Кремль на карті. Чого боїться Путін

6 коментувати
Кремль на карті. Чого боїться Путін
Чому не варто виправдовувати агресію Росії тим, що вона потребує буферу між собою і Європою, яким повинна стати Україна

У своїй недавній статті для The Atlantic британський журналіст Тім Маршалл пояснює агресію Путіна географічним фактором. Нібито через величезну Європейську рівнину, що розкинулася від Франції до Уралу через Німеччину й Польщу, Росії потрібна буферна зона, і це Україна. Я думаю, що у минулому в теорії Європейської рівнини, можливо, щось і було. Наполеон йшов на Москву, Гітлер майже до неї добрався. Польські кордони постійно змінювалися, і сама Польща кілька разів припиняла існування як самостійна держава. Росія вразлива, оскільки її західна частина припадає на Європейську рівнину.

Проте, після Другої світової світ разюче змінився, і, на мою думку, це пояснення більше не працює. З того самого моменту, як люди стали осілими, метою воєн стало захоплення територій. Родюча земля була великою цінністю. Війни за землю були необхідні для збільшення запасів продовольства і, як наслідок, консолідації існуючих територій. Також війна велася за природні ресурси: золото, срібло та інше. Транспортні шляхи також були важливим фактором, але питання землі було вирішальним.

В індустріальну епоху, коли капітал і праця значили більше, ніж земля, промислове обладнання стало додатковою цінністю.

У нинішній же час цінність усього перерахованого різко впала. Людський капітал та інновації стали першочерговим двигуном успіху. Ви не можете вкрасти ці цінності, вторгшись в країну, особливо, якщо мова йде про розвинуті країни. Загарбникові не під силу змусити людей бути креативними й винаходити інновації. Радянські лідери зрозуміли це вже давно, тому вони й не були зацікавлені у вторгненні в Західну Європу. Я чудово пам'ятаю, як російські незалежні експерти, зокрема, соціолог Заславська, пояснювали це відносно радянського режиму.

Загарбникові не під силу змусити людей бути креативними й винаходити інновації

Я майже впевнений, що і Путін це розуміє. Він не думає, що ЄС або НАТО планують вторгнутися в Росію. Чого він боїться, так це того, що люди всередині Росії можуть піднятися за демократію, щоб покласти кінець пострадянській клептократії, як це сталося на українському Майдані, і думає, що Захід будує підступи, щоб цього домогтися.

Іншими словами, якщо теорія Європейської рівнини істинна, будь-який російський режим, буде він демократичним чи ні, завжди буде боятися європейського вторгнення. Якщо ж моя теорія правильна, то Путін боїться не збройного нападу, а політичного придушення. Крім того, якщо я маю рацію, то, як тільки Росія повернеться до демократії та створить вільний від корупції режим, її лідерам не потрібно буде боятися сусідів на захід від російських кордонів.

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.