Три причини. Чому Кремль продовжує вимагати платити за газ у рублях

2 травня, 10:55
Ексклюзив НВ

Навіщо так морочитися з цією ініціативою щодо платежів у рублях, якщо платежі, як і раніше, виробляються в євро, і зрештою Москва отримує тверду валюту

Єврокомісія дала ясно зрозуміти, що оплата у рублях порушує санкції. Але протягом кількох днів була ситуація невизначеності. Росія призупинила постачання газу до Болгарії та Польщі, після того як вони не погодилися з її вимогами про те, що всі платежі за газ мають проводитися в рублях.

Відео дня

Раніше цього тижня у FT з’явилася стаття, в якій було висловлено припущення про те, що багатьом європейським структурам та країнам доведеться платити за газ у рублях. Було відчуття, що Москва їх таки дотиснула.

Але у відповідь Єврокомісія випустила таку заяву, в якій чітко зазначено, що угоди щодо газу в рублях порушують санкції, оскільки не відповідають початковим контрактам, і змушують робочі структури ЄС мати справу з ЦБ РФ, що перебуває під санкціями.

Словаччина виступила і заявила, що Газпромбанк відкрив рахунки в рублях і євро для оплати газу за новими умовами Москви, але ці рахунки ще не активовані, а значить, вони не порушують санкції. Словаччина попросила Єврокомісію надати додаткові роз’яснення. Але Словаччина допомагає Україні постачанням зброї, тому якщо вона не платитиме за майбутні поставки газу в рублях, можна припустити, що вона може опинитися в тому ж становищі, що й Болгарія з Польщею.

Виникає питання, чому Кремль морочиться з цією ініціативою щодо платежів у рублях, оскільки платежі, як і раніше, проводяться в євро, зрештою він отримує тверду валюту.

Москва хоче, щоб Захід припинив постачання зброї в Україну

Я думаю, що на це є три причини:

По-перше, все це сіє розбрат у ЄС. Москва використовує розбіжності між такими країнами, як Польща, що прагне швидшого ембарго на російські енергоносії, і такими країнами, як Німеччина та Угорщина, які все ще хочуть мати можливість купувати російський газ. Угорщина, схоже, не має проблем із імпортом російського газу у довгостроковій перспективі, враховуючи «дружбу» Путіна та Орбана. У той час як Німеччині потрібен більш тривалий перехід до відмови від російського газу, щоб мінімізувати збої в економіці всередині країни.

Насправді Росія не хоче скорочувати постачання енергоносіїв до Європи, так вона втратить на рік 110 млрд євро. А щодо газу, то відсутність альтернативних газопроводів на Схід означає, що якщо не продавати цей газ до Європи, то доходи втрачаються. На будівництво альтернативних газопроводів підуть роки.

Але ставлячи під сумнів майбутні поставки енергоносіїв, Росія змушує такі країни, як Угорщина та Німеччина, лобіювати від її імені продовження постачання. Таким чином, це збиває з пантелику тих, хто намагається ввести енергетичне ембарго.

По-друге, вся справа у важелях та використанні погроз Москвою для отримання бажаного. Вона хоче, щоб Захід припинив постачання зброї до України. Вона вважає, що, погрожуючи припиненням постачання енергоносіїв до Європи, деякі європейські країни не зможуть постачати Україні зброю.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

По-третє, йдеться про ширше порушення санкцій. Змушуючи європейські організації проводити операції в рублях, фактично з ЦБ РФ, вона прагне зняти гальмівну сорочку санкцій з ЦБ РФ і з операцій у рублях в цілому. Примітно, що у зв’язку із санкціями, запровадженими після 24 лютого, була важливість самосанкцій: західні компанії вирішили, що угоди з Росією надто напряжні чи надто ризиковані з погляду репутації.

Міжнародний бізнес масово залишає Росію, незалежно від того, чи його бізнес під санкціями. Кремль хоче зупинити це і не знайшов нічого кращого, ніж змусити європейські країни та великі західні енергетичні компанії знову проводити операції у рублях та з ЦБ РФ. Це дало б світовому бізнесу чіткий сигнал про те, що Росія, як і раніше, відкрита для бізнесу.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Погляди НВ

Показати ще новини
Радіо НВ
X