Російське правосуддя Одеської ДМС

21 вересня 2016, 14:03
Українська служба фактично визнає правомірність численних репресивних рішень російської державної машини

Російський біженець Сергій Анісіфоров днями отримав чергову, вже третю за останні два роки, відмову в отриманні статусу біженця на території України.

Анісіфоров, що пройшов Революцію гідності від початку і до кінця, який отримав контузію, а пізніше - медаль УПЦ КП «За жертовність і любов до України» з рук патріарха Філарета, - не перший і не останній утікач від путінського режиму. Сергія прийняли українці, але так і не прийняли українські державні інститути. І не його одного: близько 90% росіян, які за останні два роки подавали заяви на статус біженця, отримали відмову (проте, статистика щодо біженців з інших країн порівняно недружня).

Відео дня

Справа Сергія Анісіфорова показова з цілої низки причин. По-перше, за всіма законами, стандартами і нормами здорового глузду ця людина вже давно повинна була отримати статус біженця. По-друге, його справу веде один із виконуючих партнерів Управління Верховного комісара ООН у справах біженців. І, по-третє, так вважає український суд: Анісіфоров і його адвокати за минулі два роки виграли шість судів різних інстанцій у Державної міграційної служби (ДМС) - суд знову і знову відправляє справу на перегляд, не знаходячи в позиції одеського управління ДМС підстав для відмови у статусі.

Але одеське управління ДМС вважає інакше: оскільки Сергій не може довести, що на нього в Росії порушено кримінальну справу за участь в Майдані, то перебувати в Росії для нього безпечно. Фактично, міграційна служба пропонує активісту з'їздити в Росію, щоб переглянути, чи захочуть його там затримати за якою-небудь політичною статтею, чи ні, - і якщо захочуть, тоді вже Сергій, на думку ДМС, зможе повернутися в Україну і подати заяву на статус біженця .

Це саме по собі жахливо, але не менш важливі матеріали справи. Справа в тому, що в якості доказової бази сторона захисту використовувала в тому числі наочні приклади політичного переслідування в Росії: справу Сенцова і Кольченка, справу Катерини Вологжанінової, а також аналогічну справу кримського активіста Костенка.

ДМС же згадує про процес над Сенцовим як про такий, що не має відношення до справи Анісіфорова, використовуючи при цьому пропагандистське формулювання, очевидно взяте з обвинувального висновку російського державного обвинувача: «Інформація про арешт в РФ членів Правого Сектора Сенцова, Афанасьєва та інших осіб не має відношення до матеріалів справи шукача притулку, згідно з отриманою інформацією, заявник не є членом Правого Сектору та інших організацій на території нашої країни, діяльність яких заборонена в РФ».

Ні Сенцов, ні Кольченко, ні недавно виміняний у Кремля Афанасьєв активістами Правового Сектору ніколи не були, про що свідчать і показання свідків сторони захисту, і сам Правий сектор, який видав російському суду відповідну довідку. Одеську міграційну службу ще можна було б зрозуміти, якби це була цитата з судового рішення російського суду. Але документ, який я цитую, був підписаний чиновником ДМС за два тижні до вироку Сенцова і Кольченка!

Одеське управління ДМС вважає несуттєвою і інформацію про затримання в Криму за «екстремістською» статтею активіста Євромайдану Олександра Костенка, засудженого до 4 років в'язниці за «заподіяння шкоди здоров'ю співробітника Беркута». До речі, в якості державного обвинувача на даному процесі виступала особисто Наталія Поклонська. Нещодавно в окупованому Криму засудили ще одного активіста Євромайдану: Андрія Коломійця засудили до 10 років позбавлення волі в колонії суворого режиму за «замах на життя двох співробітників Беркута». Але міграційна служба вважає, що доля Костенка і Коломійця більше нікого наздогнати не може.

Представники ДМС на судових процесах у справах біженців з Росії, обгрунтовуючи відмову, цитують Конституцію РФ - «демократичної держави, в якій неможливі переслідування за політичними мотивами». На одному із засідань суду у справі іншого російського біженця, Петра Любченкова, представниця ДМС заявила дослівно таке (на 19 хвилині відео): «Це не моя думка, це думка, яка закріплена в Конституції Російської Федерації, а я, як представник закону, можу посилатися тільки на норму закону. У Росії немає ні тортур, ні нелюдського поводження, офіційно це ніде не закріплено».

Судячи з деяких формулювань, використовуваних ДМС, можна припустити, що українська міграційна служба підтримує зв'язок з російськими правоохоронними органами і активно спирається на їх матеріали в своїх рішеннях. Крім наведеного вище формулювання з обвинувального висновку у справі Сенцова, на цю думку наводять і численні документи зі справи Любченкова.

Таким чином, одеське управління ДМС фактично визнає правомірність численних репресивних рішень російської державної машини, часто розглядаючи їх через призму російського права, а не здорового глузду. Придушення інакодумства, в тому числі тюремне ув'язнення Сенцова, Кольченка та інших українських в'язнів Кремля, чиновники ДМС вважають такими, що знаходяться в межах правового поля, як і репресивні практики російського уряду в Криму.

При цьому одеське управління ДМС ніяк не хоче спиратися ні на матеріали МЗС України щодо політичної ситуації в РФ, ні на рішення Верховної Ради про визнання Росії країною-агресором, ні на аналітику цілого ряду шанованих правозахисних організацій. Як, втім, і на здоровий глузд, і на дух і букву закону. Суд неодноразово вказував на те, що служба не проводила належний збір та аналіз інформації про країну походження.

Кожен з нас налаштовує систему «свій-чужий» індивідуально, але в ситуації з біженцями все просто: є міжнародне законодавство, ратифіковане Україною. Є закон «Про біженців». Люди просять державного захисту не тому, що їм просто захотілося переїхати, а тому, що для них це залишається єдиною можливістю залишитися на волі. У Росії дійсно можна опинитися у в'язниці за свою політичну позицію, за просте і зрозуміле бажання чинити опір свавіллю, причому виявитися в місцях позбавлення волі не на рік і не на два, а на десять-п'ятнадцять років.

При цьому статус біженця - це не громадянство, він не дає політичних прав, він не подарує носію безвізовий в'їзд в ЄС після введення такого для українців. Статус біженця - це право легально перебувати і працювати в Україні, 17 гривень одноразової допомоги і захист від екстрадиції в країну походження.

Мені хочеться сподіватися, що подібне ставлення до шукачів притулку є не свідомою настановою «зверху», але перегинами на місцях, а саме в Одесі. Я б хотів звернути увагу начальника відділу у справах іноземців та біженців Державної Міграційної Служби Наталії Науменко на дану тривожну інформацію. Сподіваюся, необхідні заходи по відновленню законності будуть прийняті.

Анісіфоров не має оксфордського диплома і не є представником міської інтелігенції. Протягом останніх п'яти років Сергій грав епізодичні ролі мало не в кожному російському серіалі про бандитів і міліціонерів. Це людина не найлегшої долі, який виріс у дитбудинку, і не володіє в Україні величезною компанією або впливовою інституцією, яка за нього б заступилася як за унікального фахівця, необхідного українській економіці.

При цьому Анісіфоров мав формальні підстави для отримання українського громадянства, так як постійно проживав на території України до розпаду Радянського Союзу. Він виїхав з Росії в жовтні 2013 року і планував отримати українське громадянство за територіальним походженням відповідно до законодавства України. Але почався Майдан, і Сергій, як і багато українських патріотів, пішов боротися за свободу і незалежність України. Він поставив участь в Революції Гідності вище своїх власних проблем, втративши можливість легалізуватися за загальною процедурою. Теоретично Сергій повинен виїхати на три місяці з України, в'їхати назад і подати документи. Практично справи йдуть таким чином, що ми не знаємо, чи зможе Сергій після такої поїздки повернутися в Україну - і в принципі залишитися на волі.

Наразі Сергій готується до сьомого за рахунком судового розгляду.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X