Де в Україні шукати політичну відповідальність

1 коментувати
У молодої демократії є багато “підліткових” хвороб. Одна з них — відсутність відповідальності і, як ускладнення, тотальний популізм

В кінцевому рахунку в сфері політики є два види смертних гріхів:

 ухиляння від суті справи і безвідповідальність.

Макс Вебер

В понеділок вранці я вилетіла в Женеву для роботи у складі української делегації в СОТ. В понеділок вранці новий уряд розпочав свій перший робочий тиждень. Маючи декілька годин в літаку, хочу викласти свої роздуми щодо політичної відповідальності технократів та кожного зі свідомих громадян.

Спочатку говоритиму виключно про сферу, в якій особисто мною було зроблено чимало - сільське господарство.

Зараз надважливою є структурна реформа агропромислового комплексу, що орієнтована на майбутнє. Мова йде про розробку комплексних змін до законодавства і нормативних передумов в юрисдикції уряду, що направлені на створення бази для різкого якісного росту АПК.

Подібна система має включати: вирішення питання приватної власності на сільськогосподарські землі; систему податкового стимулювання для розвитку переробної галузі та агро-IT; програму системних заходів по просуванню українських товарів на перспективні зовнішні ринки; програму захисту родючості ґрунтів і питання екологічної безпеки; діючу програму розвитку сільськогосподарської кооперації.

Окрім цього, в найкоротші строки новий уряд має створити діючу систему забезпечення безпечності та якості продуктів харчування нового покоління із використанням електронних інтерактивних сервісів за умови контролю суспільства.

Тепер про політичну відповідальність, про яку говорять  сьогодні з кожної газетної шпальти. В основному контекст дискусії крутиться навколо тези, що «для подальшого проведення реформ потрібна політична відповідальність та загальні зусилля всіх сторін». Очевидно, що теза правильна і беззаперечна. Але що ж конкретно мається на увазі?

Проаналізувавши це питання, особисто я дійшла висновку, що кожен з учасників цієї дискусії вкладає в цей термін щось своє. То чи може політик бути дійсно відповідальним?

Міжнародний досвід говорить, що може. Варто лише подивитися на країни з розвинутою демократією, і стає зрозумілим, що політична відповідальність є просто необхідним капіталом для кожної публічної особи. А як же справи щодо цього в Україні? Ми всі знаємо, що з відповідальністю в українських політиків, м'яко кажучи,  проблеми.  Чому так? По-перше,  у нас є складнощі з політиками за покликанням. Я говорю про тих, хто має свою політичну місію. Є політики за сумісництвом, є політики за нагоди, а от тих, для кого політика – це основна професія… ну, такі є, звичайно, але їх небагато.

Популіст — це спринтер на політичній біговій доріжці. Він живе від виборів до виборів

У молодої демократії є багато “підліткових” хвороб. Одна з них — це саме відсутність політичної відповідальності і, як ускладнення, тотальний популізм. Популіст не може бути відповідальним по своїй природі. Він намагається отримати тимчасову, короткострокову популярність у людей. Заради цього він часто говорить неправду, ставить нездійсненні цілі, спрощує ситуацію і рецепти вирішення проблем.

Суспільство, яке підтримує популістів, ніколи не буде багатим і стабільним. При найгіршому розвитку подій популісти можуть втратити державу.

Популіст — це спринтер на політичній біговій доріжці. Він живе від виборів до виборів, від брехні до брехні. Такий політик може існувати тільки в суспільстві з дуже короткою пам'яттю.

Сьогодні нам потрібні не політичні спринтери, а політичні стаєри.

Реформи не робляться за один день. Вони не завжди на початкових етапах подобаються всім. Але ж ми не вибираємо ліки за смаком? При лікуванні хвороби ми робимо ставку на ефективність препарату. Ми маємо перетерпіти певний час для того, щоб потім наш державний і економічний організм повністю оновився. Цим шляхом йшли всі країни колишнього радянського табору, які зараз знаходяться в ЄС. І якщо хтось думає, що ми чимось відрізняємось від них  — він помиляється.

Тож тільки політики, які готові до забігу на довгі дистанції,  зможуть впровадити реформи, які будуть направлені на майбутнє. Тільки вони зможуть бути політично відповідальними та ефективними. Інакше нас чекає лише профанація і імітація змін.

Знаю по своїй  роботі — ті реформи, які зараз проводяться, дадуть повномасштабний результат у вигляді збільшення рівня експорту, інвестицій та модернізації лише за декілька років.

Я не закликаю до консервації нинішньої системи. Вона потребує якісного оновлення. Це стосується, в першу чергу, знаходження при владі людей з новим мисленням. Тож, одночасно нам потрібен серйозний суспільний контроль. Суспільство повинно навчитися по-справжньому тиснути на безвідповідальних політиків і політичні сили.

В першу чергу цим мають займатися  політичні партії, які повинні в Україні перетворитися на справжніх виразників інтересів груп суспільства, а не орієнтовані на вождів закриті елітні угрупування.  Отже, потрібне нове виборче і профільне законодавство.

Але головне — це люди. Коли при владі будуть фахівці, які не житимуть від виборів до виборів і не роздаватимуть обіцянок, які ніхто ніколи не зможе виконати, в нас багато що зміниться.

Потрібно припинити жити “зрадами” і “перемогами”, кидаючись з однієї крайності в іншу. Треба навчитися мислити раціональними процесами,  реалізація яких дасть результат. Саме цього чекають від нас наші західні партнери. Саме цього вимагає від нас історичний момент і запит суспільства.

Який же критерій оцінки? Він простий і зрозумілий — прозорі і ефективні реформи. Це те, що може побачити кожен. І кожен з нас має реалізовувати їх на своєму місці, відкинувши лінощі і популізм. Суспільний контроль і online-звіти допоможуть виявити, “хто є хто” і зробити кадрові висновки. 

Кожен має відповідати тільки за свою ділянку роботи. Але ця відповідальність має бути чіткою, невідворотною і жорсткою.

Як завжди, переконана, що у нас все вийде. Працюємо далі.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.