Генії, які змінили світ

5 коментувати
Справжні генії хочуть не перемогти конкурентів, вразити покупців або залучити фінансування для стартапу, а зрозуміти, як працює Всесвіт

Успішні люди вміють вирішувати проблеми. Подивіться на історію будь-якої успішного людини, чи то Карнегі, чи Форд або Гейтс, і ви зрозумієте, що джерелом їх добробуту стала розв'язана проблема. Навіть більш прозаїчні керівники витрачали більшість свого часу на вирішення тієї чи іншої проблеми, залежно від власних талантів і умінь.

Контраст в отриманих результатах пояснюється масштабом вирішених проблем. Ми занадто часто так погрузаємо в побутових проблемах, що у нас не залишається сил на глобальні проблеми, і ми відкладаємо на потім, яке ніколи не настає.

Тому нам потрібно звертати особливу увагу на людей, чиї ідеї пережили їх. Саме вони вміли бачити не тільки побутові проблеми, але і ті, які в минулому здавалися другорядними і стали життєво важливими згодом. Це люди, у яких ми можемо багато чому навчитися.

Венівар Буш і новий фронт науки

Венівар Буш був людиною, що досягла дуже багато чого. Цей професор MIT винайшов один з перших комп'ютерів, був співзасновником Raytheon, компанії з капіталізацією $30 млрд, яка процвітає і донині.

Найкращий спосіб передбачити майбутнє – творити його

Але головним досягненням Буша було те, що він змінив ставлення науки до суспільства. Коли в 1930-х стало зрозуміло, що наближається війна в Європі, Буш усвідомив, що бомб для перемоги недостатньо. Він вважав, що саме наука стане фактором, який визначить перемогу або поразку.

Саме завдяки йому було створено Бюро наукових досліджень і розробок. На чолі з Бушем бюро допомогло створити радіовибухувач, керовані ракети, радар, більш просунуту медицину і, не в останню чергу, запустити Манхеттенський проект, який привів до створення атомної бомби.
Крім того, саме він написав у 1945 році есе, яке не тільки передувало винаходу того, що згодом назвали інтернетом, але й справило значний вплив на тих, хто займався його створенням. 

Маршалл Маклюен і глобальне село

У той час як Вэнивар Буш вірив у трансформаційний потенціал науки, Маршалл Маклюен був одним з перших, хто помітив прихований, але потужний вплив поп-культури. Тоді більшість людей ставилися до медіа презирливо або з поблажливістю, але Маклюен розумів: вивчаючи газети, радіо і телебачення, можна прийти до дуже значущим висновків.

Його ключовою ідеєю було уявлення про медіа як про "продовження людини". Маклюен доводив, що винайдеггя Гуттенбергом друкарського преса не тільки зіграло роль у поширенні інформації, але і вплинуло на формування людського мислення.

Маклюен доводив, що вік електронних медіа зруйнує монополію на інформацію, захоплену друкованими виданнями, і призведе до нової ери колективного досвіду, який він називав "глобальним селом". Будь-хто, в кого є інтернет, зрозуміє, що він мав на увазі.

При цьому він не вважав, що глобальне село буде мирним місцем. Він передбачив, що доступність інформації призведе до формування нового племінного ладу, вивільненню прихованої агресії – і тут, думаю, теж цілком очевидно, про що він говорив.

Тім Бернерс-Лі та Всесвітня мережа

Тім Бернерс-Лі знаменитий тим, що саме він створив Всесвітню мережу. У листопаді 1989 він створив три протоколи HTTP, URL, HTML, які ми зараз знаємо як "мережу", і віддав їх світові, відмовившись патентувати їх. Згодом він допоміг створити консорціум W3C, який продовжує керувати мережею і займатися питаннями її подальшого зростання.

Правда ж у тому, що мережа була не резульатом осяяння, а, швидше, рішенням цілком певної проблеми, з якою Бернерс-Лі зіткнувся, коли працював в CERN. Фізики зі всього світу приїжджали туди, проводили дослідження і їхали. На жаль, свої дослідження вони записували за допомогою різних платформ та протоколів, які далеко не завжди поєднувалися один з одним.

Тому Бернерс-Лі вирішив створити універсальний протокол для об'єднання даних. Він і уявити не міг, що мережа стане тим, чим вона є зараз – згодом він скаржився, що мережа з'єднує людей, а не інформацію.

Найкращий спосіб передбачити майбутнє – творити його

Подивіться на історії цих візіонерів, і ви помітите схожість. Всі вони брали активну участь у втіленні своїх ідей в життя. Буш зіграв ключову роль у впровадженні розробленої ним наукової архітектури, а Бернерс-Лі продовжує активно брати участь в роботі W3C.

Ще одна схожість полягає в тому, що, хоча їх ідеї і не були негайно сприйняті суспільством, вони від цих ідей не відмовилися. Маклюен став ізгоєм через свої ідеї, і лише в п'ятдесят років вони принесли йому всесвітню популярність. Бернерс-Лі створив мережу почасти з обурення, що наукова спільнота не хотіло втілювати цю ідею.

І, нарешті, що найважливіше, жоден з них не наслідував трендам. Скоріше, вони воліли вирішувати фундаментальні питання. Саме пошук цих фундаментальних відповідей змусив їх ставити запитання і знаходити відповіді, які ніхто на той момент і уявити не міг. Вони вирішували проблеми, випереджаючи час.

Іншими словами, вони могли бачити майбутнє, бо воно їх турбувало. Вони прагнули не здолати конкурентів, вразити покупців або залучити фінансування для стартапу, а зрозуміти, як працює Всесвіт і як вийти за межі можливого. І завдяки їм, ми теж змогли це побачити і зробити світ кращим.

Перефразовуючи Гайдеггера, щоб створити нове бачення світу, спершу потрібно зрозуміти, що означає жити в цьому світі.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал

НВ володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію матеріалів Грега Сателла. Републікування повної версії тексту заборонено.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.