1991-й. Радянський варіант умовної незалежності

12 коментувати
Тривалий час усі кандидати на президентство у незалежній Україні, як зайчики, їздили на кастинг у Росію

Сьогодні рівно 24 роки з дня проведення Референдуму про незалежність України. Тоді в 1991 році ми отримали лише декларативну, проголошену на словах незалежність. В іншому багато хто, як і раніше, були впевнені, що українці з росіянами - братні народи. За мирну безкровну незалежність проголосувала і радянська номенклатура, вбачаючи у цьому певні вигоди для себе. Прикордонний контроль стояв не на східних, а на західних рубежах країни.

Тривалий час усі кандидати на президентство в Україні, як зайчики, їздили на кастинг у Росію. Зараз подібне важко уявити, але тоді це була річ звичайна. Колишній депутат Держдуми Сергій Марков відкрито писав, що той, хто не пройшов кастинг у Москві, ніколи не стане президентом України.

Це був радянський варіант умовної незалежності. Не було відчуття ні політичної, ні економічної, ні культурної самостійності. Не було відчуття, що ми рухаємося з Росією в різних напрямках, як це відбувається сьогодні.

На момент розпаду Радянського Союзу ми багато в чому залишалися схожими. Тоді в Росії спостерігався демократичний сплеск, Єльцин виступив активним опонентом старіючій хиріючій Комуністичній партії, опозиціонером і особистим ворогом Горбачова. Однак, у росіян не було відповіді на одне просте, але дуже важливе питання: від кого вони звільнилися?

Сьогодні ми фізично відчуваємо, як відділяємося від російського панування

У Росії сталася звичайна зміна влади. Єльцин побачив для себе можливість позбутися Горбачова і захопити владу. Як мені здається, росіяни і тоді були впевнені, що зможуть утримати пострадянський простір у своїй сфері впливу. Думали, що їм вдасться зберегти light-версію Радянського Союзу, що вони просто трохи послаблять узду.

Ось такий полегшений варіант СРСР вони собі планували, але нічого не вийшло. Сьогодні ми фізично відчуваємо, як відділяємося від російського панування. Це відбувається на ділі, а не на словах. Росія повертається до тоталітаризму, відроджує радянську символіку, будує своє майбутнє на минулому. Якщо в Україні можновладці зобов'язані відкривати свої доходи, публікувати декларації, то в Росії це засекречується. Якщо в Україні відкрито заявляють про європейський прозахідний зовнішньополітичний вектор розвитку країни, у Росії – триває повернення до радянського минулого. Це світоглядна розбіжність.

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.