Головна мета візиту Нуланд та Мінські угоди

3 коментувати
Всі розуміють, що мінський процес зайшов у глухий кут, але ніхто цього не визнає

Візит помічника держсекретаря США Вікторії Нуланд в Київ, на мій погляд, в першу чергу, пов'язаний з формуванням нового уряду. Ключовою в поїздці стала зустріч з новопризначеним прем'єром Володимиром Гройсманом. Для американців дуже важливо отримати підтвердження: новий Кабмін продовжить розпочату програму реформ. Особливо це питання турбує в світлі популістських закликів на кшталт: «А давайте переглянемо програму взаємодії з МВФ». Думаю, відповідь на це питання Нуланд отримала. Гройсман зробив кілька заяв про те, що реформи та співпраця з МВФ будуть продовжені.

Таким чином, мета візиту Нуланд – отримати інформацію і гарантії з вищезазначених питань від перших осіб України.

Ще однією темою для переговорів став конфлікт в Донбасі і виконання Мінських угод. Як мені здається, європейці і американці повторюють свої позиції трохи ритуально. Виходячи з діалогів з різними європейськими чиновниками, у мене склалося враження, що всі вони розуміють: жодних демократичних виборів на Донбасі бути не може, поки там зберігається поточна ситуація. Більш того, поки немає чіткого пояснення логіки проведення виборів, неможливо розраховувати на їх підтримку з боку українського народу. Ні європейці, ні українська влада не можуть пояснити, чому саме зараз повинні пройти вибори, які для цього підстави. Всі розуміють, що мінський процес зайшов у глухий кут, але ніхто цього не визнає.

Зовнішня політика США сконцентрована на тому, щоб зберегти статус-кво і не погіршити ситуацію

Але в США ведеться президентська гонка. І Барак Обама хоче увійти в історію миротворцем, намагаючись дати кандидату від демократів Хілларі Клінтон - шанс бути обраним наступним американським президентом. Тому в найближчі місяці зовнішня політика США буде сконцентрована на тому, щоб зберегти статус-кво і не погіршити ситуацію.

Про що тим часом думають у Європі? Нещодавно я повернувся з Брюсселя, де, зокрема, був присутній на закритій дискусії з європейськими політиками щодо ситуації на Донбасі. Європейці наполягали на тому, що Мінські угоди повинні бути виконані. Але що значить виконати Мінські угоди? І яка кінцева мета мінського процесу? Вони націлені на те, щоб формально виконати усі пункти домовленостей, або повернути довоєнний статус-кво? Мінські угоди з'явилися, тому що Україні потрібно було «заклеїти рану» або ж тому, що в світі були порушені фундаментальні принципи безпеки?

Мінськ, на мій погляд, можна буде назвати успішними лише за умови повернення до довоєнного статус-кво і відновлення міжнародних правил безпеки. В іншому випадку спроби виконати домовленості лише спровокують подальше насильство. Якщо ми не проведемо профілактику, а агресор не «отримає по руках» (як було після російсько-грузинської війни 2008 року), формальне виконання Мінських угод не поліпшить ситуацію у сфері безпеки. Більше того – погіршить. У агресора з'явиться спокуса лізти далі, порушувати межі своїми гібридними методами. Мета Кремля – тримати своїх сусідів в напрузі, не дозволяючи їм просуватися шляхом свого незалежного політичного вибору. Бути свого роду спойлером.

Наша брюссельська дискусія закінчилася тим, що кожна сторона залишилася при своїй думці. Позиція української сторони проста: нам потрібно запобігти повторенню агресії Путіна. Адже анексія Криму є першим актом нахабного порушення меж чужої держави (причому, що знаходиться в центрі Європи), що стався після Другої світової війни та підписання Гельсінських угод.

Сьогодні, говорячи про Мінські угоди, ми, як правило, дискутуємо про вибори, хоча повинні пам'ятати про те, що продовжують гинути люди, і жоден пункт домовленостей не виконано повною мірою, наприклад, не відведені війська та озброєння. І ось чому. Європейські санкції продовжують боляче бити по режиму Путіна, а він, намагаючись вийти з-під санкцій, шукає "цапа-відбувайла", переконуючи всіх, що саме Україна не виконує взяті на себе зобов'язання. Дивно, коли ці ж меседжі повторюють наші західні партнери.

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.