Місто Х

3 коментувати
Як Харкову повернути втрачений статус головного інтелектуального центру країни

Повертаюся до Харкова зі Львова проїздом через Київ. Їду і знову думаю про те, наскільки різні ці три точки, розташовані на карті країни по осі «захід-схід». Не тільки історично, ментально, архітектурно, а в сприйнятті, перш за все.

Який образ виникає при згадці Львова? Образ справжнього туристичного центру України, сувенірного, кавового, фестивального, креативного. Київ пробуджує інші асоціації – місто політики і революцій, бізнесу і культури – столиця, одним словом. Харків, мій Харків, який я знаю краще за інші міста, де коли-небудь бував або тривалий час жив. Для мене він рідний, коханий, комфортний. Але який асоціативний ряд виникає при слові «Харків» у інших, українців або іноземців?

Я не маю відповіді. Харків сьогодні – наче місто без обличчя, місто «Ікс», яке досі не визначилося з власною ідентичністю.

Інерційно виникають смутні образи, пов'язані переважно з минулим, де Харкову було чим пишатися. Третій за значимістю мегаполіс у масштабах цілого СРСР, визнаний центр важкого і середнього машинобудування, місто науки, освіти і культури. Машинобудування сьогодні або тяжко хворіє, або померло, наука через відсутність належного фінансування та сучасного менеджменту в занепаді, університети збереглися, але якість освіти неконкурентоспроможна в сучасному світі.

Харків сьогодні – наче місто без обличчя, місто «Ікс»

Місто вже багато років перетворюється в провінцію, а тепер, з моменту розриву економічних відносин із Росією, цей процес стає загрозливим: торговельні та економічні зв'язки з нею згортаються, місто географічно опиняється в глухому куті.

У провінційному статусі може бути своя принадність: живуть же люди в провінційній за європейськими мірками Португалії і цілком щасливі. Але, знаючи амбіції харків'ян бути особливими, мені здається, це не наш випадок.

А якщо так, то Харкову життєво необхідно визначити ті унікальні риси, які притаманні саме йому, за які можна «зачепитись» і сформувати ідею, яка стане змістом нового бренду місця.

Насамперед, варто подивитися на якості, що проросли останніми роками і зміцнилися самі собою або збереглися, незважаючи на всі негаразди. Для мене абсолютно очевидно, що такими новими напрямками є розвинена ІТ-індустрія і виведена на інший рівень якості освіта.

Харків сьогодні реально є головним національним центром підготовки ІТ-фахівців: тут розташовані п'ять вищих навчальних закладів (з майже трьох десятків харківських ВНЗ), які готують кадри для ІТ-індустрії. І Харків, поряд з Києвом та Львовом, – один з трьох головних центрів ІТ-індустрії країни. Це те, що місто має в своєму розпорядженні прямо зараз, те, що, безумовно, виділяє його на загальнонаціональному рівні, капітал, що лежить під ногами.

Необхідно розуміти, що у цього напряму - гігантський потенціал. Настільки серйозний, що місто в найближчому майбутньому цілком може позиціонуватися як ІТ-столиця Центральної та Східної Європи. Вже сьогодні Україна є найбільшим у Європі і четвертим у світі постачальником аутсорсингових ІТ-послуг з річним обсягом експорту близько $2 млрд. До 2020 року, згідно з деякими експертними оцінками, зростання прогнозується до $7-8 млрд. Величезна частина цього пирога може бути харківською.

Крім того, потреба в ІТ-фахівцях на глобальному ринку постійно зростає, система освіти запізнюється з їхньою підготовкою і, за деякими прогнозами, вже до 2020 року дефіцит ІТ-кадрів в Європі складе близько 1 млн. чоловік. У всьому цьому лежить величезний шанс для Харкова як кузні «айтішних» кадрів стати у XXI столітті містом інтелектуальної праці.

Однак для того, щоб не тільки підготувати, але і зберегти фахівців, необхідно створити для них відповідні умови: від комфортного міського середовища та розвиненої інфраструктури, зокрема транспортної, що з'єднує зі всім світом, до якісних розваг та розвиненої культурної сфери.

Нещодавно у Харкові був створений ІТ-кластер, покликаний перетворити місто в ІТ-столицю Центральної та Східної Європи. Мені здається, це крок у правильному напрямку. Саме розвинена ІТ-сфера, я переконаний, спроможна локомотивом потягнути за собою інші високотехнологічні й наукомісткі галузі. І чим швидше ця ідея увійде в обіг, тим швидше ми зуміємо повернути місту втрачений статус головного інтелектуального центру країни.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.