Путін шантажує газом і вугіллям. Що чекає на Україну цієї зими
Ця зима може стати справжнім випробуванням для української влади та економіки
Із наближенням зимового сезону на багатьох фронтах до України підступає енергетична криза, що може призвести до політичної нестабільності та поглиблення залежності країни від Росії.
1 листопада українське керівництво оголосило, що Росія припинила експорт енергетичного вугілля, і його запаси на складах у п’ять разів нижчі, ніж заплановані на цю пору року. Навздогін прилетіла ще одна звістка — від оператора ГТС України про те, що Газпром скоротив транзит природного газу трохи більше ніж до половини контрактної потужності на 2021 рік.
Ці дві окремі новини з енергетичного сектору, по суті, є двома сторонами однієї медалі в грі з високими ставками та мутними наслідками, яку Росія проводить у рамках зусиль Кремля повернути Україну до сфери свого впливу.
Про зниження Газпромом транзиту через Україну відомо ще з початку року. Багато аналітиків переконані, що Росія має намір припинити поставки через Україну набагато раніше, ніж закінчиться чинний транзитний контракт у 2024 році, і перенаправити газ у Північний потік-2, щойно цей газопровід почне комерційно експлуатуватися.
Така транзитна тактика може ізолювати Україну від імпорту газу із сусідніх європейських ринків і, в кінцевому підсумку, змусити Київ бути більш поступливим політично, поставивши країну у пряму залежність від російських енергоносіїв.
Набагато менше відомо про те, як Росія використовує експорт вугілля та об'єднані енергосистеми, аби послабити економіку України та відірвати її від європейських ринків.