18 червня 2018, понеділок

Win-win для Канади та України

0 коментувати
Наші країни – потенційні конкуренти, проте ми можемо розробити план, при якому співпраця буде вигіднішою за суперництво

Канада для України – це стратегічний партнер за багатьма напрямами. Один зі своїх перших офіційних візитів в якості заступника Міністра з питань сільського господарства я мала якраз до Канади. Тоді ми обговорювали можливість започаткування ряду спільних інвестиційних проектів та шляхи  поглиблення співпраці у агарній сфері. Потенціал ми маємо неабиякий.

У 20-х числах червня у Канаді відбудеться спільний українсько-канадський форум, який організовують уряди обох країн. У Торонто з’їдеться керівництво обох країн та зацікавлені в розширенні співпраці представники бізнесових структур. Такі заходи є дуже продуктивними з огляду на результати та домовленості. Поясню, чому.

Канада входить до п’ятірки лідерів експорту агропромислової продукції в світі. Більше ніж половина (51%) виробництва в Канаді припадає саме на зернові. Площа Канади перевищує площу України в 16 разів, але в той час врожай вітчизняної кукурудзи вдвічі більше за канадський.

Чи є ми конкурентами? В якомусь сенсі - так. Але мені ближче пояснити нашу співпрацю на прикладі стратегії win-win.

Принцип її полягає в тому, що треба знайти варіант взаємовигідної співпраці. І тоді, коли рішення підходять обом сторонам, на перший план виходить саме співпраця, а не суперництво. Як на мене, це можливість потенційним конкурентам стати взаємовигідними партнерами та користуватись обопільними дивідендами. Погодьтесь, це краще, ніж звичне наше «сам не гам і другому не дам» (lose-lose).

На сьогодні двостороння торгівля з Канадою характеризується незначними обсягами і номенклатурою товарів українського експорту.

Україна купує у Канади продукцію з високою доданою вартістю, продукцію, у яку «закладені» аграрні наукові досягнення

Перший квартал 2016 року говорить наступне: Україна експортувала до Канади продукції сільського господарства на суму $462 тис. 2015 рік ми закінчили з показником поставок у $3,4 млн. Імпортує Канада в Україну в рази більше, зокрема, протягом січня-березня - $11,1 млн.

В основному, Україна купує у Канади продукцію з високою доданою вартістю, продукцію, у яку «закладені» аграрні наукові досягнення та здобутки. Щодо співпраці з Канадою, то між державними службами ветеринарної медицини двох країн погоджено 15 форм міжнародних ветеринарних сертифікатів на експорт з Канади в Україну, за якими фактично може здійснюватися експорт до України. Мова йде про експорт ембріонів великої рогатої худоби, свіжого м’яса свиней, сухий корм для домашніх тварин, племінних свиней до України, експорт племінної великої рогатої худоби тощо.

Великий обсяг імпорту з Канади має, наприклад, насіння олійних культур. Зокрема, соєві боби для сівби. Погодьтесь, мішок зерна та мішок вже підготовленого насіння буде мати різну ціну.

І це те, про що ми неодноразово говоримо.  Наше завдання - сприяти експорту товарів з високою доданою вартістю. Українські компанії мають модернізувати системи виробництва, аби ще більше підвищити якість товарів. Ми розуміємо, що все вищезазначене є непростою метою, але абсолютно реальною.

Як може поглибити обопільну вигідну співпрацю Україна та Канада? В  рамках Зони вільної торгівлі. Угода про вільну торгівлю закладе правові засади режиму вільної торгівлі між Україною та однією з найбільших економік Північноамериканського континенту та світу. Майбутня Угода покликана стати дієвим інструментом для суттєвого нарощування обсягів торгівлі сільськогосподарським товарами і, що важливо, розширення номенклатури.

Не буду заглиблюватись щодо специфікації, але відзначу, що після вступу в силу Угоди більше половини тарифних ліній підпадають під негайне скасування мита.

Спільно з канадськими колегами ми намагались врахувати всі необхідні деталі: для пристосування менш конкурентоспроможних секторів аграрної економіки до умов вільної торгівлі передбачено поетапне скасування ввізних мит.

До речі, саме в рамках ЗВТ для українських експортерів забезпечено можливість постачати переважну більшість сільськогосподарських товарів за нульовою ставкою ввізного мита, особливо товарів з високою доданою вартістю (в тому числі кондитерські вироби, консервовані та готові овочі, олію, соки, алкогольні напої та рибну продукцію тощо). Тож, певна, збільшення  торгового обороту з Канадою на часі.

І ще одне, що хочу відзначити та подякувати дружній Канаді. На сьогодні в аграрній галузі реалізується більше 30 проектів міжнародної технічної допомоги. Найбільшим донором у цьому напрямі є уряди Канади та США. За підрахунками, канадське агентство міжнародного розвитку фінансує 6 проектів на суму 61,2 млн. канадських доларів. І це я говорю тільки про сферу сільського господарства.

Подальша реалізація проектів технічної допомоги в молочній галузі, сприяння створення сільськогосподарських кооперативів та щодо будівництва зерносховищ в Україні – значний внесок у розбудову аграрного сектору України. Я впевнена в успішному завершенні чинних та започаткування нових спільних проектів фінансового та інвестиційного співробітництва в сфері сільського господарства.

Тож я впевнена, що таке особливе партнерство матиме довгострокові результати. Українці - нація, яка вміє дякувати.

Я хочу подякувати канадським колегам за дружню підтримку, яку отримає Україна в цей складний час як на політичному, так і на економічному рівнях.

Працюємо далі.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.