Розрив газового шаблону

14 березня, 17:15
6669
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Біда в тому, що швидше за все Україна ним не скористається. Адже ми - чемпіони по втрачених можливостях

Трапився парадокс, який важко прийняти і неможливо забути. Нафтогаз пропонує знизити ціну на газ для населення. Так-так-так, і це не жарт.

Нафтогаз, який завжди як диявол в ночі, що хотів влаштувати, за словами дбайливих українських популістів, «газовий геноцид», пропонує уряду знизити ціну.

І вибори навіть ні до чого. Знову чиста економіка.

У чому ж справа?

А ось у чому. Зараз Нафтогаз має зобов'язання перед урядом продавати газ населенню за чітко визначеною ціною. Такий собі рудимент Радянського Союзу. Не ринкові ціни.

І саме ця ціна і була предметом розбрату під час переговорів з МВФ. І  саму цю ціну нам, згідно з домовленістю з МВФ, належить підняти в травні. Належить підняти в тому випадку, якщо ми не перейдемо, нарешті, на ринкове ціноутворення. Адже якщо перейдемо, то піднімати вже не треба.

Зараз можна зробити прорив

Здавалося б, парадокс. МВФ вимагає піднімати ціну до ринкового рівня, але тут виявляється, що ринкова ціна нижча, ніж вимога МВФ. І знову можна повірити в змову світових буржуїв проти маленького українця. А потім відразу повірити в плоску землю і змову фармацевтичних компаній.

Але все просто. Ринкова ціна під час переговорів з МВФ визначається за формулою. Тому що без формули нікуди. І оскільки її встановлюють надовго, а ціни часто змінюються, то до формули входить ціна за останні 9 місяців. Виходить таке собі усереднення. І це грає на користь споживача тоді, коли ціна зростає. Але от коли ціна падає...

Так от, ціна на ринку газу останніми місяцями стрімко падала. Йдеться про котирування на європейських біржах. А це саме ті ціни, за якими безліч незалежних трейдерів імпортують до країни газ. І про ту ціну, за якою приватні газовидобувачі продають газ в Україні. Ціна падала в першу чергу завдяки зниженню вартості нафти, потім зіграло на руку глобальне потепління, що призвело до дуже теплої зими. Попит і пропозиція - все як завжди логічно.

І ось тепер ціна на біржі вже нижча встановленого рівня для Нафтогазу. І точно нижча, ніж новий рівень ціни, який є в домовленостях з МВФ.

Які можливості це відкриває? Ми нарешті можемо забути про те, щоб ціни в платіжках були прив'язані до рішення чиновників. Забути про адміністративне регулювання цін. Перейти, і перейти безболісно, на ринкові ціни. Адже зазвичай такий перехід пов'язаний з ростом ціни.

Але зараз можна зробити прорив - а ринкові ціни - це величезний прорив - не тільки не підвищуючи ціну, не тільки уникаючи її майбутнього підвищення, а й знизивши її.

Зараз в Україні все за ринковими цінами. Ми їмо хліб, ціна зерна якого прив'язана до ринкової - навіть якщо зернятко проростало у святій українській землі. Ми їздимо на транспорті, який заправляється бензином, прив'язаним до світових ринкових цін - навіть якщо бензин вироблено з нафти, видобутої зі святої української землі, де все за Конституцією належить українському народу. Не ринкові ціни тільки в газі.

Так от, із цим можна покінчити.

І забути про політичне формування ціни. Забути про популізм у цьому питанні. Забути про чиновників, які вирішують, скільки і кому платити. Це величезний шанс. Біда в тому, найімовірніше Україна їм в черговий раз не скористається. Адже ми - чемпіони за втраченими можливостями.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени 

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Вчора, 08:24

thumb img
Що вони собі думають. Найбільш рейтингові кандидати в президенти відповіли на запитання НВ
Люди

Вчора, 10:24

thumb img
Жаліти себе - дороге задоволення. НВ в гостях у знаменитого винороба Роберта Гулієва
Компанії/Ринки

Вчора, 09:00

thumb img
Тиха революція. Як електромобілі завойовують частку ринку