Про «групи смерті» та підліткові суїциди

0 коментувати
Багатогранне та практичне про безпеку підлітків і батьків

1. Коли з'являється будь-яка інформація, яка викликає страх за життя - своє та близьких, особливо дітей, (ми так і вимовляємо - "зачіпає за живе"), інформація, що провокує паніку - про свинячий грип, позачергове падіння метеориту, незапланований напад інопланетян, у кожної людини на час відключається раціональне і критичне мислення. Ми стаємо веденими.

Коли ми стикаємося з інформацією, що викликає паніку - це привід для нас зробити вдих, видих, відсторонитися від інформації на час (включити раціональне мислення) і подивитися, до чого підштовхує нас інформація або від чого відволікає. Як правило, за нею буде простежуватися побудована для нас (за нас) траєкторія думок і дій - терміново купуйте вакцини від грипу, продавайте будинки в цьому районі, голосуйте за N, контролюйте дітей, відключайте від інтернету, думати ніколи - терміново щось робіть!

Під паніку батьків можна вкинути, наприклад, інформацію про те, що сайти нібито запускалися з України, або створені людиною з грузинсько-єврейсько-німецьким прізвищем. Потім можна написати мільйон спростувань, але осад залишиться - це я спеціально нагнітаю.

Наша задача, коли ми потрапляємо під дію паніки, зробити все, що нам доступно (вимкнути соцмережі, зробити дихальні вправи, прийняти душ, плескати долонями своє тіло, намалювати коло, поставити всередині нього точку (коло - межі нашого внутрішнього простору, точка - ми всередині) і уявити, що за межами кола - все зовнішнє сміття, зовнішня інформація. Розмалювати самостійно цей круг будь-якими каляками-маляками (це найпростіша робота з мандалою). Наше завдання - вийти хоч на час з-під хвилі емоцій, почати збирати раціональну інформацію.

Дорогі колеги, коли ви створюєте дуже потрібні зараз матеріали, будь ласка, не вказуйте статистику дитячої смертності. Будь-який батько, побачивши таку статистику, реагує не на обнадійливі цифри - там може стояти цифра 1 - а на сам факт. І будь-яка цифра для нього буде не раціональною інформацією, а підтвердженням його страху.

2. У мене немає стовідсоткових даних і інформації, щоб підтвердити те, що написано в статті, яка прокочується по інтернету, як і немає залізних спростувань. Будемо відразу розглядати дві версії. Якщо це неправда - що робити, яка техніка безпеки. Якщо це правда - що робити, яка техніка безпеки.

3. Від одного зі своїх викладачів - це була жінка з Швейцарії на модулі про харчову поведінку - я знаю про існування в Європі закритих підліткових груп, в яких дітей втягували в анорексію і булімію. Ці групи відстежувалися, міняли локації. За ними явно стояли дорослі люди. Групи називалися "за Анну", "за Мію" (за анорексію, за булімію).

"Протиотрутою" для таких груп була хвиля фотографій, публікацій та акцій на підтримку "здорового тіла", поява кіногероїв з живими, не анорексично-модельними формами, статті та матеріали про формування здорової прихильності. Анорексія і булімія - симптоми порушення прихильності. Це та ж форма "відходу", і "чіпляється" вона тими ж тригерами, що описані в статті.

Погана новина - такі групи реально існують.

Хороша новина: на території України за 7 років відстеження я не зустрічав згадки про такі групи. Не знаю, що це - питання часу, менталітету або конспірації.

Погана новина: програмісти підтвердили, що відстежити адреси груп неможливо. Але - за запитом певних служб, які повинні цим займатися, адміністратори ВК, ФБ та інших сайтів повинні надавати доступ до серверних даних.

Віртуальний світ створює певний транс, відчуття "паралельної реальності", задзеркалля

4. Хороша новина - про це поки що немає наукових досліджень, це не підтверджено статистикою. Це версія, але дуже робоча і правдоподібна. За ці кілька років психотипи дітей в Росії та Україні стали відрізнятися. Відношення і сприйняття майбутнього, відчуття своєї можливості вплинути на хід історії, хід свого життя, можливість протистояти силі - це набуття Революції гідності, волонтерського руху. Навіть якщо дитина вловлювала інформацію просто "фоном".

Чим більше в родині чути слова «все пропало», «зрада», «злили нас», «ми ні на що вплинути не можемо», тим більше фон безпорадності і "відомості" у наших дітей. Чим більше конкретних, нехай і маленьких дій, чим більше власної маленької відповідальності - хоч квіти полити або посадити біля під'їзду, хоч сміттєвий бак поставити, сміття розділити, здати батарейки, зібрати книги для дитячого будинку - тим більше відчуття особистої сили та потрібності світу.

5. Новина погана: раніше підлітки об'єднувалися в субкультури. Субкультура була потрібна тим, кому не вистачало сили свого "Я". Як маленькі рибки збиваються в зграйки, щоб велика пропливаюча рибина їх по одній не з'їла, а сприймала всю зграю, як велику рибу, так і діти об'єднувалися в субкультури - за своєю провідною травмою. В більшості своїй усі переростали субкультури, виходили з них, знаходячи своє «Я».

Спілкування в цих субкультурах було живе - офлайнове, все ж таки з більшою прогнозованістю і відповідальністю. Сучасні субкультури пішли в мережу. Віртуальний світ створює певний транс, він дійсно створює відчуття "паралельної реальності", задзеркалля. У цьому трансі послабляється критичність.

Чим більше в житті дитини будь-якого віку віртуального, планшетного простору, тим більше повинно бути "об'ємних" тривимірних дій і контактів (ліпити, робити орігамі, створювати лего-міста, шити, займатися квілінгом, робити моделі літаків, збирати 3D-пазли, ходити на картинг).

Потрібно намагатися допомогти дитині побудувати нові відносини в реальному житті - я дуже рекомендую проектні табори. Стандартний навчальний табір - місце, де дитина залишається веденою. У проектному у дитини крім контактів з'являється своя власна значуща мета, місце в соціумі і реалізації. Вона сама вибирає траєкторію і швидкість руху, глибину занурення і участі. Робота над проектом - позитивна субкультура. Це гарна новина.

Потрібно створити ритуал - він корисний і для дорослих, які підсідають на серіали, залипають в соцмережі - коли вимикається комп'ютер (телевізор) потрібно зробити дію, "виводить з трансу", подзвонити у дзвіночок, плеснути в долоні, вмитися. Ознака того, що ми "вийшли з трансу" - ми легко переключаємось на всіх рівнях на іншу задачу.

Загальні риси дітей, описаних у статті. Профілактика.

1. Некритичне сприйняття інформації

Як тільки з'являлось питання: «Хто ви? Навіщо це потрібно робити?», дітей виганяли з групи.

Нам потрібно вчити дітей і себе задавати незручні питання - і взагалі задавати питання. Згадайте, чи відповідали ви чотирирічній дитині на його «чому» «Виростеш - зрозумієш» або разом з ним шукали відповіді. Школа, на жаль, відбиває бажання і можливість задавати питання взагалі. У дитини в житті з кимось з батьків повинна залишитися можливість запитати: «Навіщо мені це робити? Чому?».

Нам потрібні дії в реалі, які включають логічне мислення і здорову критичність:

- Квест-кімнати та міські квести, головоломки, кросворди, детективи.

- Вирізання, різьбярство - як це не дивно, вони стимулюють здорову критичність, вибірковість і трансформують тривожність перед можливістю помилки.

- Класична музика стимулює інтелект. Ви помічали, що під класичну музику складно рекламувати всяку муть? Справа в тому, що завдяки їй включаються опір і критичність. Заняття музикою розвивають різні структури мозку, включаючи критичність і вольову сферу.

- Стежте за тим, щоб у дитини (і у дорослого) був час без звукового шуму - навушників, музики, голосів у телевізорі. Кілька хвилин тиші стимулюють роботу гіпокампу - частини мозку, яка впорядковує інформацію, допомагає систематизувати досвід і емоції. Це допоможе, як мінімум, вийти з трансу і включити здорову критичність.

- Необхідно дати дитині право на слово "ні" і самим навчитися його вчасно вимовляти.

2. У цих дітей спеціально порушувався режим сну

Підлітковий вік - час надмірного навантаження на всі системи органів. Сон - можливість упорядкування інформації і відновлення на всіх рівнях. Просоночний стан - це транс. Під час такого трансу можна впихнути в дитину (і у дорослого) все, що завгодно.

Якщо дитина не виспалась, у неї підвищується рівень тривоги, сугестивності, знижується імунітет як фізичний, так і психологічний, він стає більш категоричним - а світ підлітка і так чорно-білий.

Невиспаний підліток сприймає сигнали зовнішнього світу через фільтр. А який фільтр у нього вставили або він сам виростив - вже зрозуміти складно. Єдиний випадок, коли я б включала гіперконтроль – це вимкнення інтернету і вайфаю в нічний час.

3. Вони слухали "спеціальну музику" і читали певні тексти

Пісні та вірші вводять нас в транс. Будь-яка ритмизация впливає на стовбурові структури мозку і часто інформація сприймається в обхід свідомості. Ми згадуємо відчуття від прочитаного та прослуханого, а не конкретну інформацію.

Проаналізуйте самі тексти пісень, які ви любите і слухаєте, особливо за кермом, коли мозок зайнятий контролем дороги, проаналізуйте вірші, що читаєте. Щиро поцікавтеся, що слухають діти і що вони читають. Транс може бути і позитивним.

4. Вони "заслужили" участь у групі

Якщо всередині нас є програма, що любов, увагу, заохочення або погладжування потрібно заслуговувати, нас легко підсадити на гачок.

Дорослих взагалі легко зачепити обіцянкою премії, підвищення, нагороди. Діти повинні знати, що любов батьків і місце в серці батьків у них є завжди. Питання поширене до батьків на консультаціях - а якщо б вам не було чим пишатися в дитині, якщо б вона не демонструвала успішність, вона була б впевнений у вашій любові? Чи є у дитини це відчуття - мене люблять просто так?

Це відчуття можуть дати тільки ті з батьків, які самі в цьому впевнені. Формується це відчуття рано - до двох років. Почитайте, будь ласка, будь-які матеріали про формування прив'язаностей.

Є мультфільм Курча Ципа, який можна дивитися заради однієї фрази тата головного героя: «Мені так шкода, що ти вирішив, що моє кохання потрібно заслуговувати».

5. У них з'являлася мета і відчуття приналежності до чогось більшого

Чи є у дитини в реальному житті відчуття «ми»? Чи є домашні ритуали, є відчуття приналежності до сили роду? Є відчуття відповідальності і свого внеску в сім'ю?

Перше домашнє завдання, яке я даю сім'ям - зробити сімейний портрет, де були б усі члени сім'ї. Він повинен висіти в кімнаті дитини, щоб підсвідомість сприймала: «Ми – банда».

Я вже писала про проектні табори, про театральні студії, про місця, де підлітки можуть у групі працювати над конкретними проектами.

6. Відчуття власної цінності і значущості в житті

Чи знає дитина про найбільш зрілі свої якості і про свою цінність для нас і світу? Як правило, ми звертаємо увагу, особливо в підлітковому віці, на шорсткості, колючки і складності. Чи залишилась дитина в контакті зі своєю цінністю?

7. Всі ці діти грали у "чужу гру"

Вони брали правила чужої гри.

Чи є у дитини в реальному житті можливість "кермувати" своїм життям, самому зробити доступний вибір? Або ми все за нього вирішили й вирішуємо? Чи не грає він в нашу гру? Чи є те, у чому дитина може відчути себе "провідним"?

8. Те, що пропонували дітям робити - форма аутоагресії

Наприклад, шрамування. Потреба в самопокаранні. Якщо у дитини є відчуття провини, вона буде шукати спосіб себе покарати. Якщо вона пригнічує природну злість, якщо вона злиться на себе за те, що не виправдовує своїх або чужих очікувань, якщо вона звинувачує себе за стан, стосунки батьків, вона шукає способи самобичування - від згризання нігтів і отримання двійок до шрамування та іншого.

Чи вмієте ви і дитина проживати агресію? З цим краще розбиратися фахівцям, щоб все ж таки знайти причину провини і пошукати способи трансформації

У Києві є антистресовий заклад Шандарашка - місце, де можна бити тарілки. Корисні псевдоагресивні ігри, боулінг, подушкові бої, іноді допомагають лазерні бої, бокс, комп'ютерні шутери.

Іноді впоратися з накопиченими почуттями і їх упорядкувати допомагають комікси. Коли підліток сам їх малює, не просто дивиться.

Заняття фотографією - безпечний вихід з інтровертного стану підлітків в світ.

У житті кожної людини, не залежно від віку, повинні бути проявлені, гармонізовані чотири теми: контакти – тіло – реалізація - творчість. Якщо всі ці теми в нас "заповнені", проявлені, гармонійні, ми щасливі.

Контакти - це гармонійне спілкування, можливість сказати «ми», належати до групи і відчувати цілісність і цінність свого Я.

Тіло - здоров'я, контакт з тілом, відчуття, що тіло подобається.

Реалізація - у шкільному віці це навчання. Але важливо, щоб ця сфера не стосувалася тільки навчання. Про це контакт зі своїм потенціалом і можливості його реалізувати.

Творчість (може перетворитися на відхід у фантазії, мрії, залежності) розвиток творчого потенціалу. Важливо відчути, яка сфера життя у наших дітей не заповнена, у яку вони "тікають". Кожна з цих сфер може стати опорою для виходу з кризи, але може стати і залежністю. Кожна з них повинна бути проявлена в житті.
Ще раз повторю: якщо життя дитини - тільки школа, вона захоче "врятуватися".

Тема складна, але, напевно, найважливіша - про радість і про життєвості. Що ми можемо протиставити вибору смерті? Осмислене радісне життя.

Чим наповнене наше власна життя? Діти бояться дорослішати, дивлячись на наші втомлені, збагачені інтелектом, але знеструмлені, безрадісні стурбовані обличчя. Чи є ми провідниками в житті дитини? Чи ми отримуємо задоволення від життя? Чи ми вміємо дякувати? Чи дозволяємо собі хоч трохи радості і задоволення?

Діти вибирають смерть і хворобу, коли ми живемо заради них. Коли ми вкладаємо в них своє життя, разом зі своїми очікуваннями і нереалізованостями. Це не означає, що ми повинні загравати з дітьми. Дитина в певному віці шукає маяки перш, ніж не виростить їх всередині себе. Ми можемо стати маяками в житті, щоб дитина, вирушаючи у своє плавання, могла спиратися на наш світ.

Я свідомо не перераховувала "симптоми" підлітків - кожен з батьків відразу, як студент-медик, читаючи медичну енциклопедію, відразу їх у своєї дитини розпізнає.

Кілька важливих, які можуть привернути нашу увагу:

- Поява шрамів (пам'ятаємо, що іноді кожен може порізатися);

- Розмови про безглуздість життя (пам'ятаємо, що підлітковий вік - час екзистенціальних питань)

- Прощання, складання речей і завершення справ (таке теж буває, іноді і у підлітків буває потреба впорядкувати життя);

- Після напруги, емоційної нестабільності - відчуття спокою, умиротворення і відчуття прийнятого рішення (цілком можливо, що нарешті, отримали смс від коханої людини);

- Несподіваний приплив ніжності або, навпаки, відсторонення, прохання пробачити (здорові підлітки також гойдаються від роздратування до ніжності).

Всього нам спокійного і доброго. Життя, наповненого і радісного, нам і нашим дітям.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.