Фантастична п'ятірка. Яке майбутнє нас чекає

2 коментувати
Сьогодні роботи починають все активніше працювати пліч-о-пліч з людьми

Сьогодні роботи починають все активніше працювати пліч-о-пліч з людьми

Прогрес останніх років обмежувався переважно віртуальною сферою, але до 2030‑го ми зможемо побачити, як змінюється й реальний світ

Зараз вже важко згадати, наскільки інакшим був світ у 2000‑му році. Інтернет лише в 5% населення планети, тоді як зараз — в 50%. Мобільні телефони начебто й популярні, але максимум, на що здатні,— дзвінки і смс. Навіть якщо ви могли вийти в онлайн, робити там особливо не було чого. До появи YouTube залишалося п'ять років, а люди ще сперечалися про те, чи стане e-commerce життєздатною бізнес-моделлю.

Якщо цей контраст здається вам вражаючим — пристебніться, оскільки в наступні 15 років зміни будуть ще фундаментальнішими. Прогрес останніх років переважно обмежувався віртуальним світом; але до 2030 ми зможемо побачити, як змінюється й реальний світ.

1. Нові архітектури обчислювальних систем

Відтоді як засновник корпорації Intel Гордон Мур зробив своє знамените пророцтво про те, що кількість транзисторів буде подвоюватися кожні 24 місяці, технології розвивалися в упорядкованому темпі. Інженери могли з високою ймовірністю передбачити, що стане можливим через певний відрізок часу.

Але тепер закону Мура майже край — він навряд чи переживе 2020‑й. Дослідники намагаються вичавити побільше зі старих технологій, придумуючи нові дизайнерські рішення — наприклад, 3D-укладання та програмовані користувачем вентильні матриці, але їхній ефективності є межа. Нам потрібно розробити принципово нові архітектури обчислювальних систем.

Дві такі архітектури перебувають на просунутій стадії розробки. Перша, квантове програмування, використовує квантові ефекти, зокрема суперпозиціонування та заплутаність, для створення комп'ютерів, які потенційно зможуть стати в мільйони разів могутнішими, ніж теперішні. Друга, нейроморфічні чіпи, копіює дизайн людського мозку, який у мільярд разів ефективніший, ніж наявні обчислювальні технології.

Роботи зможуть приймати голосові команди, реагувати на наші емоції та виконувати завдання спритними рухами

2. Геноміка

Перша розшифровка людського генома в 2003 році обійшлася в $3 млрд. До 2030 року ми можемо очікувати, що цей показник впаде до $100. Таке експоненційне зменшення вартості відкриє для нас цілий світ нових можливостей.

Ми вже бачили дивовижний ефект від геноміки в медицині, особливо в сфері лікування раку, яке зараз виробляється, ґрунтуючись на "карті" раку, а не тільки на місці розташування пухлини. До 2030 року ці технології разом із іншими новими методами лікування зроблять рак цілком виліковною хворобою.

Пов'язана з геномікою технологія під назвою CRISPR, що змінює ланцюжки ДНК, дозволить створювати синтетичні організми, що діють як клітинні фабрики. Поміщаючи правильні гени в мікроорганізми на кшталт бактерій і водоростей, ми зможемо виробляти низку продуктів, зокрема й тих, що зараз виготовляють за допомогою нафти. Наприклад, пластик.

3. Нанотехнології

Відтоді як фізик Річард Фейнман 1959 року винайшов цю науку, нанотехнології — інжинірування на атомному рівні — вважалися вкрай перспективною технологією. Сьогодні ці перспективи стали реальністю. Нові матеріали, графен і квантові точки, відкривають принципово нові можливості.

Сфери, в яких можна буде застосовувати нанотехнології, занадто численні, щоб перераховувати їх тут. Але найцікавішою галуззю, мабуть, є матеріали, програмовані на молекулярному рівні. До 2030-го у нас, ймовірно, з'явиться можливість завантажувати нові дизайни для фізичних продуктів з такою само легкістю, як сьогодні ми завантажуємо програмне забезпечення для наших комп'ютерів.

4. Робототехніка

Ще одна сфера, що стрімко розвивається, — робототехніка. У минулому роботи використовувалися виключно у важкій промисловості, функціонуючи окремо від людей з міркувань безпеки. Сьогодні ж роботи починають все активніше працювати пліч-о-пліч з людьми — найчастіше на полі бою, але і на заводах теж.

До 2030 року роботи відіграватимуть важливішу роль у побуті. Зроблені з легких і міцних матеріалів завдяки нанотехнологіям, а також керовані нейроморфічними чіпами, вони зможуть спілкуватися з нами в природній, майже людській манері. Зможуть приймати голосові команди, реагувати на наші емоції та виконувати завдання спритними рухами.

5. Зберігання енергії

Одним з найбільш недооцінених трендів за останні 40 років є прогрес у сфері зберігання енергії. Літієво-іонні батареї, розроблені в 1970 році, постійно поліпшувалися — це стосується як питомої енергії, так і вартості. Завдяки їм стало можливим створення пристроїв, без яких ми сьогодні не уявляємо свого життя. Щоб усвідомити важливість цього прогресу, подумайте ось про що: на батарею припадає 90% ваги та об'єму ноутбука. А тепер уявіть собі, що ця батарея була б ушестеро більша.

Але, як і закон Мура, літієво-іонні батареї наближаються до своїх теоретичних меж, і дослідники активно шукають їм заміну. Об'єднаний Центр досліджень зберігання енергії в Аргоннській національній лабораторії працює над створенням технології батарей нового покоління, які будуть уп'ятеро потужніші та уп'ятеро дешевші, ніж наявні.

Що цікаво — в наступні 15 років нові технології з'являться відразу в декількох галузях, на відміну від попередніх 15 років, що визначалися переважно розвитком цифрових технологій.

Потужніші обчислювальні технології зроблять можливою роботу в геноміці й на молекулярному рівні, дозволивши нам створити розумні машини. Нові джерела енергії, як і здатність ефективного зберігання енергії, зроблять ці технології практичними, безпечними та доступними.

Сьогодні, в 2016 році, ми практично опанували віртуальний світ інформації. До 2030‑го ми наблизимося до того, щоб опанувати і реальний світ.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.