Російський академік Іван Павлов: Помилуйте ж батьківщину і нас

21 грудня 2015, 11:21
114
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
21 грудня 1934 року в день 55-річчя Йосипа Віссаріоновича Сталіна в Раду народних комісарів СРСР прийшов відвертий, зухвалий лист від 85 річного фізіолога, лауреата Нобелівської премії, Івана Павлова. Адресат листа В'ячеслав Молотов, голова РНК СРСР.

Я наведу найбільш одіозні і важливі витяги з листа вченого і відповіді на нього Молотова.

«...Ви даремно вірите у світову пролетарську революцію, - пише старий академік. - Ви сієте по культурному світу не революцію, а з величезним успіхом фашизм. До Вашої революції фашизму не було. <...>. Всі інші уряди зовсім не бажають бачити у себе те, що було і є у нас і, звичайно, вчасно здогадуються застосувати для попередження цього те, чим користувалися і користуєтеся Ви – терор і насильство. Хіба це не видно всякому зрячому! Скільки разів у Ваших газетах про інших країнах писалося: «час настав, час настав», а справа постійно закінчувалося лише новим фашизмом то там, то сям. Так, під Вашим непрямим впливом фашизм поступово охопить весь культурний світ, виключаючи могутній англо-саксонський відділ (Англію напевно, американські Сполучені Штати, ймовірно), який втілить-таки в життя ядро соціалізму. ....

До Вашої революції фашизму не було. Іван Павлов

...Ми жили і живемо під неослабним режимом терору і насильства. ... я все більше бачу схожість нашого життя, з життям давніх азіатських деспотій. А у нас це називається республіками. Як це розуміти? Нехай, може бути, це тимчасово.

...Коли я зустрічаюся з новими випадками з негативної смуги нашого життя (а їх легіон), я мучусь отруйним докором, що залишався і залишаюся серед неї. Не один же я так відчуваю і думаю?! Згляньтеся ж над батьківщиною і над нами".

2 січня 1935 року Молотов написав відповідь Павлову

Ось він:

"Ваш лист від 21 грудня Рада Народних Комісарів отримала. Повинен при цьому висловити Вам свою відверту думку про повну непереконливість і неспроможність, висловлені у Вашому списку політичних становищ. Чого вартий, наприклад, одне протиставлення таких представниць «культурного світу», як імперіалістичні держави – Англія і Сполучені Штати, вогнем і мечем прокладали собі шлях до світового панування і загубили мільйони людей в Індії та Америці, також і тепер ні перед чим не зупиняються, щоб охороняти інтереси експлуататорських класів, – протиставлення цих капіталістичних держав нашому Радянському Союзу, що врятував від загибелі мільйони людей шляхом швидкого виходу з війни 1917 року та проголошення миру і успішно будує безкласове соціалістичне суспільство, суспільство справді високої культури і звільненої праці, незважаючи на всі труднощі боротьби з ворогами цього нового світу.

Можна тільки дивуватися, що Ви беретеся робити категоричні висновки щодо принципово-політичних питань, наукова основа яких Вам, як видно, абсолютно невідома. Можу лише додати, що політичні керівники СРСР ні в якому разі не дозволили б собі проявити таку завзятість щодо питань фізіології, де Ваш науковий авторитет беззаперечний. Дозволю собі на цьому закінчити свою відповідь на Ваш лист».

Голова РНК Союзу РСР Ст. Молотов

Вся ця переписка йде в розпал масових арештів в Ленінграді. 1 грудня 1934 року був убитий найближчий соратник Сталіна, перший секретар ленінградського обкому ВКП (б), Сергій Кіров. У перші ж дні за звинуваченням у причетності до цього злочину було затримано 103 людини, які нещодавно повернулися з-за кордону. Вбивство Кірова маніяком-одинаком Леонідом Ніколаєвим було представлено як змову опозиції, підживлюваної Заходом. Всі 103 затриманих розстріляні.

Самого Ніколаєва і з ним ще 13 заарештованих теж розстріляли. Суд тривав 10 днів без участі сторін. "Ніякого захисту засудженим, - обурений Іван Павлов. – Вбивцю царя Олександра II, який звільнив селян і зробив чимало доброго, судили 50 років тому судом з захистом і касацією". Але Павлова не чують. Преса, мітинги робітників, партійні збори, одностайно виносять вердикт - розстріл або, принаймні заслання і арешти. Чим більше, тим краще. Масова свідомість під гіпнозом терору.

В лютому 1935 р. в Ленінграді заарештовано 983 людини. Протягом місяця всіх "колишніх", а це близько 11,7 тис осіб, НКВС вислав з міста на Неві. У всіх закладах складали списки колишніх дворян, або людей з дворянським походженням.

Майбутній академік Дмитро Ліхачов йде по коридору видавництва Академії Наук. Повз нього пролітає завкадрами і мимохіть кидає йому: "Я складаю список дворян. Я вас записала". 28 річний Ліхачов тільки недавно повернувся з таборів. Він розуміє, у що виллється йому потрапляння в цей чорний список. Ліхачов кричить навздогін дівчині з відділу кадрів:

- Мій батько мав особисте дворянство. Воно у спадок не передається.
- Я через таку дрібницю передруковувати список не буду, - відповідає комсомолка.
Ліхачов заплатив друкарці, за передрук списку без його прізвища. І так вижив.

Ось у такій атмосфері Павлом знову пише Молотову:

Вельмишановний В'ячеслав Михайлович,

"Вибачте за докучливість, але не маю сили мовчати. Зараз біля мене відбувається щось страшно несправедливе і неймовірно жорстоке. Ручаюся моєю головою, яка чогось та й варта, що маса людей чесних, які приносять користь, скільки дозволяють їх сили, часто мінімальні, цілком покірні до всіляких обмежень без найменшої підстави (так, так, я це стверджую) і караються нещадно, незважаючи на те, як явні і небезпечні вороги Уряду, теперішнього державного ладу і батьківщини. Як зрозуміти це? Навіщо це? У такій обстановці опускаються руки, майже не можна працювати, впадаєш у незборимий сором: "А я і при цьому благоденствую".

Спасибі за підтримку колтуської роботи (нижче я згадаю про це важливому проекті).

Відданий Вам Іван ПАВЛОВ

12 березня 1935 рік

За три дні приходить відповідь від Молотова.

Вельмишановний Іван Петрович,

З приводу Вашого листа від 12 березня повинен повідомити Вам наступне. У Ленінграді дійсно вжиті спеціальні заходи проти злісних антирадянських елементів, що пов'язано з особливим прикордонним положенням цього міста і що уряду доводиться враховувати в теперішній складній міжнародній обстановці. Зрозуміло, можливі окремі помилки, які повинні бути виправлені, але запевняю Вас у тому, що є достатні дані про незаконні і прямо зрадницьких щодо батьківщини зв'язках з закордоном певних осіб, до яких (і їхніх посібників) застосовані репресії. При першому разі, коли мені випаде можливість особисто з Вами поговорити, повідомлю Вам деякі відповідні подробиці. З повагою до Вас, Ст. Молотов. 15 березня 1935 року.

Сам діалог Павлова з владою почався набагато раніше, ніж у часи вбивства Кірова. Він почався ще відразу ж після революції 1917 року, коли більшовики націоналізували Нобелівську премію Павлова і відібрали його нагороди. Після смерті Леніна, який все ж був покровителем вченого, у квітні 1924-го великий фізіолог написав, або точніше передбачив, що терор, та ще й у супроводі голоду прищепить населенню умовний рефлекс рабської покірності. В РЕЗУЛЬТАТІ НАЦІЯ БУДЕ ЗАБИТА.

Чи міг знати Павлов, що отакою от теорією, він не налякав, а зацікавив кремлівську верхівку і її висхідну зірку Сталіна.

Чому Павлову дозволено критикувати радянських тиранів? Та тому що його експерименти були надзвичайно важливі для будівельників рабського суспільства, якому можна прищепити будь-які рефлекси. Він був потрібний як путівник для творців нового типу людини позбавленої багатьох безумовних (вроджених) рефлексів, але з щепленими умовними (набутими) рефлексами.

Своїми дослідами над тваринами, зокрема над собаками, Павлов довів, що можна відносно швидко придушити вроджені рефлекси, наприклад рефлекс свободи, і замість нього виховати рефлекси страху, покори. І щось подібне можна створити і з людиною.

Павлов називав вождів СРСР "експериментаторами куди більш високого порядку", ніж він сам. Про існуючий новий лад академік говорив: "Ми живемо під пануванням принципу – держава, влада – все! Особистість – ніщо! Життя. Свобода. Гідність. Все це в руках держави".

Ми живемо під пануванням принципу – держава, влада – все! Особистість – ніщо! Життя. Свобода. Гідність. Все це в руках держави. Іван Павлов

Іван Павлов більшу частину свого життя проводив під Ленінградом, в селищі Колтуші, на спеціально побудованій для нього біологічній станції.

Генерал-майор медичної служби РФ, член-кореспондент РАМН, доктор медичних наук, Володимир Самойлов в одному з фільмів присвячений академіку Павлову ось як пояснив головну, на його погляд, причину будівництва біостанції під Ленінградом: "Колтуші створюються для того, щоб вивчати фізіологічні механізми педагогічного процесу, спрямованого на виховання нової людини".

У ті роки, Надія Мандельштам, дружина репресованого поета Осипа Мандельштама написала: "Усі ми перебуваємо в стані, близькому до гіпнотичного сну. Нам дійсно вселили, що ми увійшли в нову еру, і нам залишається тільки підкоритися історичній необхідності... Люди позбулися волі й самостійного судження".

Ми жили і живемо під неослабним режимом терору і насильства. Іван Павлов

Населення, в руках більшовиків, перетворилося в розсадник собачок Павлова, що слухняно реагують на миготіння лампочок та інших семафорів Кремля.

Те, що зараз відбувається з нами, з ними, всі ці л/днри, кримнаші, введивійська, антизахідна істерія та інші умовні і безумовні рефлекси, це результат великого експерименту, який вийшов за межі лабораторій академіка Павлова.

А значить, ось цей уривок з листа Павлова Молотову від 21 грудня 1934 року все ще дуже актуальне: "Ми жили і живемо під неослабним режимом терору і насильства. ... я все більше бачу схожість нашого життя, з життям давніх азіатських деспотій. А у нас це називається республіками. Як це розуміти? ... Помилуйте ж батьківщину і нас".

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Ігри

Вчора, 13:00

thumb img
Кошмар для Sony. Google анонсувала хмарний ігровий сервіс Stadia
Інновації

Вчора, 20:00

thumb img
Куди ви пхаєтесь. Білл Гейтс закликав забути про космос і розв'язати 10 глобальних проблем планети Земля
Travel

Вчора, 20:44

thumb img
Далекий континент. Чим може підкорити українця Австралія