Коли ми прокинемося у новому світі

0 коментувати
До 2020 року ми побачимо трансформації у безлічі сфер, включаючи інформаційні технології, охорону здоров'я, енергетику та транспорт

В останні 20-30 років інновації, особливо у цифровій сфері, йшли в основному по прямій. Ми могли розраховувати, що технології будуть розвиватися в передбачуваному темпі. Так, була можливість з високою часткою ймовірності прогнозувати, що стане можливим у найближчому майбутньому.

Це призвело до того, що велика частина інновацій сфокусована на додатках, а особливий наголос робився на кінцевого споживача. Стартапи, яким вдавалося розробити проект, протестувати його, адаптувати і оперативно запровадити, могли добитися більшого успіху, ніж великі компанії з переважаючими ресурсами. Швидкість часто ставала визначальною конкурентною перевагою.

Але в майбутні роки маятник, швидше за все, хитнеться назад від додатків до фундаментальних технологій. Замість того, щоб спиратися на старі, надійні парадигми, ми будемо працювати в сфері незвіданого. У багатьох сенсах почнемо все заново, і інновації будуть більше схожі на ті, що відбувалися в 1950-х і 1960-х.

Закон Мура та зростання значення швидкості

Щоб зрозуміти, що відбувається, давайте подивимося на основну парадигму цифрового століття, закон Мура, заснований на спостереженні співзасновника Intel Гордона Мура, що число транзисторів на інтегральній схемі подвоюється кожні два роки. Мур також передбачив, що в найближчому майбутньому ця тенденція продовжиться.

Мур мав рацію, і вказаний ним темп загалом зберігався, виконуючи роль деякого плану розвитку. Ті, хто хотів здійснювати інновації в цифровій сфері, міг розробляти продукти, знаючи, що їх обчислювальна потужність буде регулярно подвоюватися.

Був у нього і менш очевидний ефект. Оскільки правила гри добре відомі, у найшвидшого гравця завжди залишалося величезна перевага. Стрімкі стартапи вибиралися з гаражів і намотували кола навколо великих конкурентів, незважаючи на їх добре фінансовані програми розвитку і ретельно змащені маркетингові механізми. Давіди, образно висловлюючись, укладали Голіафів на лопатки.

Були і деякі важливі винятки. У Microsoft, наприклад, втратили перехід до мобільного комп'ютерного середовища, але продовжили процвітати завдяки кільком довгостроковим ставкам у сфері хмарних технологій. IBM – ще одна компанія, якій вдалося подолати технологічні цикли завдяки фундаментальним відкриттям.

Швидкості і незвичайності буде недостатньо – потрібно буде вчитися вигадувати і будувати

І все ж в основному швидкість перемагала масштаб. Бути швидким означало бути кращим.

2020: переломний момент

Ідея швидкості як головної конкурентної переваги стала настільки природним елементом бачення світу, що сьогодні мало хто розуміє, що це досить недавній феномен. Раніше дослідження і розробка були серйозними вхідними бар'єрами, особливо в сфері інформаційних технологій, де раніше панували компанії IBM і BUNCH.

Але після 2020 року ситуація почне змінюватися. Старому вірному другу, закону Мура, прийде кінець. Прогрес у розвитку літієво-іонних батарей, що забезпечували енергією наші ноутбуки, смартфони, а тепер електромобілі, сповільниться майже до нуля. До того ж, Bloomberg прогнозує, що до 2020 року електромобілі стануть дешевше звичайних і це покладе край царюванню двигуна внутрішнього згоряння.

Але щось закінчується, а щось починається. Сонячна енергія, як очікується, досягне глобального мережевого паритету до 2020 року, і через десять років ми будемо в змозі розшифровувати геном менш ніж за $100, що відкриє перед нами нові наукові можливості. Експерти також прогнозують, що до 2020 року на дорогах з'явиться понад 10 млн самокерованих автомобілів.

Так що ми побачимо трансформації у безлічі сфер, включаючи інформаційні технології, охорону здоров'я, енергетику і транспорт. Більше того, фундаментальна природа цих змін буде принципово новою.

Нові парадигми для нової ери

У недавньому минулому найбільшим викликом став темп змін. Все рухалася так швидко, що нам доводилося бігти, щоб не залишитися позаду. Але в найближчі двадцять років нам доведеться працювати з новими технологіями, які ми тільки починаємо розуміти. Це спричинить більший вплив на проблеми, з якими ми стикаємося.

Візьмемо, наприклад, квантові обчислення і нейроморфічні чіпи, дві технології пост-Муровської ери, принцип роботи яких відрізняється від традиційних обчислювальних мереж. Хоча теоретично ми можемо уявити собі їх потенціал, на практиці ми знаємо мало. Зрештою, ніхто раніше не використав ці технології.

Також виникають скоєно нові сфери – геноміка, нанотехнології і роботехніка. Це новітні технології, для роботи з якими потрібні фахівці рівня PhD. Старі підходи до них не застосовуються.

Новий виклик: пройти Долину смерті

Останніми роками інновації в основному були технічною проблемою. Розробники програмного забезпечення вчили мови на кшталт Python і C++, засновані на інших, більш старих мовах програмування. Дизайн комп'ютерних чіпів і батарей здійснювався за схожими схемами.

Але тепер ми вступаємо на незвідану територію, і швидкого руху для досягнення успіху вже недостатньо. Головним завданням буде подолати розрив, відомий в науковому співтоваристві як «Долина смерті» – між відкриттям і комерціалізацією. У минулому цим займалася держава, але тепер завдання ляже на плечі приватного сектора.

Керівникам доведеться шукати нові відкриття і отримувати до них доступ. Також доведеться створити нове покоління інноваційних організацій, інтегруючих зусилля державних служб, наукових інституцій і приватних компаній.

У новій ері інновацій ключовою конкурентною перевагою стане співпраця. Швидкості і незвичайності буде недостатньо – потрібно вчитися вигадувати і будувати.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію Грега Сателла. Републікування повної версії тексту заборонено

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.