасивній опозиції. Як писав Сунь-цзи, "Пізнай себе, свого ворога і місцевість". Спектр союзників - це територія.

Успішні рухи не долають своїх супротивників; вони поступово позбавляють підтримки опонентів. Почніть з тих, хто відкритий для змін і долайте все більш складні рівні опору. Іншими словами - потрібно почати з мобілізації активних союзників і основних прихильників. Після того, як ви почнете досягати успіху серед пасивної опозиції, ви опинитеся на межі перемоги.

Наприклад, свій рух за громадянські права Мартін Лютер Кінг-молодший і його сучасники почали з мобілізації темношкірих на півдні, а потім перейшли до залучення білих з півночі. І коли Харві Мілк почав рух за права ЛГБТ, він почав з геїв на Кастро-стріт, а потім взявся за лібералів в районі затоки Сан-Франциско.

Для перемоги потрібно не створювати коаліцію знедолених, а викладати свої цінності настільки зрозуміло, щоб переконати інших приєднатися до справи. Імперії помирають не тому, що люди борються з ними, а тому що підтримують руйнування. Для перемоги ви повинні переконати інших у тому, що проблема існує.

Крок 3: Визначити стовпи влади

Не менш важливим завданням, ніж підбір союзників, є визначення інститутів, які можуть реалізувати потрібні зміни. Неможливо здійснити зміни самому, і всі, хто мають якусь владу, залежать від тих, хто виконує накази.

Цими "стовпами" може бути поліція, ЗМІ, система освіти, державні установи або інші організації. Незважаючи на важливість народної підтримки, зміни навряд чи відбудуться без підтримки інституцій. Наприклад, щоб вплинути на систему кримінального правосуддя, доведеться заручитися підтримкою поліції, суддів і прокурорів.

У Сербії революційна група Відсіч вважала арешти не тільки актом непокори, але і можливістю побудувати хороші стосунки з поліцією. Зокрема, протестувальники були навчені захисту офіцерів від провокацій у власних рядах. Зрештою, коли поліцейські повинні були вирішити, стріляти по натовпу або приєднатися до нього, вони обрали останнє.

Хто всередині або поза коридорами влади може реалізувати або чинити опір змінам? Які їх причини? Що вони отримають або як постраждають від змін, яких ви вимагаєте? Це все потрібно зрозуміти.

Крок 4: Прагніть залучити, а не перебороти

Кожен рух прагне виправити певну несправедливість, але це може завести в пастку демонізації протилежної сторони. На цьому етапі багато хто сходить з дистанції. Гнів – ефективний засіб мобілізації, але без надії він руйнівний. Вам потрібно створити позитивну справу з позитивною тактикою.

Тому варто почати з невеликих цілей, яких можливо досягнути. Союзники Ганді сумнівалися в його ідеї зробити податок на сіль центральним питанням індійського руху за незалежність, тому що виступали за всеосяжні зміни, але він зрозумів, що одне питання, навіть маленьке, може об'єднати націю і зламати монополію на владу британського Раджі.

Дешева, легкоповторювана тактика з низьким рівнем ризику найбільш успішна. Вона допомагає мобілізувати достатню кількість союзників, щоб вплинути на стовп влади. І неважливо, чи йде мова про руйнування, мобілізацію або залучення людей в союзники, особливо якщо тактика сприймається як позитивна і добродушна.

Блокування вулиць і кидання каміння в поліцію швидше виключить їх з можливих союзників і помітно ускладнить отримання підтримки представників стовпів влади. Під час президентської кампанії в США Bernie Bro, можливо, завели найпалкіших прихильників Берні Сандерс, але вони ж, ймовірно, відштовхнули багатьох, хто був необхідний для перемоги.

Крок 5: Розробити план збереження перемоги

Як не дивно, один з найнебезпечніших етапів революції настає одразу після перемоги. Під час української Помаранчевої революції 2004 року команда-переможець не змогла створити єдиний ефективний уряд і країну незабаром знову поглинув хаос. В Єгипті 2011 року основною рушійною силою були світські протестувальники, але в результаті на виборах перемогли "Брати-мусульмани".

Важливо не плутати рух за зміни з цінностями, які вони представляють. Те, що ви виграли вибори або затвердили свою програму та отримали гроші на неї, не означає перемоги. Насправді саме в цей момент ви повинні підтримати союзників та переконати зацікавлені сторони, що зміни - на першому місці.

Як пише Мойзес Наїм у "Кінці влади", сьогодні "легше отримати владу, ніж її використовувати і зберегти". “Щоб по-справжньому змінити щось, мало просто змінити політику або змінити режим влади. Потрібно змінити переконання, які призводять до дій".

Щоб приєднатися до акції або кинути камінь, багато не потрібно. Історію творять ті, хто може прокласти шлях вперед і переконати інших, навіть скептиків – що подорож варто починати.

Переклад Олександри Комісарової

 

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Грега Сателла. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.