Мовний закон: продовжуйте допомагати Кремлю

64 коментувати
Продовжуйте каталізувати культурну деградацію і розкол країни, не зупиняйтеся

Не хочу розбирати варіанти по пунктах і статтях, включу просту обивательську логіку. Втім, все це я давно кажу, але, напевно, не дуже дохідливо.

Припустимо, російська мова шкідлива і небезпечна, оскільки є транслятором ворожих до України смислів. Добре, що з цим робити?

Варіант 1. Витіснити її з ужитку і замінити українською. При житті цього, як і наступного покоління - навіть не сподівайтеся. З власне електорату, російськомовного, але лояльного до України, українізується 5 відсотків, решта озлобляться. Можу пояснити, чому, але це довго. І, до речі, для мене загадка, чому вихідці з україномовних регіонів цього не розуміють. У Тернополі з 1944 по 1991 дуже полюбили російську мову і сприйняли те, що нею розповідали? Ось і тут ефект буде таким же.

Варіант 2. Прийняти реальність і почати активно працювати з українськими смислами російською мовою. І російську культуру навчитися сприймати не як гомогенний простір імперського дискурсу, а як додатковий ресурс відштовхування від Росії. Це на кілька порядків ефективніше, але для цього треба мати мозок і гроші. Проблема в тому, що з першим в країні скрутно, а друге у нас прийнято розкрадати.

Як говорив у Конституційному суді огрядної статури мовознавець, мовляв, якщо ми перестанемо морочитися якоюсь там російською культурою, то нічого страшного, у російськомовних є Росія. Якось так. Ось і відмовилися конкурувати з Росією на території російської мови – сказали, що вона чужа, і віддали на відкуп Путіну вуха і мізки приблизно половини українців. Отримали самі знаємо що.

Залиште російськомовній культурі України захищену територію, а поза її межами українізуйте все що завгодно

В наш час технічно неможливо щось просто так заборонити, щоб цього раз - і не стало. А щоб щось витісняти, треба мати чим витісняти. Неможливо ніяким законом нав'язати нечисленну нехитро-патріотичну україномовну продукцію тінейджеру з планшетом, якому трешові приколи цікавіше, ніж ідейно-витриманий пафос. А тим більше – пенсіонерці, яка в гробу бачила політику, яка читає газети для домогосподарок і детективи Дар'ї Донцової, яка дивиться російське мило про любов, випадкову вагітність, сина-наркомана, тварюку-свекруху, тварюку-коханку, тварюку-колишню, про красиве життя і весілля на десерт, де в якості бонусу фонять круті російські олігархи, чесні російські офіцери, правильні фсбшники і праведні московські попи. В однієї моєї знайомої була бабуся, яка цілими днями дивилася російські серіали. На питання "Як ти можеш це дивитися?" вона відповідала їй: "Ти нічого не розумієш. Це життя". Українське кіно не продукує це "життя" з потрібними акцентами в тому обсязі, який може заповнити мозок цієї категорії наших співгромадян. Тому потрібно не мовні інспекції фінансувати, а мило масово випускати. В тому числі і мовою окупанта, якщо солов'їна не сприймається.

Для тих, хто зовсім не розуміє, цинічно підказую: для російськомовної України потрібно облаштувати комфортне культурне гетто з російськомовним продуктом власного виробництва, де путінська Росія буде виглядати не обітованим раєм, а страшним Мордором. І, до речі, це той випадок, коли гетто краще, ніж взаємопіджинізація культур.

Що стосується культури не масової, то мовні норми не можуть бути однаковими для масового глянцю і нішевого літературного журналу. Умовний журнал "Шо" не можна українізувати. Його можна тільки вбити, заодно виштовхнувши російськомовних літераторів з культурного простору України. Те ж стосується і артхаусного кіно, театру і музики. Культурний потенціал України сьогодні настільки ослаблений, що на випаленій вами, хлопці, території в найближчому майбутньому нічого не виросте.

Залиште російськомовній культурі України захищену територію, а поза її межами українізуйте все що завгодно. Виділіть квоти кільком російськомовним радіостанціям та телеканалам, а решту очистіть від суржику. Введіть монополію на українську мову у рекламі та оголошеннях у ЗМІ. Штрафуйте за відсутність українського меню у закладах громадського харчування. Введіть доплати за російський неймінг типу "Катюші". Зробіть український конферанс обов'язковою умовою для держпідтримки концертів і фестивалів. Заради бога. Тільки в маразм не впадайте.

Хоча чорт з ним, продовжуйте каталізувати культурну деградацію і розкол країни, не зупиняйтеся. І, до речі, зараз відмінний час для мовосрача. Саме перезмінка у Вашингтоні, старий "дах" вже не функціонує. Всім не до нас. Ручки путіна стали явно вільніше. А ми зараз під цю справу давайте усі швидко пересваримось через мову, це зробить нас сильнішими. Як і все, що нас поки ще не остаточно вбиває.

Текст опубліковано з дозволу автора.

Оригінал


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.