Сі не вгамував Путіна
Чим жила країна 23 березня 2023 року
● Сі не вгамував Путіна. Візит глави КНР Сі Цзіньпіна до Москви та його заяви про мир не змінили бажання Кремля знищити Україну. Про це свідчать удари по Запоріжжю та Київській області, яких вчора завдала РФ, заявив Джон Кірбі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки Білого дому. «Путін продовжує знаходити нові жорстокі способи вбивати українців і намагається фактично знищити українські міста, стерти Україну з карти світу як незалежну суверенну державу», — сказав він.
На думку Кірбі, заяви Путіна та Сі про необхідність зберігати суверенітет та дотримуватися Статуту ООН є іронічними. «Тому він [Путін] точно не змінив своєї тактики після цієї „високої“ риторики про мир та припинення бойових дій в Україні», — зазначив представник Білого дому.
● Лідер КНР не виправдав кремлівських сподівань. Кремлівський режим не досяг бажаних результатів після зустрічі глави КНР Сі Цзіньпіна з Путіним. Таку думку висловив Ігор Жовква, заступник керівника ОП і один з кураторів зовнішньополітичного напрямку Банкової. «Думаю, що Путін покладав набагато більші надії на результати цього візиту для себе, для Росії. Половина, а може, навіть дві третини цих [надій] не виправдалися для Росії. Справді, жодного військового союзництва чи партнерства, жодних нових контрактів на постачання тих чи інших видів озброєння, жодної чіткої позиції на підтримку Росії китайський лідер не зайняв», — сказав він.
● Диктатор не планує миру. Бої за Бахмут демонструють, що Росія готова кинути ще тисячі солдатів і зазнати багато втрат заради мінімальної вигоди, заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг. «Путін не планує миру, він планує нову війну», — додав він.
● Незручна пропозиція. Влада США побоюється, що країни, які «втомилися» від війни Росії проти України, можуть підтримати «мирну ініціативу» Китаю, повідомило Bloomberg. У статті агентства сказано, що зустріч китайського лідера Сі Цзіньпіна з Путіним поставила адміністрацію Джо Байдена в незручне становище: у кулуарах два супротивники обговорюють «мирну пропозицію» щодо України, яку США вважають неприйнятною.
За словами одного з представників адміністрації, який попросив не називати його імені, США стурбовані тим, що їх «заженуть у кут» через китайську пропозицію. «Незалежно від застережень США, пряме ігнорування цього питання може дозволити Китаю довести іншим країнам, які втомилися від війни — і від економічної шкоди, яку вона завдає, — що Вашингтон не зацікавлений у мирі», — йдеться у статті.
Сі поїхав, але знову активізувався Ердоган:
● Ердоган поговорить з Путіним. Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган розраховує провести переговори з російським диктатором у найближчі два дні. Він зазначив, що раніше активно обговорював із Путіним реалізацію «зернової угоди» та можливість обробки російського зерна на турецьких млинах, а також відправлення його африканським країнам.

● Війська РФ не залишають намірів щодо повної окупації Донецької та Луганської областей. Вони продовжують наступальні дії на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському, Мар'їнському та Шахтарському напрямках, на інших — обороняються. Про це повідомив у ранковому зведенні Генштаб.
● «Великий наступ» російських військ був переоцінкою власних можливостей та пропагандою, вважає представник ГУР Вадим Скібіцький.
Економічних і військових ресурсів для війни у Росії залишилось, на думку Скібіцького, «ще на 2023 рік, максимум 2024-й, — і все». «Це якщо ми говоримо про конвенційну війну. А якщо посилити санкції, то цей запас буде ще меншим», — додав він.
● «Вагнерівський» штурм Бахмута видихається. Найманці ПВК Вагнера, які намагаються взяти Бахмут, видихаються. Про це заявив командувач Сухопутних військ генерал-полковник Олександр Сирський. «Зовсім скоро ми скористаємося цією можливістю, як свого часу робили це під Києвом, Харковом, Балаклією та Куп’янськом», — додав він.
● Пригожин відступає в Африку. Тим часом агентство Bloomberg повідомило, що власник ПВК Вагнер Євген Пригожин готується згорнути операції своєї приватної армії в Україні після численних провалів. Як зазначили співрозмовники агентства, «кухар Путіна» вирішив згорнути операції в Україні після того, як російському військовому командуванню вдалося скоротити вербування людей до ПВК та постачання найманцям боєприпасів.
За словами джерел, тепер Пригожин планує знову зосередити увагу на Африці. Наразі немає жодних ознак передислокації найманців, але люди, знайомі з ситуацією, кажуть, що операції там, ймовірно, привернуть більше уваги Пригожина у майбутньому, оскільки ситуація в Україні стала для нього складнішою.
● «Я вважаю, що Бахмут — це місце, куди пішла вмирати російська армія» — завив в інтерв'ю NV американський офіцер Ден Райс, радник головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Він пояснив, що зараз українська армія вбиває близько 25 тис. російських солдатів на місяць (десь такими будуть цифри за березень), а ще 75 тис. окупантів отримують поранення.
● Танкомор і дронопад. За минулу добу в Україні ліквідували близько 660 російських окупантів. А з початку повномасштабного вторгнення втрати РФ досягли 168 150 військових. Про це повідомив Генштаб ЗСУ.
Крім того, українські сили знищили: танків — 3570 (+13 за добу), бойових броньованих машин — 6898 (+11), артсистем — 2608 (+19), РСЗВ — 511 (+2), засобів ППО — 273 (+1), літаків — 305 (+0), вертольотів — 290 (+0), БПЛА оперативно-тактичного рівня — 2203 (+20) та багато іншого.
● Останні резерви? Якщо Росія задіє на фронті застарілі радянські танки Т-54/55 замість знищених сучасних, це не допоможе їй відновити здатність вести механізовану маневрову війну, та може лише збільшити рівень російських втрат. Про це йдеться в новому зведенні американського Інституту вивчення війни (ISW).
На тлі повідомлень Заходу про те, що російські війська можуть намагатися розвинути наступ на нових напрямках фронту, ISW підтверджує уповільнення темпу наступальних операцій РФ навколо Бахмута. Зараз окупанти нарощують темпи наступальних дій навколо Авдіївки (передмістя Донецька) з метою оточити її, і не виключено, що вони докладають цих зусиль за рахунок операцій навколо Бахмута та загальмованого наступу в районі Вугледара.
● З початку березня 2023 року на ділянках Сватове-Кремінна на Луганщині тривали запеклі бої, написала у зведенні в Twitter британська розвідка. Російські сили частково відновили контроль над найближчими підступами до Кремінної, де раніше для них виникла загроза з боку України. Подекуди РФ досягла просування на кілька кілометрів. У той же час, за даними розвідки, в оперативному плані на північному сході ворог налаштований більше на оборону. Російське командування, ймовірно, побоюється, що це один із секторів, де Україна може здійснити великі наступальні операції, додали у відомстві.
● Через інтенсивність боїв ЗСУ змушені щодня витрачати від 4 до 7 тис. артилерійських снарядів. Поточний рівень витрат боєприпасів вищий, ніж рівень виробництва, пояснив генсек НАТО Єнс Столтенберг.
● Словаччина передала Україні перші чотири винищувачі МіГ-29. Про це повідомив міністр оборони Ярослав Надь. Решту Україна отримає найближчими тижнями, сказав він.
17 березня Словаччина схвалила передачу Україні 13 винищувачів МіГ-29. Перед цим президент Польщі Анджей Дуда заявив, що Варшава найближчими днями теж передасть Україні чотири винищувачі МіГ-29.
● Генсек НАТО Єнс Столтенберг не виключив, що країни Альянсу передадуть винищувачі F-16 чи інші західні бойові літаки Україні.
● Raiffeisen став спонсором війни. Нацагентство з питань запобігання корупції внесло банківську групу Raiffeisen Bank International до переліку міжнародних спонсорів війни «за продовження роботи банку в Росії та офіційне визнання так званих „ДНР“ та „ЛНР“ через своє представництво в РФ»
І насамкінець:
● Жалюгідні погрози Кремля. Президія Міжнародного кримінального суду (МКС) висловила жаль з приводу погроз Росії у бік трибуналу через ордер на арешт Путіна. Також вона заявила, що з боку Москви були погрози проти МКС, а також заходи, оголошені проти його прокурора та суддів.
Пам’ятайте, що принесло вчора, живіть сьогоденням і вірте в майбутнє - своє та країни.