Мовний конфлікт з Угорщиною. Урок для України

11 коментувати
Україні варто було порадитися з представниками нацменшин, перш ніж приймати закон

Вся ця історія з міжнародною реакцією на закон «Про освіту» ще раз доводить, що в політиці, геополітиці не буває вічних друзів чи вічних ворогів, є тільки інтереси.

З точки зору геополітики, ми повинні були готуватися до таких наслідків. Ми зараз показуємо, що в Україні будь-які зміни, реформи відбуваються прямо протилежно тому, як вони відбуваються в усьому світі. Якщо ти приймаєш якесь рішення, ти зобов'язаний до нього підготуватися, ясно уявити собі, чиї інтереси цей закон або реформа безпосередньо зачіпають.

Новий закон «Про освіту» – абсолютно правомірний з точки зору і Хартії Європейського Союзу щодо національних меншин, і з точки зору європейських стандартів. У кожній державі громадяни країни повинні, зобов'язані вільно володіти державною мовою. В Україні така одна мова – українська.

У травні цього року я був на одному з курортів біля Сваляви. І в одному ресторанчику, де було всього троє офіціантів, двоє з них – взагалі не розуміли української. Їм довелося викликати третього – як перекладача. Причому всі вони – молоді хлопці. І це бізнес не «старої школи», а новий закарпатський бізнес. Директора-адміністратора ресторану вони привозять на сезон з Києва. І ця дівчина прямо говорить про те, що зараз колосальна проблема навіть на хорошу зарплату знайти в Закарпатті людей, які розуміють базову українську мову.

Тобто ця проблема настільки запущена, що складно розраховувати, що випускники угорської чи румунської школи, якщо вони не розмовляють українською, стануть, наприклад, лікарями в Україні. Ці люди навіть не можуть тут працювати офіціантами. Це ж дикість. І будь-який європейський політик це розуміє.

Спочатку слід було скласти карту мінного поля, і тільки потім - перетинати його

Але нам намагаються сказати про інше. Перед тим, як приймати закон, нам слід було поговорити з представниками нацменшин в Україні, заспокоїти їх, пояснити ситуацію, зняти напружені моменти. І тільки потім – проводити зміни. Але ми вирішили пояснити все заднім числом. А людина так влаштована: якщо навіть розумне рішення прийняли без вас, ви підсвідомо з ним не згодні, тому що з вами не порадилися. В українській політиці немає правильного алгоритму прийняття рішень.

Умовно кажучи, нам спочатку слід було скласти карту мінного поля, і тільки потім – перетинати його. А ми це, як завжди, робимо з закритими очима. У цьому – фундаментальна проблема, а не в тому, що закон чомусь суперечить.

Угорщина – далеко не цитадель демократії в Європейському Союзі, у них зараз вибори і місцеві праворадикальні сили рвуться до влади. Тому Україна в цьому контексті – дуже зручний фон. Ним не могли не скористатися. Угорський міністр закордонних справ відмовився їхати з нашим міністром в Закарпаття та зробив дуже нахабний коментар про те, що радитися з партнерами потрібно було до прийняття закону. Але чисто формально – він має рацію. Ми повинні були це зробити.

Тому основний висновок, який має зробити Україна з цієї ситуації: потрібно вчитися вести політику правильно, попередньо враховувати всі конфлікти інтересів, перш ніж виходити з законами.

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.