Головний секрет успішних революцій

5 коментувати
Довгострокові зміни настають не тоді, коли одна зі сторін завдає нищівного удару і озлоблює проти себе десятки мільйонів співгромадян

Капітуляція була подана як тріумф. Заголовок звучав так: Microsoft любить Linux, але всього десять років тому тодішній керівник компанії Стів Баллмер порівняв Linux з раковою пухлиною. Всемогутній технологічний гігант програв – і програв начисто – банді обірваних революціонерів, але все ж здавався на диво оптимістично налаштованим.

Перевороти, подібні до цього, відбуваються все частіше, і йдеться не тільки про бізнес. Як зауважив письменник Мойзес Наїм у своїй книзі Кінець влади, різноманітні інституції – від корпорацій і урядів до традиційних церков, благодійних фондів і армій, руйнуються. «Владу стає простіше отримати, але складніше використовувати чи зберегти», – пише він.

Справа в тому, що вже недостатньо хапатися за владу, оскільки рухи, створені з невеликих груп, можуть синхронізувати свої дії через мережі. Тож, якщо сьогодні ви хочете створити реальні довгострокові зміни, вам не просто потрібно отримати ресурси. Вам потрібно надихнути опонентів приєднатися до вашої справи. Історія показує, що ці рухи відбуваються за чіткою схемою.

Ясність мети

Одного разу я вже рпорівнював рухи Occupy і Otpor. Occupy, як багато хто пам'ятає – компанія молодих активістів, що зайняли парк Цуккотті на Манхеттені на знак протесту проти соціальної та економічної нерівності. Otpor – аналогічний рух у Сербії, який прагнув скинути режим Мілошевича.

Незважаючи на спільні риси, рухи досягли абсолютно різних результатів. Точніше сказати, в разі Occupy протестувальники взагалі нічого не добилися. А от активісти Otpor не тільки скинули Мілошевича, але й продовжили допомагати активістам грузинської Революції троянд, української Помаранчевої революції і єгипетського Молодіжного руху 6 квітня.

Ясність мети – визначальна характеристика успішних рухів

Причиною таких різних результатів стало те, що у Otpor була чітка мета – повалити Мілошевича, а от чого хотіли добитися Occupy, складно зрозуміти. Як журналіст Джо Ноцера зазначив у колонці для New York Times, у групи було «багато скарг, в основному спрямованих на «репресивну» владу корпорацій», але активісти «не розуміли власних слоганів».

Ясність мети – визначальна характеристика успішних рухів. Наприклад, союзники Ганді сумнівалися в його ідеї перетворити податок на сіль на головний символ руху за незалежність Індії, оскільки підтримували план всеосяжних змін, але він розумів, що саме єдина проблема, навіть незначна, може об'єднати націю.

Загальна мета і цінності

У книзі Команда команд генерал Стенлі Маккрістал стверджує, що формування загальної мети життєво важливе для ефективних дій.

Тут також очевидний контраст між Occupy та Otpor. Хоча обидва рухи дотримувалися неієрарічного підходу, Otpor був набагато організованішим і дисциплінованішим – він розробляв розклад тренувань і проводив тренінги для ознайомлення нових членів з принципами ненасильницької боротьби.

Як і ясність мети, увага до тренувань – загальна риса успішних рухів.

Масштабована мережа, що складається з невеликих груп

Хоча ми зазвичай помічаємо успішні рухи після того, як вони починають залучати безліч людей і проводити масштабні демонстрації, це наслідки, а не причини успішної мобілізації. Тільки коли маленькі групи об'єднуються – а в цифрову епоху це стало куди простіше – вони стають могутніми.

Саме тому засновники Otpor у своїх тренувальних методичках застерігають від дуже раннього проведення масових демонстрацій. Вони радять зосередитися на стратегічному плануванні дій із залучення підтримки. Якщо вам вдасться це зробити, великі натовпи людей не будуть для вас проблемою.

Зміни в еру Обами і Трампа

Вісім років тому Барак Обама створив могутній рух, що забезпечило йому впевнену перемогу, але зіткнувся з лютим опором, що не дозволив йому просувати свої плани. Сьогодні Дональд Трамп збирається керувати народом, який, схоже, ще більше розколотий. Створюється відчуття, що ми ніяк не можемо розірвати замкнене коло.

Хоча можна з легкістю звинуватити в усьому політиків – і частково це буде навіть справедливо – ми повинні розуміти, що вони лише віддзеркалення рухів,  які привели їх до влади. Рух чаювання, в який входять здебільшого білі з сільських районів, не зміг знайти спільну мову з прихильниками Обами. Так само як і демократи не вміли домовитися з білим робітничим класом.

Слова рідко допомагають переконати когось. Як зазначив нещодавно президент Обама, люди змінюють свою думку в результаті зустрічей віч-на-віч. Ми зможемо створити національний консенсус тільки у випадку, якщо визначимо турботи всіх наших громадян і зможемо сформулювати загальну мету.

Довгострокові зміни настають не тоді, коли одна із сторін завдає нищівного удару і озлоблює проти себе десятки мільйонів співгромадян, але коли, як у випадку з Microsoft і Linux, обидві сторони можуть назвати результат своєю перемогою.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Грега Сателла. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.