Україні потрібно обмежити владу президента

11 коментувати
Ми наперед даємо колосальні повноваження одній-єдиній людині, яка може піддатися спокусам і впливу оточення. Це великий ризик

Які здорові тенденції я бачу в нинішній урядовій кризі? Мене тішить те, що все більше людей починають розуміти, що Україні потрібна повноцінна парламентсько-президентська республіка. Або, якщо вже кидатися в крайнощі, потрібно визначитися: або парламентська або президентська республіка.

Оскільки Україна прагне стати європейською країною, потрібно враховувати, що чиста президентська модель у Європі, по суті, не практикується. Ризик цієї системи в тому, що для її ефективного функціонування потрібно бути на 100% впевненими в персоналії.

Плюс моделі – швидке прийняття рішень, але ризики переважують позитивні аспекти. Адже може попастися спочатку хороша людина, яка потім зміниться не в кращу сторону – там же якась порча, на цій Банковій. Ви даєте повноваження, як вам здається, добрій людині, а вона слабка, у неї є спокуси, оточення та ще багато інших речей. І ми, як виборці, не можемо на це вплинути. Ми наперед даємо людині колосальні повноваження.

Виступаючи проти парламентської республіки, люди використовують в якості аргументів слова про олігархів і вплив, але у будь-якому випадку, під час таких системних криз парламент ефективніше – принаймні, у ньому борються одночасно кілька груп впливу, частково нейтралізуючи одне одного.

Навіть один і той же президент при різних головах адміністрації змінюється кардинально

Мій досвід роботи у владі показує, що навіть один і той же президент при різних головах адміністрації змінюється кардинально. У цьому полягає головний ризик даної моделі.

Я переглянув усі країни Європи – і «старої» і «нової», і майже всюди діє парламентська форма правління. Президент обирається всенародно, але його функція – не бути джерелом всіх криз, як це відбувається у нас, адже Банкова, як вампір, набирає чинності, коли слабшає парламент чи уряд, - а, навпаки, балансувати протиборчі сили. Інститут президента в Європі виписаний так, щоб голова держави по мінімуму асоціювався з політичними партіями і відмінно розбирався в представництві на міжнародному рівні, адже саме в цьому полягає ключова функція президента в Європі.

По суті, президент у Європі здійснює наглядову функцію. У нас цієї функції немає в природі: ніякого спостереження, тільки контроль. Якщо ми зможемо змінити систему таким чином, щоб дана функція з'явилася, тільки в такому випадку нашу країну перестане постійно трясти.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.