Кінець старої політики. Про що говорить криза в коаліції

0 коментувати
Влада сконцентрувалася над спробами монополізувати електоральний простір і відтягнути появу справжніх політичних сил

Невдовзі після протестів під Верховною Радою в день голосування за зміни до Конституції лідер Радикальної партії Олег Ляшко заявив, що його фракція виходить з парламентської коаліції і переходить в опозицію до чинної влади.

Чому це трапилось? Очевидно, що Ляшко в коаліції – це, м’яко кажучи, не проєвропейська сила. Від самого початку було зрозуміло, що вихід РПЛ з коаліції – лише питання часу. Це не його формат і загалом радикальна ніша не передбачає якихось продуманих політик.

Тому подібний крок Ляшка мене зовсім не дивує. Турбує інше - українська влада абсолютно не розуміє важливість правильних комунікацій з людьми. Я читав закон про децентралізацію і можу сказати, що ми про нього давно мріяли. Він отримав підтримку Венеціанської комісії і є абсолютно позитивним проектом, який дерадянізує владу. Можна сказати, що вперше на місцевому рівні запропоновані правильні речі.

Європейці дивляться на цей абсолютно фантастичний закон, і не розуміють, як можна таким чином спілкуватися зі своїм народом, аби він відвернувся від подібної ініціативи? Як можна провалити роз’яснення?

Адже йдеться не про звичайний закон, а про зміни до Конституції. Якщо перед країною стоять настільки великі виклики, європейські політики відводять максимально багато часу на пояснення. Однак наші політики з людьми не радяться, не погоджують майбутні зміни, а просто інформують.

Вихід Ляшка з коаліції лише покращує її якість

Куди поспішати і навіщо в останній момент вписувати в перехідні положення Конституції одне речення? В Україні кожен політик грає свою гру, і це не має жодного відношення до Конституції. Це лише політичні інтереси та місцеві вибори. Саме тому такі важливі речі, як зміни до Конституції, повинні прийматися Конституційною асамблеєю, яка б складалася з людей, які не є активними політиками. І на цій платформі громадськість мала б змогу обговорювати майбутні зміни.

Однак цього не трапилось. Низка помилок влади призвела до того, що ми сьогодні маємо у Верховній Раді.

Тим не менш, парламентська коаліція без Ляшка, як на мене, буде більш схожою на коаліцію. Він там, як уламок ржавих вил у демократії, як п’яте колесо до воза. Ляшко представляє абсолютно популістичну частину електорату, «переюлив» Юлю в риториці і маніпулює протестним електоратом, як йому заманеться. На мою думку, він взагалі не політик.

Саме тому вихід Ляшка з коаліції лише покращує її якість. Там залишаються Самопоміч і Батьківщина. Тим часом, президент дуже швидкими кроками рухається до краху. Його політична сила - абсолютна і рафінована структура партії влади, з якою об’єднуються і Кличко, і Яценюк, а всі разом вони намагаються відтягнути момент приходу справжніх нових європейських політичних сил, які б склали їм реальну конкуренцію.

Їх конструкція нестабільна. Нинішні провладні партії не мають жодної ідеології. Їхня ідеологія – це максимальна концентрація над питанням збереження і розширення власних повноважень. Старий закон, по якому обирався парламент, не дозволяє потрапити до Верховної Ради нікому іншому, окрім олігархічних партій. Коли відбуваються важливі голосування, колишні регіонали, які пройшли ребрендінг, підголосовують за потрібні владі речі. Олігархи намагаються далі створювати політичні проекти-одноденки на кшталт «нових облич старих морд» і т. д. Це все безперспективні спроби монополізувати електоральний простір і відтягнути появу справжніх політичних сил.

У Порошенка є абсолютно обґрунтований шанс дуже швидко зникнути з політичної арени, якщо він буде продовжувати проводити політику старими методами. Частково у нього є риси принципово нового політика, однак він не хоче знищити стару систему, де є верховенство влади, а не права. Він хоче її адаптувати під себе, і для мене очевидно, що це дорога в нікуди.

Чому? Тому що ми маємо абсолютно інше суспільство і абсолютно інші вимоги. Я впевнений, що нові і якісні політичні сили будуть формуватися в Україні надшвидкими темпами. У нас все відбувається набагато швидше, ніж зазвичай. Хід історії не змінити. На наших очах ця формула розвалюється, і я впевнений, що суспільство народить якісно нові політичні сили.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.